Gwałtowne ochłodzenie po ciepłym weekendzie. Na północy temperatura niewiele powyżej zera

Jeszcze przed pierwszym dniem wiosny pogoda sprawiła miłą niespodziankę. Po pierwszym prawdziwie wiosennym weekendem czeka nas jednak ochłodzenie.

Pierwszy weekend marca był wyjątkowo ciepły. Na południu Polski temperatura dochodziła nawet do 19 stopni. To zasługa ciepłego powietrza z południa Europy i wiatru fenowego, który powoduje gwałtowne ocieplenie.

Niestety, na południu Polski halny, wiejący z prędkością ponad 100 km na godzinę, dał się we znaki. Wiatr zrywał linie energetyczne, dachy i przewracał drzewa; strażacy w weekend interweniowali kilkaset razy.

Chłodniejszy tydzień

Po słonecznych dniach czeka nas nagłe ochłodzenie. W Warszawie temperatura spadnie do 5 stopni we wtorek i środę. Nieco cieplej będzie na Lubelszczyźnie i na Śląsku - do 7 stopni ciepła. Najchłodniej będzie w północnych województwach, gdzie temperatura we wtorek i środę będzie wynosiła od 1 do 3 stopni.

W kolejnych dniach będzie się stopniowo ocieplać, by w weekend niemal w całej Polsce przekroczyć 10 stopni, a na południu nawet 14 stopni. Jedynie na Suwalszczyźnie nadal będzie około 7 stopni.

Intensywne opady deszczu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. W nocy w niedzieli na poniedziałek mają  tam wystąpić intensywne opady deszczu. Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w woj. lubuskim, gdzie na Warcie i Noteci poziom wody wzrośnie powyżej stanu ostrzegawczego.

Wydry uwielbiają żonglować. I są w tym naprawdę dobre

Więcej o: