Próbował przemycić na pokład samolotu 600 tys. żywych (!) węgorzy. Wpadł na Heathrow

Celnicy na lotnisku w Heathrow dokonali zaskakującego odkrycia. Pod legalnie przewożonym ładunkiem ryb znaleźli 200 kilogramów żywych węgorzy europejskich. Zwierzęta te są pod ochroną.

600 tys. węgorzy europejskich ukrytych pod ładunkiem schłodzonych ryb - oto widok, na który w piątek natknęła się służba graniczna na lotnisku w Heathrow. Miały polecieć do Hong Kongu, gdzie są uważane za wielki przysmak. Jednak Unia Europejska nie zezwala na ich eksport poza swoje granice. Zostały więc odesłane do Hiszpanii, gdzie je wcześniej złowiono - podał portal Evening Standard.

Węgorze europejskie są zagrożonym gatunkiem - od 1970 roku ich liczebność spadła o połowę. Łączna wartość 200 kilogramów tych ryb to na czarnym rynku około 1,2 milionów funtów. - Nigdy wcześniej w Wielkiej Brytanii nie powstrzymano próby nielegalnego eksportu takiej liczby zwierząt zagrożonego gatunku - przyznał Grant Miller ze straży granicznej. Policja zatrzymała podejrzanego o przemyt 64-latka z Chessington. Mężczyzna wyszedł z aresztu za kaucją. W sierpniu czeka go proces.

Zagrożone zwierzęta

- Sumienna praca straży granicznej służąca ochronie dzikich zwierząt przed nielegalnym handlem jest czymś absolutnie koniecznym - powiedział portalowi Get West London Philip Mansbridge z międzynarodowej organizacji na rzecz zwierząt. - Powstrzymanie tak potężnego przemytu tym bardziej dowodzi, że niektórym wyjątkowo delikatnym gatunkom, w tym wypadku zagrożonemu węgorzowi europejskiemu, grozi ciągłe niebezpieczeństwo - dodał Mansbridge.

A TERAZ ZOBACZ: Z powodu odpadków w Bałtyku umiera coraz więcej zwierząt. Wyrzucaj śmieci tam, gdzie ich miejsce

Z powodu odpadków w Bałtyku umiera coraz więcej zwierząt. Wyrzucaj śmieci tam, gdzie ich miejsce

Więcej o: