Tymi samolotami będą latać polskie VIP-y. Oto pierwsze zdjęcia nowych maszyn

MON pochwalił się pierwszymi zdjęciami nowej maszyny, która już wkrótce będzie transportować najważniejsze osoby w państwie. Dwa samoloty tego typu, warte w sumie 440 mln złotych, trafią do Polski jeszcze w tym roku.

Zamówiony przez polskie władze model to Gulfstream G550. Samoloty powstają w hangarach amerykańskiej firmy General Dynamics.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada, że pierwsza z maszyn trafi do Polski już w czerwcu tego roku, kolejna - miesiąc później. Na zdjęciach opublikowanych przez MON widać, że prace nad przygotowaniem samolotów są na ostatniej prostej. Jeden z nich jest już ozdobiony naszymi barwami narodowymi i tradycyjną, lotniczą szachownicą.

Umowę na dostarczenie samolotów podpisano w listopadzie zeszłego roku. Kontrakt opiewa łącznie na kwotę 440 milionów złotych.

Latają nim Szwedzi i Amerykanie

Gulfstream G550 to mały samolot. Model jest przystosowany do transportu maksymalnie 19 osób, w tym czterech członków załogi. Zwykle kabina jest jednak przystosowana do przewozu w wysokim komforcie 12-16 osób lub 6-8, jeśli mają korzystać z możliwości snu na rozłożonych siedzeniach i kanapach.

Samolot tego typu jest wykorzystywany m.in. przez rządy w Azerbejdżanie, Arabii Saudyjskiej, Szwecji (w tym przez członków rodziny królewskiej), Niemczech, Włoszech, Izraelu, Turcji czy w Stanach Zjednoczonych.

A TERAZ ZOBACZ: Kaczyński w Sejmie: "Jesteśmy ludzkimi panami"

Więcej o: