Spektakularny wybuch włoskiej Etny. Erupcja wulkanu trwała przez wiele godzin

• W poniedziałek Etna wybuchła po raz pierwszy w tym roku
• Erupcja trwała przez wiele godzin; zaczęła się kończyć we wtorek
• Wybuch nie spowodował szkód w okolicznych miasteczkach

W poniedziałek wieczorem Etna wybuchła po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. We wtorek wieczorem wulkan nadal wyrzucał z siebie lawę i pył, co było dobrze widoczne w pobliskich miasteczkach: Katanii i Taorminie - podał portal NBC News. Na szczęście erupcja nie spowodowała większych szkód. Od wtorku lotnisko w Katanii działało normalnie, mimo że pył wulkaniczny może powodować zakłócenia lotu. Lokalne władze uspokajają, że zagrożenie minęło.

Dowiedz się więcej:

Gdzie leży Etna?

Etna jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii jest też najwyższy aktywnym wulkanem w Europie. Po raz ostatni wybuchła osiem miesięcy temu. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z około 1500 r. p.n.e. Badacze uważają, że od tamtego czasu nastąpiło ponad 200 erupcji. W czerwcu 2013 roku Etna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wulkan uważany jest za niezwykłe naturalne laboratorium naukowe, jego stoki i otoczenie to teren badań geologicznych.

A TERAZ ZOBACZ: Kiedyś była tajnym laboratorium i wymazano ją z map. Teraz ta wyspa jest opanowana przez króliki

Kiedyś była tajnym laboratorium i wymazano ją z map. Teraz ta wyspa jest opanowana przez króliki

Więcej o:
Komentarze (14)
Spektakularny wybuch włoskiej Etny. Erupcja wulkanu trwała przez wiele godzin
Zaloguj się
 • jugo

  Oceniono 2 razy 0

  witam,

  czasem zanim się coś wypuści w świat dobrze jest to przeczytać:)

  Tytuł: ..."Erupcja wulkanu trwała przez wiele godzin"
  Artykuł: " poniedziałek wieczorem Etna wybuchła po raz pierwszy od ośmiu miesięcy" i... "Erupcja trwała przez wiele godzin; zaczęła się kończyć we wtorek"

  "Brawo" dla osoby piszącej tekst, zamiast napisać, że erupcja magmy, gazów i popiołu trwała około 24 godzin, to zamiast zawsze można "wsadzić" słowo budujące napięcie, jakim jest "wiele".

  Czas ma to do siebie, że jest policzalny i można go opisywać z dużą dokładnością.
  Wiele może być np, źdźbeł trawy na 20 ha łące, a nawet nieprzebrana ilość jak ktoś się uprze:),
  wiele może mieć czasu, ten któremu nie chce się liczyć wolnych godzin, ale dziennikarz powinien być rzetelny i operować danymi i faktami bez zbędnego kolorowania rzeczywistości.

  pozdrawiam redakcję i współczuję piszącemu takie androny.

 • monikaaleksandra

  Oceniono 12 razy 2

  czy mogłaby wybuchnąć gdzieś w okolicach sejmu?

 • readyforboarding

  Oceniono 6 razy 0

  WOW! A jaka szkoda. Byliśmy kilka tygodni temu na Sycylii i na Etnie. Fajnie byłoby to zobaczyć na żywo :) Przy okazji polecam naszą relację www.readyforboarding.pl/tematy/sycylia :)

 • dublet

  Oceniono 8 razy 2

  To było tylko moje ostrzeżenie! Będziecie fikać przeciw Jarkowi, to odpalę kilka wulkanów i nawet Antek z jego wybuchami wymięknie!

 • Piwo Jasne

  Oceniono 8 razy 0

  Będzie smog pierwsza klasa . Trzeba zakazać palenia w wulkanach.

 • azalia02

  Oceniono 8 razy 4

  Katania - miasteczkiem? Na samym uniwersytecie studiuje ponad 50 000 osób...

 • siwywaldi

  Oceniono 9 razy 9

  Małe sprostowanie: Etna NIE WYBUCHA.

  W odróżnieniu od np. eksplodującego z ogromną siłą Wezuwiusza, na Etnie, co kilka, kilkanaście miesięcy otwiera się kolejny, nowy krater, co łączy się najczęściej z powolnym zamykaniem się poprzedniego otworu. Sama trwająca wiele tygodni erupcja wygląda malowniczo, ale nie jest groźna, czego dowodem jest, że turystów dopuszcza się na stosunkowo niewielką odległość.

  Problem natomiast sprawia czasami lawa. Bodajże w 2001 roku popłynęła na odległość aż kilku kilometrów od masywu Etny, niszcząc parę miejscowości, co doskonale widać jadąc drogą prowadzącą pod sam wulkan. Ofiar nie było, bo cały proces odbywa się stosunkowo powoli, więc zagrożeni mieszkańcy mają czas na ewakuację.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX