Spektakularny wybuch włoskiej Etny. Erupcja wulkanu trwała przez wiele godzin

• W poniedziałek Etna wybuchła po raz pierwszy w tym roku• Erupcja trwała przez wiele godzin; zaczęła się kończyć we wtorek• Wybuch nie spowodował szkód w okolicznych miasteczkach

W poniedziałek wieczorem Etna wybuchła po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. We wtorek wieczorem wulkan nadal wyrzucał z siebie lawę i pył, co było dobrze widoczne w pobliskich miasteczkach: Katanii i Taorminie - podał portal NBC News. Na szczęście erupcja nie spowodowała większych szkód. Od wtorku lotnisko w Katanii działało normalnie, mimo że pył wulkaniczny może powodować zakłócenia lotu. Lokalne władze uspokajają, że zagrożenie minęło.

Dowiedz się więcej:

Gdzie leży Etna?

Etna jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii jest też najwyższy aktywnym wulkanem w Europie. Po raz ostatni wybuchła osiem miesięcy temu. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z około 1500 r. p.n.e. Badacze uważają, że od tamtego czasu nastąpiło ponad 200 erupcji. W czerwcu 2013 roku Etna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wulkan uważany jest za niezwykłe naturalne laboratorium naukowe, jego stoki i otoczenie to teren badań geologicznych.

A TERAZ ZOBACZ: Kiedyś była tajnym laboratorium i wymazano ją z map. Teraz ta wyspa jest opanowana przez króliki

Kiedyś była tajnym laboratorium i wymazano ją z map. Teraz ta wyspa jest opanowana przez króliki

Więcej o: