Nowe ustalenia ws. zamachu na brata Kim Dzong Una. Zmarł w ciągu 15-20 minut od ataku

• Raport z sekcji zwłok Kim Dzong Nama został ukończony
• Brat przywódcy Korei Północnej zmarł w ciągu 15-20 minut od ataku
• Dawka trucizny była tak duża, że zaatakowała jego serce i płuca

Malezyjski minister zdrowia poinformował o ukończeniu raportu z sekcji zwłok 45-letniego Kim Dzong Nama. W piątek policja ogłosiła, że na twarzy zamordowanego brata Kim Dzong Una wykryto ślady gazu bojowego VX. Dzisiaj minister Sathasivam poinformował, że śmiertelna dawka tego gazu wynosi 10 miligramów, jednak jego zdaniem ofiara została potraktowana większą ilością trucizny. - Dawka była tak silna, że zaatakowała serce i płuca. Absorpcja nastąpiła bardzo szybko i wywołała zgon po 15-20 minutach - oświadczył. Zasugerował też, że krewny Kim Dzong Nama nie przyjechał jeszcze do Malezji, by zakończyć identyfikację zwłok i inne procedury.

Dowiedz się więcej:

Jak wyglądał atak na Kim Dzong Nama?

13 stycznia Kim Dzong Nam został zaatakowany w Kuala Lumpur przez dwie kobiety, które następnie uciekły z miejsca zbrodni. Jedna z nich miała spryskać jego twarz trucizną, a druga przyłożyć do niej chustkę. Policja w Malezji zatrzymała do tej pory trzy osoby: mężczyznę pochodzącego z Korei Północnej, Wietnamkę i Indonezyjkę. Czterech mieszkańców Korei Północnej zbiegło z kraju w dniu zamachu. Co najmniej trzech z nich miało uciec do Dubaju, a potem wrócić do Pjongjangu.

Co ustalono w sprawie zabójstwa?

Południowokoreański wywiad podejrzewa, że za atakiem stały dwie agentki wywiadu Korei Północnej. Służba przekazała południowokoreańskim deputowanym, że rozkaz zabicia swego przyrodniego brata wydał sam Kim Dzong Un i że taką próbę podjęto już w 2012 r. Szef malezyjskiej policji ujawnił, że zatrzymane w toku śledztwa dwie kobiety podejrzane o dokonanie zabójstwa, były przeszkolone, jak wetrzeć truciznę w twarz, a także, by od razu po ataku udać się do toalety i umyć ręce. Dodał również, że toksyczne substancje dostarczyli im obywatele Korei Północnej.

Co było przyczyną śmierci przyrodniego brata Kim Dzong Una?

Dokładna przyczyna śmierci Kim Dzong Nama wciąż nie jest pewna. Tymczasem badania wykazały, że w wyniku ataku z 13 lutego, do którego doszło na lotnisku w Kuala Lumpur, Kim Dzong Nam został zabity gazem bojowym VX, bardziej trującej wersji paralityczno-drgawkowego sarinu. Atak został nagrany na kamerach monitoringu.

Kim był Kim Dzong Nam?

Kim Dzong Nam był najstarszym synem poprzedniego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila. Jak podkreśla Yonhap, mieszkał on za granicą nie posiadając żadnego oficjalnego tytułu. Jego matką była Sung He Rim, urodzona w Korei Południowej aktorka, która zmarła w stolicy Rosji. Związek komunistycznego przywódcy i artystki nie był oficjalny. W 2001 roku Kim Dzong Nam został zatrzymany na lotnisku w Japonii za posługiwanie się fałszywym paszportem. Twierdził wtedy, że chciał odwiedzić Disneyland. Wielokrotnie zapewniał, że nie interesuje go władza w Korei Północnej.

Przyrodni brat Kim Dzong Una zamordowany

Więcej o:
Komentarze (36)
Nowe ustalenia ws. zamachu na brata Kim Dzong Una. Zmarł w ciągu 15-20 minut od ataku
Zaloguj się
 • Jack Coffe

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie do wspaniale zapowiadajacego się dziennikarza. Kidy był zamordowany King Dzon Nam?
  13 stycznia ?
  13 luty?
  10 kwietnia?

 • ateistaoddziecka

  Oceniono 8 razy -4

  Przypomnijmy młodzieży, że wszystkie te Wielkie Autorytety Gazety Wyborczej, Geremki, Kuronie, Baumany, Smolary i Passenty, z braciszkiem nadredaktora na czele, zbudowały nam tu w Polsce kraj dokładnie taki sam, jak obecna Korea Północna.
  Komunizm przestał im się podobać dopiero wtedy, gdy ich odsunięto od tłustego korytka.
  Szalom.

 • jan.w2

  Oceniono 2 razy -2

  Nagrania z tego zabójstwa są chyba celowo przerobione na niemal całkowicie niewyraźne. Ciekawe dlaczego?

 • quamtsa

  Oceniono 3 razy -1

  "Czterech mieszkańców Korei Północnej zbiegło z kraju w dniu zamachu. Co najmniej trzech z nich miało uciec do Dubaju, a potem wrócić do Pjongjangu."
  Czy ktoś inteligentny może wytłumaczyć, co wnosi ta informacja do zrozumienia okoliczności zbrodni? Jeśli uciekli, to po co wrócili? A jeśli to nie była ucieczka, to czemu ten wyjazd do Dubajju tak się określa?

 • plastikpiokio

  Oceniono 5 razy -3

  sprzedam motorower komar i kupię praskę do kartofli /w dobrym stanie /------- a ci kolesie ze wschodu dalekiego to mi wiszą jak kilo kitu u sufitu.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 5 razy -1

  "Co najmniej trzech z nich miało uciec do Dubaju, a potem wrócić do Pjongjangu."

  Czyli uciekli przez kraj sojuszniczy NATO oraz Mekkę celebrytów świata zachodniego.

 • plkpolak

  Oceniono 5 razy -1

  Korea Północna to kraj w którym nie jest sponsorowany Kościół Katolicki. Raj polskich antyklerykałów.

 • tece92a

  Oceniono 6 razy 0

  Mam sąsiadkę...jak się nazywa ten płyn?

 • rzepiec

  Oceniono 10 razy -8

  Czy świat jest gorszy po stracie tego prosiaka? Bo nie kumam o co kaman?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX