Minister zdrowia: Jako lekarz nie przepisałbym pigułki "dzień po" pacjentce. Nawet zgwałconej

• Konstanty Radziwiłł, jako lekarz, nie przepisałby antykoncepcji awaryjnej
• Nie zgodziłby się na wydanie recepty nawet zgwałconej pacjentce
• Skorzystałbym z klauzuli sumienia - powiedział w rozmowie z Radiem ZET

Jako lekarz nie przepisałbym pacjentce pigułki dzień po - zadeklarował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Radiem ZET. - A gdyby to była pacjentka, która przyszła i powiedziała, że została zgwałcona? - dopytał dziennikarz, a minister powtórzył, że nie przepisałby preparatu. - To nie jest kwestia tego, czy uważam, czy ten preparat powinien być dostępny, czy nie, natomiast jeśli pan mnie pyta jako lekarza, nie przepisałbym (...) skorzystałbym z czegoś, co nazywa się klauzulą sumienia - dodał Radziwiłł. 

Dowiedz się więcej:

Co minister mówił o tabletkach "dzień po"?

Radziwiłł w programie "Fakty po Faktach" stwierdził, że "nie ma żadnej wątpliwości, że te tabletki mają działanie wczesnoporonne". - Pigułka "po" nie ma nic wspólnego z aborcją. Główny mechanizm jej działania to po prostu hamowanie owulacji - mówił w rozmowie z Gazeta.pl dr Grzegorz Południewski, ginekolog i położnik. Seksuolog dr Andrzej Depko wyjaśnia natomiast: - Aby mówić o aborcji, musi dojść do zapłodnienia. Pigułki "dzień po" nie mają działania wczesnoporonnego. Działają na dwa sposoby zależnie od momentu cyklu miesięcznego - mogą opóźnić proces owulacji, jeśli jeszcze do niej nie doszło, albo zapobiegają zagnieżdżeniu się komórki jajowej.

Czym minister argumentował konieczność zmiany prawa ws. tabletki?

Minister zdrowia przekonywał również, że niektóre nastolatki przyjmują tabletki "dzień po" regularnie. Zjawisko miało być argumentem za wprowadzeniem wymogu przepisywania leku na receptę. Tymczasem najnowsze dane mówią co innego. Nawet jeśli zdarzały się takie sytuacje, statystyki nie potwierdzają takiego trendu. Badania przeprowadzone przez Millward Brown we współpracy z Koalicją Mam Prawo wykazały, że tylko 2 proc. nabywców ellaOne to osoby w wieku 15-18 lat. Najwięcej klientów jest w grupie wiekowej 18-35 lat (84 proc.). CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Więcej o:
Komentarze (507)
Minister zdrowia: Jako lekarz nie przepisałbym pigułki "dzień po" pacjentce. Nawet zgwałconej
Zaloguj się
 • agnrodis

  Oceniono 1 raz 1

  Stworzenie czegos takiego jak kosciol katolicki bylo poronionym pomyslem!

 • agnrodis

  Oceniono 1 raz 1

  Klauzula BEZ sumienia!!!

 • j1200

  Oceniono 1 raz 1

  W rodzinie Radziwiłłów było sporo odchyleń od normy i osobników tkwiących mentalnie w wiekach minionych, ale obecny minister pcha się szybko na podium.

 • jab-77

  Oceniono 1 raz 1

  A kto by do ciebie przyszedł znachorze?

 • Kasia Kowalska

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe jakby Twoją córkę zgwałcili,czy też byś tak mądrował.

 • Kasia Kowalska

  Oceniono 1 raz 1

  Ministrze Radziwiłł,jak jesteś taki sumienny,to nie możesz pomóc tym kobietom,które z jakichś powodów muszą przerwać ciążę.Nie współpracujesz z nimi,nie popierasz ich i ich zmartwienia.Bo kobieta,która chce dziecko,to dobrze,ale nie możesz zabronić kobietom na siłę kazać urodzić,jeśli tego nie chcą,te dzieci nie będą kochane a winowajcą będziesz ty.Jak jesteś taki święty to idż pracować do kościoła a nie w szpitalu.Nie pomagasz,tylko utrudniasz,zresztą nie wiele zrobiłeś przez ten czas jak rządzisz.Jesteś słabym ministrem,bez jaj i ikry.Jeśli lekarz nie chce pomóc pacjentowi bo go sumienie gryzie to niech idzie za księdza.

 • Andrzej Bury

  Oceniono 2 razy 2

  następny minister idiota ,został jeszcze jakiś normalny?

 • Grazyna Schröder

  Oceniono 2 razy 2

  A co by powiedzialo sumienie tego pana, gdyby jego córka zostala zgwalcona i zaszla przy tym w ciążę?

 • bat098

  Oceniono 1 raz 1

  Antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem poronnym, nie jest nadużywana przez nastolatki, nie stwarza poważnych zagrożeń zdrowotnych - rynekzdrowia.pl - argumentuje Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która protestuje przeciwko wprowadzeniu recept na pigułkę ellaOne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX