Jako lekarz nie przepisałbym pacjentce pigułki dzień po - zadeklarował minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Radiem ZET. - A gdyby to była pacjentka, która przyszła i powiedziała, że została zgwałcona? - dopytał dziennikarz, a minister powtórzył, że nie przepisałby preparatu. - To nie jest kwestia tego, czy uważam, czy ten preparat powinien być dostępny, czy nie, natomiast jeśli pan mnie pyta jako lekarza, nie przepisałbym (...) skorzystałbym z czegoś, co nazywa się klauzulą sumienia - dodał Radziwiłł.
Dowiedz się więcej:
Radziwiłł w programie "Fakty po Faktach" stwierdził, że "nie ma żadnej wątpliwości, że te tabletki mają działanie wczesnoporonne". - Pigułka "po" nie ma nic wspólnego z aborcją. Główny mechanizm jej działania to po prostu hamowanie owulacji - mówił w rozmowie z Gazeta.pl dr Grzegorz Południewski, ginekolog i położnik. Seksuolog dr Andrzej Depko wyjaśnia natomiast: - Aby mówić o aborcji, musi dojść do zapłodnienia. Pigułki "dzień po" nie mają działania wczesnoporonnego. Działają na dwa sposoby zależnie od momentu cyklu miesięcznego - mogą opóźnić proces owulacji, jeśli jeszcze do niej nie doszło, albo zapobiegają zagnieżdżeniu się komórki jajowej.
Minister zdrowia przekonywał również, że niektóre nastolatki przyjmują tabletki "dzień po" regularnie. Zjawisko miało być argumentem za wprowadzeniem wymogu przepisywania leku na receptę. Tymczasem najnowsze dane mówią co innego. Nawet jeśli zdarzały się takie sytuacje, statystyki nie potwierdzają takiego trendu. Badania przeprowadzone przez Millward Brown we współpracy z Koalicją Mam Prawo wykazały, że tylko 2 proc. nabywców ellaOne to osoby w wieku 15-18 lat. Najwięcej klientów jest w grupie wiekowej 18-35 lat (84 proc.). CZYTAJ WIĘCEJ >>>