Uwaga na niebezpieczną lalkę. Może szpiegować dzieci bez wiedzy rodziców

Niemiecki urząd regulacyjny BNetzA wycofał z rynku interaktywną lalkę. Może inwigilować dzieci i ich otoczenie i to bez wiedzy i zgody rodziców.

Piękną Caylę chciałaby mieć chyba każda dziewczynka, ale lalka jest niebezpieczna. Tak zadecydował niemiecki urząd regulacyjny - Bundesnetzagentur (BNetzA) i wycofał lalkę ze sprzedaży. Rodzice powinni teraz zniszczyć zabawkę, która jest de facto urządzeniem szpiegowskim. - Przedmioty, w których ukryte są kamery czy mikrofony mogące w niezauważalny sposób przekazywać dane, to naruszenie prywatności - powiedział prezes BNetzA Jochen Homann. - Dotyczy to także zabawek dla dzieci - dodał.

Niemiecki urząd regulacyjny poinformował, że zabawka "bez wiedzy rodziców może nagrywać i transmitować rozmowy dziecka i innej osoby". Zabawka może też służyć do przekazywania reklam, a przy nieodpowiednio zabezpieczonym łączu mogą przez nią podsłuchiwać otoczenie dziecka obce osoby.

Porozmawiać z lalką

Cayla działa dzięki aplikacji i połączeniu bluetooth. Dzieci mogą zadać lalce pytania, a aplikacja zmienia tekst mówiony w pisany i szuka w sieci odpowiedzi. Lalka przekazuje te odpowiedzi dziecku.

BNetzA zapowiedziała sprawdzenie także innych interaktywnych zabawek na niemieckim rynku. Urząd informuje o niebezpieczeństwach, ale nie sprawdza, kto kupił taką zabawkę.

Europejskie i amerykańskie agencje ochrony praw konsumentów już w przeszłości ostrzegały, że lalka ta należy do grupy zabawek, które mogą inwigilować dzieci i ich otoczenie i tym samym naruszać szereg ich praw.

 

Nie tylko Cayla

Europejskie stowarzyszenie konsumentów BEUC i amerykańskie organizacje (m.in. EPIC) złożyły skargę na producentów zabawki - firmy Mattell i Genesis Toys. Oprócz lalki "My Friend Cayla" mowa jest jeszcze o innych "inteligentnych" zabawkach. Chodzi m.in. o "Hello Barbie" i robota "i-Que". W Niemczech zabawki te nie są jeszcze objęte zakazem sprzedaży.

Według badań norweskiej Rady Konsumentów, która analizowała sposób działania tych zabawek, wszystko, co dziecko mówi lalce, trafia do amerykańskiej firmy Nuance Communications, specjalizującej się w programach rozpoznawania mowy. Norweska rada stwierdziła również, że zabawka służy ukrytemu marketingowi. Dzięki zaprogramowanym standardowym zdaniom Cayla opowiada swojej właścicielce na przykład o tym, że najbardziej lubi filmy Disneya. Nie jest to zaskoczeniem, bo dystrybutor aplikacji współpracuje z Disney'em.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed