Prowadząca "Wiadomości" już jest w rządzie? Minister o błędach PO, a Holecka: "A co MY zrobimy?"

Prowadząca "Wiadomości" Danuta Holecka nie raz udowadniała, że jest zwolenniczką partii rządzącej. Tym razem zrobiła to jednak wyjątkowo mało subtelnie.

Szef MSZ Witold Waszczykowski miał z pewnością niełatwy dzień. W Sejmie przedstawiał informacje na temat kierunków polityki zagranicznej, a następnie musiał się zmierzyć z krytyką opozycji. Być może dlatego, by nieco poprawić humor ministrowi, Danuta Holecka postanowiła wykazać absolutne poparcie dla linii programowej rządu

Żarty prowadzącej

- Prezydent bardzo dziś pana chwalił za rzeczowe i spokojne wystąpienie, które jego zdaniem jest jak polityka rządu - powiedziała prezenterka, rozpoczynając rozmowę, której część jest emitowana na koniec "Wiadomości".

Po chwili dodała w formie żartu: "No ale żeby tak miło nie było, to Grzegorz Schetyna, były szef MSZ i lider PO mówi: bardzo zły rok dla polskiej polityki zagranicznej, krótkowzroczna, nieodpowiedzialna, chaotyczna. A lider Nowoczesnej mówi, że pan jest najgorszym ministrem od 1989 roku".

Zadowolony minister

Waszczykowski długo krytykował poprzedników, by na koniec podsumować, że wszystkie ich koncepcje, oceny i diagnozy były złe. - A wy podobno źle diagnozujecie sytuację. Stawiacie na Wielką Brytanię, która wychodzi z UE. No i cóż to była za diagnoza? Z Niemcami macie fatalne stosunki, bo psujecie to, co wam zostawiono. Z Francją też fatalne stosunki... - ironizowała Holecka, czym wzbudziła zadowolony śmiech ministra. Podobną ironią prowadząca wykazała się żartując:

Z Marine Le Pen się pan spotykał pewnie po to, żeby wyjść z Unii Europejskiej

My, naród?

Dalej dziennikarka wsparła rządową narrację w sprawie katastrofy smoleńskiej. - Czy ktoś w ogóle protestował, jeśli Rosja mówiła, że wrak będzie zwrócony dopiero jak zakończy się rosyjskie śledztwo, które zakończy się nie wiadomo kiedy? Bo chyba pan Jerzy Miller w 2010 roku zgodził się na taką sytuację - przypomniała.

Na koniec szef MSZ podkreślił: "Tamte rządy nie zrobiły nic, żeby wyjaśnić katastrofę smoleńską, żeby odebrać Rosji wrak".

A co my zrobimy? Jaką mamy możliwość w tej chwili?

- odparła Holecka. Po jakimś czasie rzuciła jeszcze: "Czy my jako Polska możemy coś w tej chwili zrobić?". Waszczykowski był jednak w trakcie wypowiedzi i zdaje się, że nie zwrócił już uwagi na pytanie dodatkowe.

Więcej o: