Potężny smog w polskich górach. Tak wygląda filtr po dwóch tygodniach w Zakopanem

Zakopane to stolica Podhala, ale również, jak twierdzą lokalni działacze - smogowa stolica Polski. Dowodem są proste eksperymenty. Po kilkunastu dniach filtr powietrza był czarny jak smoła.

Na stronie Podhalańskiego Alarmu Smogowego pojawiło się zdjęcie, które obrazuje skalę problemu zanieczyszczenia powietrza u podnóża Tatr. Na fotografii widać dwa filtry powietrza - nowy i po dwóch tygodniach używania. Paczka pięciu filtrów według zaleceń producenta, powinna wystarczać na dwa lata. Tymczasem w centrum Zakopanego już po kilkunastu dniach filtr był czarny jak smoła.

Smog zamiast górskiego powietrza

Innym miastem, w którym normy zanieczyszczenia bywają przekraczane kilkunastokrotnie jest Nowy Targ. Na zdjęciu przesłanym przez pana Jakuba widać film z oczyszczacza powietrza, który pracował zaledwie przez cztery godziny. Mieszkaniec Nowego Targu dodaje, że ma w domu szczelną stolarkę okienną, a także rekuperację, czyli system specjalnej wentylacji mechanicznej, posiadającej dodatkowe filtry węglowe.

Identyczny filtr pokazał pan Łukasz z podkrakowskiej Zielonki. Wkład, który miał starczyć na rok jest zupełnie zużyty już po dwóch miesiącach. W komentarzach pokazano też brudny filtr po dwóch tygodniach działania wentylacji w Tuchowie pod Tarnowem. 

Smog nad Polską stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Eksperci apelują, by w dniach, kiedy jakość powietrza jest wyjątkowo zła, rezygnować ze spacerów i nie wietrzyć mieszkań. Namawiają również do używaniu maseczek przeciwpyłowych. Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do premier Beaty Szydło o pilne podjęcie działań, które poprawiłyby jakość powietrza w Polsce. "Istnieją niezbite dowody naukowe z bardzo licznych dobrej jakości przeprowadzonych na świecie badań, że stopień zanieczyszczenia powietrza jest przyczyną zwiększonej śmiertelności i rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób układu oddechowego" - czytamy w komunikacie NRL.

Jak realnie możemy sobie pomóc w walce ze smogiem? >>>

Więcej o: