Brzeszcze jak Włoszczowa. W mieście premier Szydło zatrzymają się pociągi

Na dworcu w rodzinnej gminie Beaty Szydło od roku nie zatrzymywały się pociągi. I Brzeszcze doczekały "dobrej zmiany". Dziś dworzec przyjmuje pociągi do Pragi i Budapesztu.

Przed dekadą na stacji Brzeszcze-Jawiszowice zatrzymywało się wiele pociągów. Mieszkańcy rodzinnej gminy premier Beaty Szydło dojeżdżali nimi do Krakowa, Katowic, Bielska-Białej czy na Słowację. Od grudnia 2015 roku ruch kolejowy został całkowicie wstrzymany z powodu nierentowności. Peron zarósł, pogniły podkłady kolejowe, a budynek dawnego dworca popadał w ruinę.

Brzeszcze-JawiszowiceBrzeszcze-Jawiszowice maps.google.com

Społecznicy z Brzeszcz walczyli z PKP i lokalnymi władzami o przywrócenie połączeń. - Wiedziałem, że przez naszą stację codziennie przejeżdża para międzynarodowych pociągów z Krakowa do Pragi. Podjąłem więc starania, by stawały w Brzeszczach - mówił w rozmowie z "Gazetą Krakowską" jeden z aktywistów. Początkowo zgody nie dawało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które odpowiada za przejazdy międzynarodowe. "Tłumaczono mu, że rozkład już jest zatwierdzony i nie można nic zmienić, a PKP Intercity twierdziło, że peron jest za krótki" - czytamy w "GK".

Pociągi do Pragi i Budapesztu

Niespodziewanie w połowie grudnia ubiegłego roku pociągi wróciły na stację Brzeszcze-Jawiszowice. Aktualnie zatrzymują się tam pociągi na dwóch trasach - z Krakowa do Pragi i z Krakowa do Budapesztu.

Rozkład jazdyRozkład jazdy roklad-pkp.pl

Czy fakt, że Brzeszcze to gmina premier Szydło, a ona sama była przez wiele lat burmistrzem miasta, miał wpływ na decyzję w tej sprawie? - Uruchomienie nowych postojów wynika z prowadzonej polityki przybliżania kolei dalekobieżnej mieszkańcom Polski powiatowej. Nowe stacje typowane są na podstawie m.in. wniosków od podróżnych, a potem są one konsultowane z Ministerstwem Infrastruktury. Gmina Brzeszcze ma duży potencjał pasażerów - przekonywał w rozmowie z "Super Expressem" rzecznik PKP Intercity Cezary Nowak.

Włoszczowa - "stacja Gosiewskiego"

Kontrowersje - choć na większą skalę - wzbudziła w 2006 roku budowa stacji Włoszczowa-Północ w rodzinnej miejscowości ówczesnego wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Okoliczności budowy peronu badała nawet Prokuratura Okręgowa w Kielcach, ale w 2008 roku umorzyła śledztwo, stwierdzając, że spółki kolejowe nie zostały narażone przez inwestycję na straty.  Początkowo - jak dziś w Brzeszczach - stacja przyjmowała tylko dwa pociągi dziennie, a liczba pasażerów nie przekraczała 130 osób na kwartał. Po kilku latach we Włoszczowie zatrzymywało się ponad 20 pociągów w ciągu domu, a stacja cieszyły się sporą popularnością.

Nowa droga do domu premier

Z kolei w marcu ubiegłego roku informowaliśmy o innym remoncie w gminie Brzeszcze. Do domu premier Szydło we wsi Przecieszyn poprowadzono asfaltową drogę. 700 metrów drogi, choć stoi przy nich zaledwie kilka domów, zbawiennie wpływa na autorytet gminy.

Więcej o:
Komentarze (388)
Brzeszcze jak Włoszczowa. W mieście premier Szydło zatrzymają się pociągi
Zaloguj się
 • kochambolka

  Oceniono 1 raz 1

  Wojna hybrydowa trwa!
  .............................

  kochambolka przedwczoraj

  Oceniono 7 razy -5

  Jestem groźna dla szwabskiego cenzora....

  w dzienniku.pl

  Dodawanie komentarzy z Twojego adresu IP zostało zablokowane.

  a tylko dlatego, że piszę nieanonimowo i prawdę o bolku

  Ukryj odpowiedzi (1)

  Odpowiedz

  evergreen111przedwczoraj

  Oceniono 5 razy3

  @kochambolka
  To pisz swoje komentarze na stronach Gazety Polskiej albo Waszego Nocnika. Prywatna prasa nie ma obowiązku dawać ci możliwości swobodnego hejtowania. Idź tam, gdzie twoje rzygi zostaną opublikowane.

 • priscilla.krolowa.pustyni

  0

  Gazeciane, zapatrzone w siebie buractwo

 • SZCZERZO KŁY

  0

  CIekawe czy SOKiści będą tak samo pomocni jak ci we Włoszczowej. Kolega raz musiał jechać stamtad pociaiem z powodu awarii auta. Ponieważ nie był to czas na pociąg "dowarszawski do pracy" I nie ten kierunek spytali go czy na pewno stoi na dobrym peronei I czy nie potrzebuje pomocy.

 • junkamm

  0

  chleba chleba chleba wołają starsi i schorowani ludzie w polsce . pani szydło czy pani nie ma serca do ludzi?

 • orm_embar

  0

  Niby Brzeszcze to miasto, więc ma swoje prawa.... Ale jacy ci PiSowcy są jednak powtarzalni... (św) pamięci P. Gosiewski załatwił sobie stację, teraz "pani premier"...

 • aagaj

  0

  międzynarodowe po zgniłych podkładach !! no no

 • kenjed

  Oceniono 1 raz 1

  No i to jest miejsce dla Szydło. Niech skupi się na swoich Brzeszczach, na tym czy zatrzyma się tam pociąg, a nie na decydowaniu czy będę mieszkańcem Nieporętu czy Warszawy. Co to do k...y nędzy jest ! Jakaś baba z Brzeszcz czy inny poseł z Podkarpacia uważa że wie lepiej ode mnie co jest lepsze dla mnie ? Maja zdecydować mieszkańcy, demokratycznie, a nie jakaś garstka bufonów którzy siĘ uważają za wybrańców narodu. Ma być REFERENDUM !!!!! Zadajcie pytanie mieszkańcom Warszawy i tych 33 podwarszawskich gmin czy chcą takiej zmiany. Jeśli większość zdecyduje , że tak - nie ma sprawy, zróbcie to. A jeśli nie - to wara wam od nas !!!!

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 2

  Ta to już ewidentnie od dziecka w zagrodzie chowana. Ale to nie jest żadna okoliczność łagodząca i Rumiana Beatka stanie przed TS.

 • wredna2

  Oceniono 2 razy 2

  A połączenia z Łukaszenką niet?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX