Co łączy Władysława Jagiełłę z Lechem Wałęsą? Jurek Owsiak pisze o teczce "Bolka"

Jurek Owsiak skomentował wyniki badań IPN ws. autentyczności podpisów na aktach "Bolka". Prezes fundacji podzielił się swoim zdaniem na ten temat wykorzystując oryginalną metaforę.

Grafolodzy potwierdzili dziś autentyczność podpisów Lecha Wałęsy na dokumentach z tzw. teczki "Bolka". Zgodnie z nimi były prezydent miał współpracować z SB. Jurek Owsiak zabrał głos w tej sprawie publikując na swoim Facebooku długi tekst.

W poście prezes fundacji WOŚP porównuje Władysława Jagiełłę z obrazu Jana Matejki do Lecha Wałęsy. 

"Czy ta prawda historyczna coś zmieniła?"

Na początku Jurek Owsiak opisuje obraz mistrza pt. "Bitwa pod Grunwaldem". Jagiełło zajmuje tam miejsce w samym centrum bitwy. Jak się jednak okazuje, to tylko artystyczna interpretacja wydarzeń. Naprawdę władca znajdował się na pobliskim wzgórzu i z oddali dowodził swoją armią.

Czy ta prawda historyczna coś zmieniła? Czymś wstrząsnęła? Ja mógłbym się nawet dowiedzieć, że Wielki Książe - Król Jagiełło - pił wino z Wielkim Księciem Krzyżackim i "chodził z nim na baby"

- napisał prezes WOŚP-u.

Potem Jurek Owsiak przechodzi do osoby Lecha Wałęsy. - Dzisiaj, z wielkim przytupem i z ogromną tubą medialną, zapoznaliśmy się z wynikami badań dotyczących prawdziwości podopisywanych przez Prezydenta Lecha Wałęsę dokumentów sprzed blisko 50 lat - rozpoczął swój wpis.

Zdaniem Owsiaka to czy Lech Wałęsa współpracował z SB czy nie, nie ma większego znaczenia. W żaden sposób nie przeczy to jego dokonaniom.

W wolnej Polsce, której także współtwórcą był bohater tego dzisiejszego wydarzenia i dla mnie dzisiaj, w 2017 roku, jest to trochę taka opowieść jak z programu o Matejce. Czy stał w lesie, czy stał w centrum bitwy - jest to bardziej ciekawostka niemająca już znaczenia dla dnia dzisiejszego

- podsumowuje Jurek Owsiak.

Z Facebooka do obywateli, mediów i rządzących

To kolejny raz, kiedy prezes WOŚP dzieli się swoimi opiniami o bieżących wydarzeniach w kraju na swoim Facebooku. Podczas prób zmiany prawa o zgromadzeniach Jurek Owsiak na Facebooku zwrócił się z bezpośrednim pytaniem do prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Po makabrze w Łodzi, gdzie opiekunowie zakatowali swoją 4-letnią córeczkę, zaapelował nawet do ojca Tadeusza Rydzyka. Natomiast na konferencji prasowej podsumowującej 25. finał WOŚP mocno skrytykował TVP, która nie informowała o największej charytatywnej zbiórce w Polsce.

Więcej o: