Waszczykowski rozbrajająco szczerze o sprowadzeniu wraku tupolewa do Polski

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział na konferencji z Beatą Szydło, że szanse na odzyskanie wraku tupolewa są "coraz mniejsze". Zaledwie dwa dni temu premier wykazywała więcej optymizmu w tej sprawie.

Sprowadzenie wraku samolotu TU-154M, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku było jedną z obietnic wyborczych PiS-u. Jednak do tej chwili tupolew nie został przewieziony do Polski. W niedawnym wywiadzie dla Radia ZET premier Szydło na pytania o wrak odpowiedziała wymijająco. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w ramach przeglądu resortów minister Witold Waszczykowski zapowiedział, że szczątki tupolewa raczej nie wrócą do Polski.

Premier dyplomatycznie, minister konkretnie

Na pytanie dziennikarza o to, czy są jakiekolwiek szanse na odzyskanie wraku, minister spraw zagranicznych odpowiedział krótko:

- Coraz mniejsze.

Odpowiedzialnością za taką sytuację Witold Waszczykowski obarcza wcześniejszy rząd.

- Dokumenty, które przejrzałem, nie wskazują, aby poprzednia dyplomacja polska kiedykolwiek wtedy podniosła prośbę o zwrot wraku. To oznacza, że wtedy straciliśmy szanse, aby ten wrak odzyskać i wtedy przyjęliśmy błędną interpretację prawną wyjaśnienia przyczyn tej katastrofy i wtedy popełniono fundamentalne błędy, aby wyjaśnić przyczyny i odzyskać wrak

- powiedział szef MSZ.

Beata Szydło z kolei podtrzymuje, że prace nad sprowadzeniem wraku trwają.

- To niezwykle dla nas ważna sprawa i zabiegi dyplomatyczne trwały przez cały ubiegły rok. Będziemy dalej intensywnie domagać się zwrotu polskiego wraku, najważniejszego dowodu katastrofy smoleńskiej i własności polskiego państwa. Te działania, które zostały już rozpoczęte, będą cały czas kontynuowane

- powiedziała premier podczas konferencji.

A TERAZ ZOBACZ: Rok temu byście w to nie uwierzyli. Absurdy PiS-u

Więcej o:
Komentarze (341)
Waszczykowski rozbrajająco szczerze o sprowadzeniu wraku tupolewa do Polski
Zaloguj się
 • kurnadziad

  Oceniono 1 raz 1

  pisuary obiecąły różne rzeczy, ale zrealizowały tylko to co zapewnia im głos wyborczy hołoty: 500+ i wycinkę drzew. A co z umowami smieciowymi? Bo jakoś wszyscy nadal na nich w najlepsze pracują. Gdzie jest PIS??? Ktoś mi odpowie?

 • kurnadziad

  Oceniono 1 raz 1

  No przecież PISUARY zapowiedziały, ze sprowadzenie wraku "to nic trudnego". To co się stało, ze nagle sprawa stała sie nie do zrobienia??? hę?

 • n29a

  0

  "kiedykolwiek wtedy" - łotdafak?..

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 2 razy 2

  Katopolactwo predzej zobaczy zmartwychwstanie santo subito niz ten wrak. Przetopic ten zlom od reki.

 • wierzacy_prostak

  Oceniono 4 razy 4

  Pańska małżonka musi być kimś wyjątkowym wychodząc za takiego bajkopisarza.

 • gorzki_pl

  Oceniono 1 raz 1

  połowa wraku już jest w polsce.
  ruskie przerobili go na puszki do konserw i przysłali do nas

 • jami100

  Oceniono 2 razy 2

  Ja tam pamiętam, ze Sikorski nawet wspomagał się UE w staraniach o wrak.
  PiS, prowadzac jednoznacznie wrogą politykę wobec Rosji, nie ma co liczyc, ze Rosja pójdzie mu na rękę. Tego typu śledztwa trwają w wielu krajach po 10 lat a nawet dłużej, więc nikt im nie moze zarzucić, ze celowo przedłuzają.

 • andrewpiotr

  Oceniono 1 raz 1

  Wystarczy zapłacić za faktury wystawione przez Rosjan . Przecież ktoś musi pokryć koszty akcji uporządkowania terenu na którym niefortunnie lądował prezydencki samolot , jak również koszty całego śledztwa prowadzonego przez miejscowych. Zapewne nie są to małe pieniądze . A tak na poważnie po co nam ten wrak. Przecież na Jasnej Górze znajdują się już szczątki tej maszyny skradzione przez zakonnice i przemycone do Kraju . Do nich także można się modlić wszak są przecież poświęcone .

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 2

  Oj ministrant, ministrant, jakby tak zorganizować pieszą pielgrzymkę do wraku to może by w końcu go oddali, ile można się śmiać?:)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX