Radziwiłł znowu o leczniczej marihuanie: "Jestem pierwszym ministrem, który wprowadził taką zasadę"

Konstanty Radziwiłł był dziś gościem "Sygnałów dnia". Pytany o leczniczą marihuanę podkreślił, że jest pierwszym ministrem, który wspiera pacjentów w tej sprawie. Trzy miesiące temu twierdził, że "to tylko narkotyk".

Minister zdrowia na antenie radiowej Jedynki opowiadał dziś o zmianach, jakie czekają pacjentów w związku z reformą służby zdrowia. Padło także pytanie o leczniczą marihuanę. Konstanty Radziwiłł chwalił się swoimi osiągnięciami w tej sprawie. 

Podczas wystąpienia na antenie minister nie odniósł się do swoich wcześniejszych poglądów na środki lecznicze na bazie marihuany. We wrześniu ubiegłego roku Radziwiłł mówił, że marihuana to tylko narkotyk. - Marihuana jest środkiem niebezpiecznym i nie może być udostępniana wszystkim na zasadach takich, jak witamina C - cytuje słowa ministra "Gazeta Wyborcza".

"Ureguluje i doreguluje"

Tym razem minister Radziwiłł zaprezentował łagodniejsze poglądy. Szef resortu podkreślił, że rozwiązania, które zaproponował uproszczą drogę pacjenta do otrzymania leczniczej marihuany.

- Będzie to rozwiązanie, które ureguluje bądź doreguluje dostępność do marihuany, tych pacjentów, którzy mają receptę od swojego lekarza

- powiedział minister zdrowia w "Sygnałach dnia".

Na czym konkretnie będą polegać nowe przepisy?

- Dopuszczą bardziej swobodny import preparatów, które są surowcami do tych leków. Mam na myśli przede wszystkim susz z konopi i indyjskiej i olej z konopi indyjskiej

- odpowiedział Konstanty Radziwiłł.

Za, a nawet przeciw

Po optymistycznych zdaniach, szef resortu dodał jednak, że terapia preparatami na bazie marihuany "ciągle ma charakter leczenia eksperymentalnego". Nie omieszkał też podkreślić swojej roli w liberalizacji przepisów dot. tego typu preparatów. 

- Jestem pierwszym ministrem, który wprowadził taką zasadę, że każdy pacjent którego lekarz wnioskuje o sprowadzanie tego typu preparatów, otrzymuje je. Co więcej, otrzymuje je za darmo

- wspomniał szef resortu zdrowia.

Swoją wypowiedź zakończył kategorycznie.

- Natomiast nie ma mowy o jednym: o uprawach marihuany

- podsumował Konstanty Radziwiłł.

Sprawdź też: "Ludzie czy bogowie" - 27 rozmów z najsłynniejszymi polskimi lekarzami >>

Zobacz także: Co powinieneś wiedzieć o marihuanie stosowanej w medycynie?

Więcej o: