Donald Trump został 45. prezydentem USA. "Rzeź Ameryki dobiega końca" [PIERWSZE PRZEMÓWIENIE]

- Przywrócimy miejsca pracy, znów będziemy mieć granice, odżyją nasze marzenia - mówił Donald Trump w pierwszym przemówieniu po zaprzysiężeniu na 45. prezydenta USA.

Donald John Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Przysięgał na biblię i konstytucję, którą trzymała jego żona. - Razem określimy kurs Ameryki i całego świata na nadchodzące lata. Zrobimy to, co trzeba - mówił Trump tuż po złożeniu przysięgi. - Przekazujemy władzę z Waszyntonu w wasze ręce - powiedział. 

"Rzeź Ameryki dobiega końca"

- Ich zwycięstwa nie były waszymi. Kiedy oni świętowali, mało co było świętować dla walczących o byt rodzin. To wszystko się zmienia z tego miejsca, w tej chwili. To wasza chwila, należy do was - mówił do zebranych. - To, co naprawdę ważne, to nie to, która partia kontroluje rząd, ale czy ludzie go kontrolują. 20 stycznia 2017 roku zostanie zapamiętani jako ten dzień, w którym ludzie przejęli władzę w naszym kraju - dodał. 

- Dla zbyt wielu naszych obywateli istnieje odmienna rzeczywistość. Matki i dzieci w biedzie, puste miasta jak nagrobki na mapie (...) gangi, narkotyki, które odebrały tak wiele żyć. Ta rzeź Ameryki dobiega końca - perorował. 

Powrócą granice

- Zbyt długo broniliśmy granic innych krajów, podczas gdy odmawialiśmy obrony naszego. Wydawaliśmy miliardy za granicą, zaś nasza infrastruktura popadała w zniszczenia. Uczyniliśmy wielkimi inne kraje (...) Od teraz będzie na pierwszym miejscu tylko Ameryka - mówił dalej. Stwierdził też, że doprowadzi kraj do dobrobytu i siły, a Ameryka "znów zacznie wygrywać". Dodał, że żałuje, iż Ameryka finansuje "armie innych krajów", kiedy siły zbrojne USA zostały "w smutny sposób" osłabione.

- Przywrócimy miejsca pracy, znów będziemy mieć granice, odżyją nasze marzenia - grzmiał z mównicy. - Nasi ludzie przestaną siedzieć na zasiłkach, wrócą do pracy. Odbudujemy nasz kraj rękami Amerykanów - mówił. Powiedział też, że Stany Zjednoczone "muszą chronić Amerykanów przed zabieraniem amerykańskich miejsc pracy przez inne kraje".

"Chronić będzie nas Bóg"

- Gdy Ameryka będzie zjednoczona, Ameryka będzie nie do zatrzymania. Nie może być strachu. Jesteśmy chronieni i zawsze będziemy chronieni. Chronią nas nasi ludzie w mundurach i - co najważniejsze - chronić będzie nas Bóg - stwierdził.  

Trump na stopniach Kapitolu zapowiedział wykorzenienie islamskiego terroryzmu. Oświadczył, że chce "zjednoczyć świat" w tym celu.

Powiedział również, że Stany Zjednoczone "nie chcą narzucać amerykańskiego stylu życia innym krajom, ale chcą być dla nich przykładem". Prezydent dodał, że dla Ameryki nadeszła teraz "godzina działania"

Podziękowania dla Obamy

Trump zwrócił się jednak także do poprzedniego prezydenta, dziękując mu za współpracę w ostatnich miesiącach. - Jesteśmy wdzięczni Barackowi Obamie i Michelle Obamie za pomoc w przekazaniu władzy. Byli wspaniali, dziękuję wam - podkreślił nowy prezydent. 

Pierwszy przysięgę złożył wiceprezydent Mike Pence. W uroczystościach bierze udział około miliona osób. Wśród gości są m.in. byli prezydenci Barack Obama, George W. Bush i Jimmy Carter.