"Takich ludzi jak Kaczyński marszałek Piłsudski wsadzałby do więzienia". Norman Davies uderza w PiS

Czy Jarosław Kaczyński jest naczelnikiem państwa? - Na takie porównanie marszałek Piłsudski przewraca się w grobie - ocenia Norman Davies. Historyk tłumaczy też, dlaczego prezes PiS w międzywojniu trafiłby do więzienia.

- Takich ludzi jak Kaczyński i jego otoczenie Piłsudski wsadzałby do więzienia (...) Za działalność antypaństwową, za manipulacje, za awantury z sąsiadami. Polska jest krajem kontynentalnym, narażonym na wszystkie choroby, które dotykają ten kontynent. I traktowanie jej jak wyspy, gdzie wszystko może się toczyć niezależnie od tego, co dzieje się dookoła, jest polityczną nieodpowiedzialnością. Izolacja kraju to najgorszy los, jaki władza może zgotować dziś Polakom - mówi w rozmowie z "Newsweekiem" Norman Davies.

Historyk uważa nazywanie prezesa PiS "naczelnikiem państwa" jest zupełnie nieuprawnione. Polska w czasach Piłsudskiego, który piastował ten urząd, "była krajem wielu problemów etnicznych, krajem dźwigającym się gospodarczo i krajem realnie zagrożonym militarnie". - Dziś sytuacja jest zupełnie inna, a mimo to rządzący wpędzają Polskę w stan zagrożenia. Fikcyjnego, gdy chodzi o uchodźców czy Polskę w ruinie, i realnego, jeśli chodzi o naszą pozycję w Europie, gdzie z realnego gracza staliśmy się enfant terrible - uważa Davies. 

Niezadowolenie zaczęło się w Kościele

Brytyjski naukowiec za przyczynę triumfu PiS uważa działania Kościoła, który odegrał ważną rolę w budowaniu ruchów wolnościowych w PRL, a po zmianie ustroju otrzymał nie dość uprzywilejowaną - zdaniem duchownych - pozycję. - Nowa, wolna Polska miała być jedną wielką teokratyczną parafią, w której wójt pije herbatkę z plebanem i wszystko załatwia się na plebanii. Tymczasem biskupi dostali w sumie zeświecczone państwo, w którym przydzielono im rolę jednego z uczestników gry. To - jak widać po zachowaniach Kościoła - zdecydowanie za mało jak na ambicje kleru - uważa Davies.

- Niezadowolenie, które wyniosło PiS do władzy, zaczęło się w Kościele. Dewocja połączyła się z trucizną polityczną i zbiera w wyborach żniwo. Radio Maryja działa nie tylko w eterze - wyjaśnia.

Sprawdź też książkę: "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Więcej o: