"Takich ludzi jak Kaczyński marszałek Piłsudski wsadzałby do więzienia". Norman Davies uderza w PiS

Czy Jarosław Kaczyński jest naczelnikiem państwa? - Na takie porównanie marszałek Piłsudski przewraca się w grobie - ocenia Norman Davies. Historyk tłumaczy też, dlaczego prezes PiS w międzywojniu trafiłby do więzienia.

- Takich ludzi jak Kaczyński i jego otoczenie Piłsudski wsadzałby do więzienia (...) Za działalność antypaństwową, za manipulacje, za awantury z sąsiadami. Polska jest krajem kontynentalnym, narażonym na wszystkie choroby, które dotykają ten kontynent. I traktowanie jej jak wyspy, gdzie wszystko może się toczyć niezależnie od tego, co dzieje się dookoła, jest polityczną nieodpowiedzialnością. Izolacja kraju to najgorszy los, jaki władza może zgotować dziś Polakom - mówi w rozmowie z "Newsweekiem" Norman Davies.

Historyk uważa nazywanie prezesa PiS "naczelnikiem państwa" jest zupełnie nieuprawnione. Polska w czasach Piłsudskiego, który piastował ten urząd, "była krajem wielu problemów etnicznych, krajem dźwigającym się gospodarczo i krajem realnie zagrożonym militarnie". - Dziś sytuacja jest zupełnie inna, a mimo to rządzący wpędzają Polskę w stan zagrożenia. Fikcyjnego, gdy chodzi o uchodźców czy Polskę w ruinie, i realnego, jeśli chodzi o naszą pozycję w Europie, gdzie z realnego gracza staliśmy się enfant terrible - uważa Davies. 

Niezadowolenie zaczęło się w Kościele

Brytyjski naukowiec za przyczynę triumfu PiS uważa działania Kościoła, który odegrał ważną rolę w budowaniu ruchów wolnościowych w PRL, a po zmianie ustroju otrzymał nie dość uprzywilejowaną - zdaniem duchownych - pozycję. - Nowa, wolna Polska miała być jedną wielką teokratyczną parafią, w której wójt pije herbatkę z plebanem i wszystko załatwia się na plebanii. Tymczasem biskupi dostali w sumie zeświecczone państwo, w którym przydzielono im rolę jednego z uczestników gry. To - jak widać po zachowaniach Kościoła - zdecydowanie za mało jak na ambicje kleru - uważa Davies.

- Niezadowolenie, które wyniosło PiS do władzy, zaczęło się w Kościele. Dewocja połączyła się z trucizną polityczną i zbiera w wyborach żniwo. Radio Maryja działa nie tylko w eterze - wyjaśnia.

Sprawdź też książkę: "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Więcej o:
Komentarze (435)
"Takich ludzi jak Kaczyński marszałek Piłsudski wsadzałby do więzienia". Norman Davies uderza w PiS
Zaloguj się
 • mazzini890

  Oceniono 1 raz 1

  Ma racje.

 • artau

  Oceniono 4 razy 4

  kaczynski to już polityczne lastryko, zatem "spieprzaj dziadu !!!"

 • yamata

  Oceniono 3 razy 3

  Oj poznałby kaczor i jego sługusy jak wygląda prawdziwy pucz. Jedno jest pewne, Piłsudski nie zdzierżyłby tego co się obecnie w Polsce wyrabia. Chyba miał słabsze nerwy niż dzisiejsi "generałowie" i większe jaja. Ale ludzi tego formatu już nie ma, niestety...

 • pingwinxzy

  Oceniono 4 razy 4

  Największe zło to nieuctwo , ciemnota i dewocja tak hołubione przez KK. Polecam lekturę " Nasi Okupanci"-Boya Żeleńskiego. Nic się nie zmienia od wieków. Ciemny, zapijaczony polaczek jest symbolem tego naszego kołtuństwa.

 • a_weasley

  Oceniono 4 razy -4

  Albo na przykład co by za sanacji zrobiono z tymi od blokady Sejmu?

 • a_weasley

  Oceniono 7 razy -5

  Skoro już pan profesor zajął się tak mało poważaną nauką pomocniczą historii jak gdybologia, to może pogdybamy dalej?
  Na przykład jak by Piłsudski postąpił z taką opozycją? Wiesz Waść, gdzie Brześć?

 • adcore

  Oceniono 5 razy -5

  Panie proszepomoze ,Pilsudski pierwsze co zrobil to wszczol wojne z Sowietami,czyli ich napadl,ciekawe na czyje zlecenia,chyba banksterow bo wojny sa dosc kosztowne.,to raz..
  a dwa to Jozek burdy mial we krwi,gdyby wtedy byla liga bylby postrachem stadionow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX