PiS poprze Tuska w RE? Szef MSZ chce, by najpierw "zaprezentował swoje osiągnięcia"

Witold Waszczykowski mówił w Polskim Radiu o warunkach, które Donald Tusk musiałby spełnić, żeby rząd poparł jego kandydaturę w kolejnych wyborach w Radzie Europejskiej. Ma "zaprezentować swoje osiągnięcia".

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił w niedzielnym Polskim Radiu 24 o swoich oczekiwaniach wobec Donalda Tuska, którego kadencja przewodniczącego Rady Europejskiej skończy się w maju. Waszczykowski nie wykluczył, że polski rząd poprze jego ewentualną kandydaturę na II kadencję. W tym celu Tusk musiałby jednak osobiście przyjechać do Polski i... pochwalić się swoimi dotychczasowymi sukcesami.

- Oczekiwalibyśmy, że jeśli będzie zabiegać o II kadencję, to tym bardziej nas powinien odwiedzić, zaprezentować swoje osiągnięcia, plany i wtedy, być może, to poparcie uzyska - powiedział polityk.

Lista oczekiwań

To nie koniec warunków, które powinien spełnić Donald Tusk. Minister Waszczykowski zauważył, że Polsce przydałoby się większe wsparcie ze strony obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej. - Oczekujemy, że po pierwsze będzie promował interesy państwa polskiego. Że będzie informował o ważnych problemach, życiu politycznym na Zachodzie. I że będzie Polaków promował na wysokich stanowiskach - wymieniał w czasie audycji. Minister dodał również, że podczas ostatniego spotkania Tuska z premier Beatą Szydło, polski rząd okazał mu "wiele serdeczności".

Czy jeżeli Tusk rzeczywiście zrealizuje oczekiwania ministra Waszczykowskiego, rząd zmieni o nim zdanie? Sam minister mówił kilka dni temu, że chciałby, żeby Tusk "pozostał jak najdalej od Polski", a Jarosław Kaczyński w październiku sugerował, że "jego dalszy pobyt w Brukseli jest bardzo ryzykowny (...) Powinniśmy UE ostrzec przed ewentualnymi problemami" i przypominał, że w Polsce toczą się postępowania, które mogą skutkować postawieniem mu zarzutów.

- Czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej? Mam daleko idące wątpliwości. (...) Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję

 - mówił wtedy Kaczyński. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Zobacz także WIDEO: Waszczykowski o Tusku: Życzę mu, by pozostał jak najdalej od Polski 

Więcej o: