Obejrzeliśmy ostatnie nagranie z Sali Kolumnowej. Co z niego wynika? [CZTERY WNIOSKI]

Wiktoria Beczek
Sejm po długiej zwłoce i za zgodą prokuratury opublikował nagrania z trzeciej kamery w Sali Kolumnowej. Nagrania pochodzą z kamery administrowanej przez Straż Marszałkowską.

Kamera Straży znajduje się nad głównym wejściem do pomieszczenia i zarejestrowała dwie godziny słabej jakości materiału, wielokrotnie zmieniając ujęcia.
Po obejrzeniu nagrania z ostatniej kamery możemy wyciągnąć kilka wniosków:

1. Posłowie PO byli na sali

Tak, co najmniej kilku posłów PO weszło do sali kolumnowej, ale o tym wiedzieliśmy już w dniu obrad, ponieważ oni sami tego nie ukrywali - w mediach społecznościowych zamieszczali zdjęcia i nagrania. Ich pojedyncze wypowiedzi zostały też zapisane w stenogramie z obrad

Posłowie POPosłowie PO sejm.gov.pl

Posłowie i zwolennicy PiS po publikacji najnowszego nagrania forsowali inną tezę. Według nich posłowie opozycji utrzymywali, że sala kolumnowa była zamknięta. To nieprawda. Zamknięte były wszystkie wejścia poza główną. Dlaczego? O tym poniżej.

2. Posłowie PiS "zagrodzili" salę

Wzdłuż sali kolumnowej ustawione są trzy podłużne stoły, a na ich szczycie znajduje się stół przy którym siedział marszałek Marek Kuchciński. Tę "centralną" część sali od głównego wejścia oddzielały dwa rzędy krzeseł, które zajmowali posłowie PiS.

Sala KolumnowaSala Kolumnowa sejm.gov.pl

W sali są jeszcze cztery pary drzwi i wejście na schody na dłuższej ścianie i dwie pary drzwi na krótszej, za plecami marszałka (układ pomieszczenia można dokładnie zobaczyć na Wirtualnym Spacerze). Według informacji podawanych przez posłów, do sali można było wejść jedynie głównym wejściem, pozostałe były zablokowane przez Straż Marszałkowską. Analiza nagrań pozwala postawić hipotezę, że zamknięcie bocznych drzwi i zastosowanie "barykady" miało uniemożliwić posłom opozycji dojście do marszałka i ewentualne składanie wniosków.

3. Opozycja musiała "forsować" barykadę

Opozycja już 16 grudnia publikowała nagrania, na których widać, że posłowie PiS nie pozwalali na przejście do "centralnej" części sali. Na wideo Cezarego Tomczyka widać Andrzeja Melaka i prawdopodobnie Kazimierza Gwiazdowskiego krzyczących "Nie ma przejścia!" i "Wypadaj stąd". Nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, że posłowie nie mieli dostępu do sali. Na wideo posła Marka Rząsy pojawia się bowiem posłanka PO Elżbieta Radziszewska, która znalazła się za rzędami posłów PiS.

Elżbieta RadziszewskaElżbieta Radziszewska facebook.com/marek.rzasa.3

Na podstawie nagrania z kamery marszałkowskiej nie da się też orzec, czy opozycja podejmowała więcej prób dostania się do marszałka (opisanych w stenogramach z obrad w Sali Kolumnowej) - kamera ta nie rejestruje dźwięku, a dodatkowo jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia. Pytanie, czy rozmowa z marszałkiem powinna wymagać forsowania "barykady" z posłów?

4. Na sali były osoby postronne

Na kilku nagraniach widać, że po lewej stronie sali siedziało kilka osób niebędących posłami. Po publikacji ostatniego wideo, kancelaria Sejmu poinformowała, że pracownicy "jednego z klubów parlamentarnych" mieli prawo przebywać na Sali Kolumnowej. Zostali tam zaproszeni w celach "organizacyjno-porządkowych, dla usprawnienia prac Sejmu w niepowszechnych okolicznościach". Kancelaria zaznaczyła jednocześnie, że żadna z tych osób nie głosowała ani nie była wliczana do kworum. Pisemną zgodę na ich obecność wyraził marszałek Kuchciński.

Osoby postronneOsoby postronne facebook.com/marek.rzasa.3

Osoby niebędące posłami prawdopodobnie nie głosowały (kamera marszałkowska rzadko pokazuje ten fragment sali), ale mogły wypełnić lukę w rzędach posłów. Po obejrzeniu wideo Marka Rzońcy trudno uznać, że osoby siedzące w lewym kącie jakkolwiek usprawniały prace Sejmu. 

Komentarze (218)
Obejrzeliśmy ostatnie nagranie z Sali Kolumnowej. Co z niego wynika? [CZTERY WNIOSKI]
Zaloguj się
 • arturo.k61

  Oceniono 1 raz 1

  Widzę, że wszyscy są siebie tam warci tak samo...
  Czy PO? czy PiS? czy Nowoczesna? KOD?... wszyscy tak samo zapewne kłamią?, naciągają?, a pewnie i kradną?
  Bardzo stawiałem na Nowoczesną... ale, jak widać weszli między wrony kraczą jak i one... a szkoda! KOD tez mnie rozczarował... Kasa, Faktury :-/

 • Ignac Gdybal

  0

  Caly film ze wszystkich kamer jest zmontowany. To bylo posiedzenie klubu piS sprzed roku a poslowie z PO i N i inni zostali tam wmontowani. Dlatego rtaka slaba jakosc nagrania. Przeciez poslowie opozycji nie byli wpuszczeni na sale to skad ich osoby? Wmontowal ich Putin bo on wszystko potrafi i zrobil to z Kaczynskim. Tak samo sluzby rosyjskie zmusily opozycje aby zrobila rokosz w Sejmie. Opozycji nie podoba sie, ze rzadzi kaczynski a nie oni. Jak tacy bohaterowie i tegie umysly jak Grzeska i Ryska i przybocznymi tez tegimi umyslami ciezkiej wagi nie moga rzadzic a taki kurdupel pokazuje im gdzie raki zimuja. Robi to co z PiS-em robili owczesnie rzadzacy, czyli odplaca pieknym za nadobne.No, ale tak nie wolno bo Kali nie pozwpolic. Kali miec prawo nie sluchac PiS-u za poprzedniej dadencji, ale teraz Kalego musowo sluchac bo nazywa sie Kali.
  Ludzie zastanowcie sie i nie robcie swoim rodzinom krzywdy. Opozycjo, beda wasze dzieci i rodziny wytykac palcami. Wy pojedynczy poslowie mozecie wyjechac na zmywaki, ale szanujcie swoje rodziny i nie narazajcie ich na smiesznosc. Kobiety w Sejmie mialy przynosic spokoj, byc oliwa na spienione fale, a ty teraz dopiero mamy sztorm i pokazuja co potrafi kobieta Polka. Zycze zdrowka. Dla opozycji wolnych miejsc w kabaretach.

 • marek_prus

  Oceniono 2 razy 2

  Moja samochodowa kamerka za 200 zł robi lepsze zdjęcia niż ta, stosowana do celów bezpieczeństwa!. Jak znam PiS zapewne zapis z kamer został zmanipulowany, aby uzyskać złą jakość. Czyli coś było na rzeczy.

 • sosna_pospolita

  0

  youtube.com/watch?v=zAnGA2N2BBY

 • kryweg

  Oceniono 3 razy 1

  Co się u Was dzieje ? Nie zdążyłam przeczytać a już na wszystkie posty głosowałam ??????

 • bart5554

  Oceniono 7 razy -3

  Scenariusz rysuje się więc następująco: 11 stycznia opozycja pójdzie na zwarcie. Próbuje sparaliżować Sejm, rozszerzyć zakres i formę okupacji, wywołać gigantyczną awanturę. Następnie przenieść to - pod pretekstem braku budżetu - na pole ekonomiczne. Doprowadzić do jakiegoś krachu.

  Cynicznie sięgają po bombę atomową. gotowi są sprowadzić na Polaków biedę, byle tylko odwrócili się od PiS. Moralnie to jest koniec. Ale i politycznie bardzo ryzykowne. Bo jest już jasne, że idąc ta drogą PiS-u na razie nie osłabili, ale siebie sprowadzili na skraj groteski. Właśnie robią krok do przodu.

  wpolityce.pl/polityka/322182-przed-nami-trzecia-proba-puczu-opozycja-gotowa-wepchnac-polakow-w-nedze-byle-tylko-odrzucili-pis

 • hens

  Oceniono 8 razy 6

  Okoliczni sejmowi menele Sekretarze i gońcy biur również. PIS zgonił wszystkich !

 • wojtek2612b

  Oceniono 7 razy 5

  FASZYSTOWSKO-TERRORYSTYCZNA PARTIA POWINNA BYĆ ZDELEGALIZOWANA !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX