Sędzia TK poszła na L4. Teraz mówi, że nie chciała legitymizować obrad. "Podstawa do dyscyplinarki?"

Sędzia Julia Przyłębska nie brała udział w Zgromadzeniu Ogólnym TK, ponieważ była na zwolnieniu lekarskim. Wydała jednak oświadczenie, w którym zadeklarowała, że nie wzięła udziału w ZO, "aby nie legitymizować jego obrad".

Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego wybrało kandydatów na nowego prezesa TK. Wyboru dokonano przy obecności 9 sędziów, mimo że wymagane kworum wynosi 10 osób. Troje sędziów wybranych przez PiS jest jednak obecnie (nie pierwszy raz w tym rok) na zwolnieniach lekarskich. Julia Przyłębska przesłała skan zwolnienia lekarskiego ważnego do 2 grudnia, podobnie jak Piotr Pszczółkowski, a zwolnienie Zbigniewa Jędrzejewskiego jest ważne do 8 grudnia. 

Sędzia Przyłębska wystosowała oświadczenie, w którym napisała:

W związku z licznymi zarzutami kierowanymi wobec mojej osoby a dotyczącymi mojego stanu zdrowia oświadczam, że brak jakichkolwiek podstaw faktycznych uzasadniających formułowanie takich oskarżeń. Jednocześnie przypominam, że w dniu 15 listopada 2016 roku nie wzięłam udziału w Zgromadzeniu Ogólnym aby nie legitymizować jego obrad w niezgodnym z ustawą i Konstytucją składzie

Komentatorzy, w tym były minister sprawiedliwości, podnoszą, że sędzia wykorzystała zwolnienie lekarskie do celów innych niż poprawa stanu zdrowia. 

"Gazeta Wyborcza" informuje z kolei, że sędzia Przyłębska przez rok od powołania w skład TK, nie zakończyła na etapie merytorycznego rozpoznania żadnej sprawy, w której była referentką. "W składach orzekających jedyne, co robiła, to zgłaszanie zdań odrębnych: że Trybunał nie miał prawa wydać wyroku, bo działa niezgodnie z ustawą" - czytamy. Jeśli Sejm przyjmie nową ustawę o TK, Julia Przyłębska będzie pełniła obowiązki p.o. prezesa Trybunału do czasu wskazania nowego szefa przez prezydenta.

 

Więcej o:
Komentarze (864)
Sędzia TK poszła na L4. Teraz mówi, że nie chciała legitymizować obrad. "Podstawa do dyscyplinarki?"
Zaloguj się
 • abxcd

  Oceniono 1 raz 1

  Tak, na pewno MIERNOTA uporzadkuje TK. Smieszny ten maliniak. Mam nadzieje, ze ktos go kur.a rozluczy. Te jeb..a pizd@.

 • tym2003

  0

  To jest w stylu PiS ! Ta pisowska pracownica powinna dostać dyscyplinarkę za odmowę pracy ! I tyle w tym temacie !

 • 0

  Nie chciałabym, aby ktoś taki orzekał np. w mojej sprawie. A tak wogóle to szok, że bywają i tacy sędziowie jak ta pisowska chorująca trójka.

 • aep

  Oceniono 1 raz 1

  Kwalifikacja: "wyłudzenie poświadczenia nieprawdy".

 • slaw1948

  0

  Tacy to ludzie, decydują o losie Narodu,społeczeństwa...Szok..!

 • bbarab

  0

  To zbrodnia na Państwie Polskim, żeby takich ludzi jak ta baba stawiać na czele Trybunału Konstytucyjnego.

 • Henryk Szydelko

  Oceniono 1 raz 1

  Sędzia Trybunału Konstytucyjnego ZAŁATWIŁA sobie LEWE zwolnienie lekarskie bo jak sama przyznała nie chciała uczestniczyć w posiedzeniu sądu. ZNACZY - NIE BYŁA CHORA tylko oszukańczo dostarczyła nieprawidłowo wydane zwolnienie. ZARÓWNO ONA jak i lekarz powinien odpowiadać za to zwolnienie. To po prostu skandal!!!

 • edelrezi

  Oceniono 1 raz 1

  Powinna Pani nosic toge w kolorze pomaranczowym z napisem na plecach: "Sprzeniewirzylam sie prawu - sklamalam!", a samorzady prawnicze powinny wykluczyc Pania z palestry. Jestem obywatelem, ktory codziennie wraz z nowymi wiadomosciami z sejmu lub palacu czuje sie jak bity i kopany pies. Pani cios byl najsilniejszy bo otrzymany z reki ktora powinna mnie bronic. Stracilem juz wszelka nadzieje. Czuje, ze bez Majdanu sie nie obejdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX