Fotograf "Vogue'a" zrobił piękne zdjęcia czterech nagich par. Wszystkich łączy jedna tajemnica

Ludzie z HIV często ukrywają swoją chorobę i rezygnują z życia seksualnego. Jednak, jak przekonuje francuska organizacja AIDES, wcale nie muszą.

Thomas - uznany muzyk, Karim - nauczyciel baletu, Pauline - instruktorka nurkowania oraz Jules - instruktor spadochronowy. Wszyscy są świetni w tym co robią i chętnie dzielą się pasją z innymi. Ale łączy ich coś jeszcze. Wszyscy są nosicielami wirusa HIV.

Te historie to kampania francuskiej organizacji AIDES. Jej hasło to: "Nosiciele HIV mają wiele do przekazania. Ale nie chorobę".  Zdjęcia zrobiła wschodząca gwiazda fotografii, Mathieu César.

Organizacja AIDES od 1984 roku przekonuje, że wirus nie musi wykluczać nosicieli ze społeczeństwa. Aurélien Beaucamp, prezes AIDES, tak mówi na portalu ads for adults o stygmie noszonej przez osoby HIV-pozytywne:

To nie wirus stanowi największe brzemię w życiu nosicieli HIV. To codzienna dyskryminacja, której doświadczają. Wciąż istnieje ogromna przepaść między postępem w leczeniu HIV, a jego społecznym odbiorem. 86% nosicieli we Francji, u których wykryto wirus i rozpoczęto terapię, osiągnęło niewykrywalne miano wirusa. Oznacza to, że są zdrowi i nie zarażają. Mimo to, wciąż spotyka ich odrzucenie w sferach uczuciowych i seksualnych.

Beaucamp przytacza też najnowsze badania, z których wynika, że prawie 50 proc. nosicieli wirusa spotkało się z odrzuceniem seksualnym.

Dyskryminacja tak intymnej natury jest szczególnie mocno odczuwana przez osoby HIV-pozytywne. Z obawy przed odrzuceniem, wiele z nich wycofuje się z życia uczuciowego i seksualnego, nie ma odwagi mówić o swojej odmienności, czy brać lekarstwa przy ludziach. Takie sytuacje sprawiają, że zamykają się w klatce alienacji, co ma zgubny wpływ na jakość ich życia i możliwość zadbania o swoje zdrowie.

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z HIV. To dobry moment, żeby zmienić podejście do tej choroby - wciąż nieuleczalnej, ale przy odpowiedniej terapii coraz mniej strasznej.

Uznany fotograf w słusznej sprawie

Mathieu César od kilku lat jest rozchwytywany zarówno przed gwiazdy, jak i prestiżową prasę kobiecą i modową. Fotografował takie gwiazdy jak Lana Del Rey, Natalie Portman czy duet Daft Punk. Jego sesje ukazywały się m.in. w magazynach "Vogue" i "Harper's Bazaar". 

Więcej o: