Zebrała 100 tys. zł na leczenie mamy. Urzędnicy uznali, że kobieta dużo zarabia i chcą odebrać jej zasiłek

Mała Asia poruszyła ludzi z całej Polski i zebrała na leczenie i rehabilitację mamy przeszło 100 tys. zł. Teraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przysłał chorej kobiecie pismo z zawiadomieniem, że zostanie jej odebrany zasiłek.

We wrześniu na klatkach schodowych jednego z poznańskich osiedli rozwieszone zostały ogłoszenia: "Mam na imię Asia. Zbieram na leczenie i rehabilitację mojej mamusi. Zachęcam do zakupów i pomocy". Dziewczynka napisała, że przygotowała loterię z nagrodami do wyboru, w tym "zabawki nie tylko dla dziewczynek, artykuły szkolne, ubrania oraz buty". Po tym, jak zdjęcie z jej ogłoszeniem trafiło do internetu, o sprawie poinformowały ogólnopolskie media. 

Zainteresowanie kiermaszem przerosło wyobrażenia zarówno Asi, jak i jej chorej mamy. Liczenie pieniędzy zebranych podczas kiermaszu trwało cały dzień i - jak podała Dorota Raczkiewicz, prezes fundacji "Drużyna Szpiku", która oficjalnie zajmowała się zbiórką pieniędzy, w sumie udało się zebrać przeszło 101 tys. zł.

Podatek od zebranej kwoty

Pani Anna, która choruje m.in. na padaczkę lekoodporną, nie mogła być jednak podopieczną fundacji, ponieważ jej przypadek nie jest zgodny ze statutem organizacji. Zebrane pieniądze zostały więc przesłane na konto chorej, która następnie chciała umieścić je na koncie Fundacji Votum, której podopieczną została. 

Wówczas - jak informuje Polsat News - zaczęły się problemy. Pani Anna nie mogła przelać pieniędzy. Wcześniej musiałaby uregulować ewentualny podatek. Mama Asi z pytaniem o kwotę podatku zwróciła się do urzędu skarbowego. O tym, co dzieje się z pieniędzmi poinformowała także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, pod którego opieką się znajduje. 

MOPR uchyla przyznany zasiłek

I choć chora nie korzystała z pieniędzy, co potwierdził bank, w jej domu pojawił się pracownik socjalny z MOPR, a niedługo później przysłano zawiadomienie "o wszczęciu postępowania administracyjnego uchylającego przyznane jej zasiłki". Zebraną kwotę podzielono na 12 miesięcy i na tej podstawie uznano, że tyle wynosi miesięczny dochód kobiety. - Kompletnie mnie przerosła ta sytuacja. Nie potrafię odpowiedzieć córce na pytanie, dlaczego tak fajnie się zaczęło, a nie ma pięknego finału – powiedziała mama Asi w rozmowie z Polsat News.