"Gdzie został majestat głowy państwa? W szatni?". Ekspert ds. protokołu komentuje wizytę Dudy na gali "SE"

Czy odbieranie tortu od półnagiej piosenkarki licuje z urzędem prezydenta? Ekspert w dziedzinie ceremoniału państwowego przyznaje: - Nie wyobrażam sobie prezydenta Niemiec czy Francji w takiej sytuacji.

We wtorek odbyła się gala z okazji 25-lecia Super Expressu. Gwoździem programu było wręczenie tortu prezydentowi Andrzejowi Dudzie przez Dodę, której strój nie pozostawiał zbyt wiele dla wyobraźni. 

O komentarz poprosiliśmy dr. Janusza Siborę, eksperta w dziedzinie protokołu dyplomatycznego i ceremoniału państwowego. Ten wyjaśnił, jak wygląda organizacja wizyty prezydenta od strony formalnej. - Służby powinny znać szczegółowy program imprezy, włącznie z tym, gdzie siedzi prezydent, czy miejsce jest prestiżowe i którędy wchodzi na salę, co jest ważne ze względów bezpieczeństwa - tłumaczył dr Sibora.

Patriotyczno-religijny Duda

Zdaniem eksperta informacja o występie Dody powinna zaalarmować pracowników prezydenta. - Kancelaria powinna zapytać, jak będzie wyglądał występ. Natomiast prezydent, wiedząc, że wystąpi artystka kontrowersyjna, godzi się na jej konwencję. Jeśli idziemy do Moulin Rouge, to wiemy czego się spodziewać, akceptujemy tę konwencję, ale tam raczej prezydent nie chodzi - wyjaśniał.

"SE" kończy 25 lat. Życzenia prezydenta to prawdziwa laudacja na cześć tabloidu >>>

- Gdzie został majestat głowy państwa? W szatni? - zapytał Sibora i dodał: - Nie wyobrażam sobie prezydenta Niemiec Joachima Gaucka czy nawet prezydenta Francji Francois Hollande'a w takiej sytuacji. Ekspert zauważył, że w przypadku prezydenta Dudy jest to tym dziwniejsze, że na co dzień prowadzi retorykę patriotyczno-religijną.

Miejsce w pierwszym rzędzie

Ekspert zauważył również, że miejsce pary prezydenckiej w pierwszym rzędzie nie było wystarczająco prestiżowe. - W przedwojennych przepisach protokolarnych była nawet uwaga, że jeśli prezydent przychodzi oficjalnie do teatru, należy wcześniej dać ogłoszenie w gazecie z informacją, że goście w lożach muszą mieć stroje wieczorowe. Na galowo musieli się też ubierać goście do 10. rzędu publiczności, czyli wszystkie osoby, które prezydent widział z loży - tłumaczył dr Sibora.

O komentarz chcieliśmy poprosić kancelarię prezydenta, jednak nie udało nam się dodzwonić do biura prasowego. 

DODA PODAŁA CIASTO ANDRZEJOWI DUDZIE. ALE JAK! COŚ TAKIEGO WIDZI SIĘ TYLKO RAZ NA 25 LAT [ZOBACZ MEMY] >>>

Więcej o:
Komentarze (949)
"Gdzie został majestat głowy państwa? W szatni?". Ekspert ds. protokołu komentuje wizytę Dudy na gali "SE"
Zaloguj się
 • golass

  Oceniono 1 raz 1

  Generalnie sądzę, że prezydent nasz dość żenujący, ale tutaj przesadzacie. Takie czasy. Trump przypadkiem bardziej majestatyczny? Gake metropolitan pełne kardaszian różnych... Przed wojną się wiele rzeczy robiło i na szczęście się już ich nie robi.... Zresztą.... Osobiście ubolewam nad upadkiem obyczajów, ale nie widzę powodu, aby się czepiać z tego powodu Pana D. Problem jest o wiele adresy szerszy.

 • ef.ha

  Oceniono 2 razy 0

  Jakie panstwo, taki prezydent.

 • krzywelustro

  Oceniono 1 raz 1

  Majestat głowy państwa siedział sobie w tym czasie wygodnie na kanapie w swej żoliborskiej rezydencji, dłubiąc sobie w dziurawym zębie i pobekując radośnie

 • dominikxes

  Oceniono 1 raz -1

  Ta jak w koncu, kto chodzil polnago prezydent czy doda i kto sie ma wstydzic i czego. Ludzie z tej glupoty to wam sie w glowach rabie. Jezeli chodzi o prezydenta to we wszystkim widzicie samo zlo, albo zle stanal, albo zle usiadl, cos nie tak powiedzial, to nie temu podal reke , to sie nie wywiazuje, to z Antkiem sie kloci, to za duzo jezdzi, to powinien uciec przed Doda. dajcie spokoj i nie osmieszqajcie sie. Sa powazne sprawy i nimi nalezy sie zajmowac, bo jutro zostaniecie z reka w nocniku.

 • robert_live

  Oceniono 1 raz -1

  Co za pieprzenie o retoryce patriotyczno-religijnej. Czy Doda jest niepatriotyczna? Czy Pan Bóg nie stworzył kobiety nagiej. Co to ma do religijności? Swoją drogą, Andrzej Duda a nie Prezydent, z przyjemnością obejrzał niebanalny występ Dody, widział jej strój przez długi czas, przyjął od niej tort i wcale się nie skrzywił. Teraz puryści od protokołu się wymądrzają. Trzeba mieć dystans.

 • Bogdan Kazmierski

  Oceniono 3 razy -3

  widać jak ukierunkowana jest wirtualna "polska" ciekawe jak komentowała skakanie po krzesłach szoguna?rozkradzione mienie z posiadłości prezydenckiej podpie...nie sokowirówki już nie wspomnę o durnych wypowiedziach i chamskim zachowaniu poprzednika obecnego Prezydenta, ten portal powinien się nazywać- "prawdziwy szczynukowicz"!

 • jezuitaitamta

  Oceniono 6 razy -4

  Toć pupa Dody jest superaśna i może być towarem eksportowym. Ani Doda, ani Duda nie mają się czego wstydzić. Taki widok - to przyjemność, a majestat głowy państwa został narażony samą obecnością tejże na takiej hucpie.

 • je2bny

  Oceniono 8 razy -2

  >>>"Gdzie został majestat głowy państwa? W szatni?". Ekspert ds. protokołu komentuje wizytę Dudy na gali "SE"<<<

  Z koziego zadka lepsza trąba niz z niego głowa państwa, że o majestacie nawet i wstyd wspominać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX