RMF FM: Zakończyły się badania szczątków pary prezydenckiej. Są wyniki sekcji Marii Kaczyńskiej

• Eksperci zakończyli ekshumacje szczątków pary prezydenckiej• RMF FM: Ciało Marii Kaczyńskiej ma podobne obrażenia, co jej męża• Badania DNA Kaczyńskiego całkowicie potwierdziło jego tożsamość

Jak informuje radio RMF FM, zakończyła się już ekshumacja szczątków pary prezydenckiej. Z badań wynika, że ciało Marii Kaczyńskiej nosi podobne obrażenia, co jej małżonka - ciężkie wielonarządowe uszkodzenia, typowe dla wypadków komunikacyjnych. Dziennikarze dowiedzieli się, że z analiza DNA byłego prezydenta całkowicie potwierdziła jego tożsamość. Wyniki badań genetycznych Marii Kaczyńskiej ma być tylko "formalnością". W piątek szczątki zostaną z powrotem włożone do trumien i przewiezione na Wawel, gdzie odbędzie się ponowny pogrzeb. 

Dowiedz się więcej:

Jak przebiegała ekshumacja byłego prezydenta i małżonki?

Czynności związane z ekshumacją Marii i Lecha Kaczyńskich rozpoczęły się w poniedziałek 14.11 ok. godziny 18, a zakończyły ok. godz. 1 w nocy we wtorek. Ciała zostały przewiezione do Katedry Patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie rozpoczęto ich badanie. Przy tej pierwszej z zaplanowanych 83 ekshumacji obecni byli członkowie rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Na miejscu byli także zastępca prokuratora gen. Marek Pasionek, Kazimierza Nowaczyka, szef badającej katastrofę podkomisji w MON, biegli, eksperci i proboszcz Katedry na Wawelu.

Dlaczego wszczęto śledztwo w sprawie sekcji zwłok ofiar katastrofy?

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej naprawią poważne błędy i zaniechania, które popełniono sześć lat temu - podała Prokuratora Krajowa. Dodała, że odstąpienie przez prokuratora od wykonania sekcji zwłok, wbrew obowiązującym przepisom, naraża go na poważne karne. W związku z tym ponownie wszczęto postępowanie karne ws. "niedopełnienia obowiązków i utrudniania postępowania przez funkcjonariuszy publicznych w zakresie niepodjęcia decyzji o przeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy". "Sześć lat temu z niezrozumiałych powodów przyjęto na wiarę wyniki dokonywanych w Moskwie sekcji, których w rzeczywistości nie było" - czytamy w komunikacie.

Jak prokuratura argumentuje decyzję o ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej?

Prokuratura Krajowa przejęła od zlikwidowanej prokuratury wojskowej trwające sześć lat śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej 4 kwietnia tego roku. Sprawa trafiła do zespołu ośmiu prokuratorów. Na jego czele stanął prok. Marek Pasionek. W czerwcu Prokuratura Krajowa poinformowała, że istnieje konieczność zbadania wszystkich ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zostały spopielone. Wskazała wówczas, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy. Przedstawiciele i pełnomocnicy rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej są podzieleni w sprawie ewentualnej ekshumacji ciał ich bliskich.

Przyczyny katastrofy - co ustaliła komisja Millera?

Komisja Millera, złożona z ekspertów ds. wypadków lotniczych, ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania - konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

 

 

Więcej o: