Ksiądz w katolickim radiu podał przyczynę trzęsienia ziemi we Włoszech. "Kara boska za związki partnerskie"

Ksiądz Giovanni Cavalcoli na antenie katolickiego radia powiedział, że tragiczne trzęsienie ziemi we Włoszech to kara za związki jednopłciowe. Jego słowa spotkały się z ostrą krytyką Watykanu.

Kataklizm, który zabił setki ludzi, a tysiące pozbawił domów, to kara za związki jednopłciowe i ich usankcjonowanie we włoskim prawie - takie zdanie wyraził ksiądz Giovanni Cavalcoli na antenie Radia Maryja (wł. Maria), włoskiej rozgłośni katolickiej. Najsilniejsze od 36 lat trzęsienie ziemi to - jego zdaniem - "kara boska" za związki partnerskie, które "obrażają rodzinę" i "godność małżeństwa".

Watykan prosi o wybaczenie

Słowa księdza skrytykował Watykan. Abp Angelo Becciu, bliski współpracownik papieża Franciszka, powiedział, że wypowiedź była "obraźliwa dla wierzących i skandaliczna dla tych, którzy nie wierzą". Wizję "kapryśnego i mściwego" Boga wynikającą ze słów, jakie padły na antenie Radia Maryja, nazwał, "pogańską, a nie chrześcijańską".

- Możemy jedynie prosić naszych braci, dotkniętych przez tragedię trzęsienia ziemi, o przebaczenie za to, że zostali wskazani jako ofiary złości Boga. Niech wiedzą, że ze strony papieża mają współczucie, solidarność i wsparcie - podkreślił. Włoski dostojnik stwierdził następnie, że Radio Maryja musi "skorygować ton swego języka i bardziej dostosować go do Ewangelii oraz orędzia miłosierdzia".

Ksiądz nie wycofuje się ze swoich słów

To nie wystarczyło, by Cavalcoli wycofał się ze swoich słów. Oświadczył, że jest teologiem od 30 lat i jeszcze raz podkreślił, że kataklizm był karą za grzechy. Zwrócił się też do urzędników watykańskich, by "poczytali katechizm". Radio Maryja zdystansowało się od wypowiedzi księdza i stwierdziło, że to jego prywatne zdanie. Ostatecznie jednak Cavalcoli został zawieszony.

Związki partnerskie we Włoszech

W maju Izba Deputowanych Włoch uchwaliła ustawę o związkach cywilnych osób tej samej płci. Za ustawą głosowało 372 deputowanych, a przeciw było 51. 99 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu. W tym samym miesiąc ustawę podpisał prezydent Sergio Mattarelli. 

Zaniepokojenie taką procedurą prac wyraził Episkopat Włoch, oceniając, że taki ich tryb to "porażka dla wszystkich", ponieważ nie dopuszcza się do dyskusji nad kwestią moralną. Konferencji biskupów odpowiedział minister sprawiedliwości Andrea Orlando, który podkreślił, że uchwalone zostały prawa, które od dawna czekały na uznanie, o czym - dodał - przypominał Włochom także Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Politycy prawicy, podobnie jak wielu przedstawicieli środowisk katolickich, uznali ustawę za "atak na rodzinę". Niektórzy żądali też przeprowadzenia referendum nad nią.

 

Więcej o:
Komentarze (432)
Ksiądz w katolickim radiu podał przyczynę trzęsienia ziemi we Włoszech. "Kara boska za związki partnerskie"
Zaloguj się
 • kisssmyass

  Oceniono 1 raz 1

  katolickie wszy i czarne karaluchy zawsze znajdą sobie perfidny pretekst, żerujący na cierpieniu niewinnych, do trzymania w zniewoleniu i odurnieniu zastrachane barany i owieczki.

 • men_53

  0

  A może za pedofilię i łamanie celibatu przez katolickich księży ?
  Albo za prześladowanie odmienności seksualnych (w końcu, to podobno Bóg stworzył tych ludzi i dał im duszę) ?
  Ogólnie, ponoć głupota nie boli. Ale głupich, nie ich ofiary.
  M. Twain: "pierwsza religia powstała gdy pierwszy cwaniak spotkał pierwszego naiwnego".

 • 0

  W kościele katolickim księża też lubią związki jednopłciowe. Szczególnie z młodymi ministrantami.

 • critto

  Oceniono 1 raz 1

  Co za świr, w ogóle żal słów na tego kościelnego łajdaka, chama i knypa.
  I tacy ludzie mówią o "wartościach" - śmiech na sali, cała sala się śmieje i rechocze.
  Jak to dobrze, że ja już w to nie wierzę... Ale żal mi ludzi uważających słowa takich księży za "święte" czy "natchnione".

 • zimmel

  Oceniono 3 razy -1

  Kara boska być w 21 wieku ociemniałym ,bezmózgowcem, katolikiem.

 • Dariusz Wanat

  Oceniono 3 razy 1

  A potem wielkie żale, jęki i trzeba zwalać na lewactwo, modernizm i ateistów to, że ludzie odwracają się od kleru i nie chodzą na msze, odmawiając sponsorowania przez tacę i kolędę. Dobrze, że u nas nie ma takich katastrof naturalnych, bo wręcz ścigaliby się o to, kto pierwszy opluje oponenta przy okazji masowej tragicznej śmierci. Co jest w tych ludziach takiego, że tak gardzą innymi i takie parcie mają, by tę pogardę demonstrować?

 • loneman

  Oceniono 10 razy -2

  Jak widac z wypowiedzi roznych naszych "szamanow" (bo poza magia lubia tez 'szamac':-)) nie trzymaja sie jednej bajki ale kazdy glosi swoja - czy to nie dowod ze nie wiedza w co wierza i sa sekta?? Jedni zaprzeczaja ewolucji, inni (i ci sami co wczesniej) staremu kosmosowi, inni istnieniu diabla (choc nieliczni, wiecej wiernych tak sie 'pociesza'), duza czesc nie wie ze juz tyle wyjasniono naukowo co moze nawet sprawdzic ignorant. Co dobre niektorzy z nich wierza w ufo, reinkarnacje ale nie mowia tego glosno, tak jak popierania faszyzmu i kaczyzmu. Takiego poziomu obludy, glupoty, oportunizmu, myslenia zyczeniowego, fantasmagorii, podlosci, podstepnosci, beczelnosci zadko gdziem mozna spotkac w zyciu :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX