Rządy PiS dają się WOŚP we znaki. A teraz zobaczcie, co o fundacji mówiła Beata Szydło przed laty

Po ubiegłorocznych wyborach dobra zmiana dosięgła również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - finał zniknął z TVP, a politycy wyjątkowo ostro krytykują fundację. A oto, co 18 lat temu o WOŚP mówiła Beata Szydło.

Przed ostatnim finałem fundacja i jej twórca byli wyjątkowo ostro atakowani przez polityków PiS i prawicowych dziennikarzy. Posłanka Krystyna Pawłowicz domagała się od polskiego państwa "powrotu do normalności w sprawach dobroczynności i właściwego gospodarowania publicznymi pieniędzmi". "Czy uczciwym jest propagandowe pompowanie i finansowanie przez Państwo jednej tylko, wybranej, prywatnej, rodzinnej inicjatywy dziwnego człowieka?" - pytała.

Do walki z WOŚP włączył się też inny kontrowersyjny poseł PiS - Stanisław Pięta. Uznał, że jeśli jakikolwiek funkcjonariusz publiczny "zaangażuje się w hecę WOŚP", to powinien szybko złożyć "raport o zwolnienie ze służby".

Pierwszy finał bez TVP

Sekowanie Orkiestry widać jednak przede wszystkim w przypadku rządzonej przez Jacka Kurskiego TVP. Finał WOŚP w styczniu 2017 roku, pierwszy raz od 25 lat, nie będzie transmitowany przez Telewizję Polską. Nowym partnerem Orkiestry jest telewizja TVN. TVP miała nie odpowiedzieć na zapytanie fundacji.

Co prawda w tym roku, już po zmianie władzy, Dwójka pokazywała finał, ale "Wiadomości" TVP 1 przemilczały, że zebrano rekordowe 44 mln zł. Informacja o wyniku zbiórki na antenie TVP pojawiła się - według Owsiaka - tylko raz, w popołudniowym wydaniu dwójkowej "Panoramy". Aktualnym szefem stacji jest Marcin Wolski. W styczniu tego roku opublikował felieton, w którym komentował m.in. sytuację w Telewizji Polskiej. "Jest szansa na pozbycie się dokuczliwych Owsiaków i innych glist ludzkich" - napisał.

Beata Szydło 18 lat temu

PiS od lat krytykuje działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeden z użytkowników Twittera pokazał jednak, jak bardzo zmieniło się stanowisko premier Beaty Szydło. W 1998 roku ówczesna burmistrz Brzeszcz udzieliła wywiadu dzieciom. - Czy w przyszłości młodzież może oczekiwać wsparcia ze strony władz miasta przy organizowaniu kolejnych finałów WOŚP? - pytały ją. Beata Szydło odpowiedziała: 

Na pewno. Nie chciałabym jednak, aby była to impreza gminy, właśnie świetne jest to, że to wy robicie i wy się w to angażujecie. Oczywiście, muszą być spełnione jakies wymogi formalne, zabezpieczenia, ktoś musi wziąć odpowiedzialność za te działania. Ta akcja zatacza coraz większe kręgi w Polsce, szkoda by było, gdyby w przyszłym roku Orkiestra nie zagrała w Brzeszczach

Od 1998 do 2005 roku Beata Szydło obejmowała stanowiska burmistrza Brzeszcz, niedaleko Oświęcimia. Wcześniej, w latach 1997–1998 była dyrektorem miejscowego ośrodka kultury.

 

 

 

 

 

 

 

Więcej o: