Sejm uchwalił ustawę, dzięki której będzie można karać sędziów. Opozycja: "To knebel na TK"

• Posłowie przegłosowali ustawę o statusie sędziów TK
• Za było 228 posłów, a 189 posłów było przeciwko

Za ustawą o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego głosowało 228 posłów, 189 posłów było przeciwko, a 9 się wstrzymało. Ustawy nie chciała przyjąć niemal cała opozycja, poza jednym posłem Kukiz'15, dwoma posłami niezrzeszonymi i kołem Wolni i Solidarni.

SejmSejm sejm.gov.pl

Dowiedz się więcej:

Co ustawa zmienia w orzecznictwie?

Ustawa wprowadza zapis, który ma umożliwić dopuszczenie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm w grudniu ub r. Nie dopuszcza ich prezes TK Andrzej Rzepliński, powołując się na wyrok TK o tym, że te miejsca są zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku ub.r. przez poprzedni Sejm na podstawie uznanej przez TK za zgodną z konstytucją.

Jakie kary wprowadza?

Projekt bardziej szczegółowo niż ustawa o TK reguluje zasady uchylania sędziemu TK immunitetu przez Zgromadzenie Ogólne TK. Możliwe kary dyscyplinarne to: upomnienie, nagana, obniżenie uposażenia w wysokości od 10 do 20 proc. na okres do 2 lat (to nowa kara wobec tych z obecnej ustawy) oraz złożenie z urzędu lub pozbawienie statusu sędziego w stanie spoczynku.

Za co będą karani sędziowie?

Sędziowie TK będą odpowiadać dyscyplinarnie nie tylko za naruszenie przepisów prawa, uchybienie godności urzędu sędziego, ale także za naruszenie Kodeksu Etycznego Sędziego TK, którego jeszcze nie ma. Opozycja podnosiła, że nie wiadomo kto i kiedy ma uchwalić ten kodeks, a dodatkowo, że „tworzenie kodeksu etycznego dla 15 osób to aberracja i bat na sędziów”. Opozycja kwestionowała także zapis, że zawiadomienie o popełnieniu przez sędziego przewinienia dyscyplinarnego może złożyć prezydent RP na wniosek Prokuratora Generalnego, który - według PO - mógłby o to wnosić "według subiektywnej oceny" i w ramach "presji na TK".

Kto nie może być sędzią?

Według ustawy sędzia TK przechodzi w stan spoczynku po zakończeniu kadencji lub po osiągnięciu 70. roku życia (dziś nie ma takiej bariery) - chyba, że na pół roku przed ukończeniem 70. roku życia złożyłby prezesowi zaświadczenie lekarza, że jest zdrowy. PO i N chciały wykreślenia zapisu o barierze 70 lat, podkreślając że mógłby on oznaczać niekonstytucyjne przerwanie kadencji trojga obecnych sędziów.

Co o ustawie mówi opozycja?

Zanim ustawę poddano pod głosowanie, przez dziesięć godzin obradowała nad nią sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Opozycja podnosiła wówczas, że ustawa jest "kneblowaniem sędziów", "batem", "kagańcem" i "próbą zamknięcia ust sędziom TK w stanie spoczynku".

 

 

 

 

Komentarze (256)
Sejm uchwalił ustawę, dzięki której będzie można karać sędziów. Opozycja: "To knebel na TK"
Zaloguj się
 • stefan bury

  0

  Nareszcie może Żepliński i jego kolesie przestaną być nadzwyczajną kastą i zrozumieją, że obowiązuje ich takie samo prawo jak innych. Wybraliśmy demokratycznie sejm i prezydenta RP a ta kasta i kilka sędziów TK z PO, PSL, SLD chciała nie demokratycznie stanowić prawo w III RP wbrew Konstytucji, bo tak sobie życzy KOD z Gazetą Wybiórczą i WSI24.

 • observer48

  0

  I prawidłowo. Sejm jest najwyższym organem ustawodawczym RP, nie TK, a progrm PiS był znany przez osiem lat przed wyborami, które ta partia legalnie wygrała i teraz go realizuje.
  Art. 197. konstytucji RP:
  "Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa."
  Kropka. Następne wybory za niecałe trzy lata.

 • kot2ka

  Oceniono 1 raz 1

  Nareszcie Cytat: "Sejm uchwalił ustawę, dzięki której będzie można karać sędziów." Te święte krowy tak się rozzuchwalili w ciągu wielu lat, że za nic mieli prawo i konstytucje. Wyroki wydawane przez tych wielu osłów wołały o pomstę do nieba, lecz ci cynicy nic sobie z tego nie robili. Karać tych bydlaków za te wszystkie idiotyczne błędy bo inaczej sądy będą wyglądały tak jak dzisiaj, czyli zeszły już na psy !!!!

 • dar61

  0

  WB donosi:
  '...Kto nie może być sędzią? [...] chyba, że...'
  >>> chyba[BEZ PRZECINKA] że
  Kto nie może być dziennikarzem/-ką?

  '... o barierze 70 lat, podkreślając że mógłby...'
  >>> lat, podkreślając[PRZECINEK] że mógłby
  Kto nie mógłby być dobrym w interpunkcji dziennikarzem/-ką, lubując się w przecinkozie?

  ***
  Kto mógłby istnieć bez NIEZALEŻNEGO sądownictwa w RP?

 • tyfus.wolski

  Oceniono 4 razy -2

  Za publiczne pieniądze PiS zatrudnił 500+ trolli
  których zadaniem jest przez 24 godziny na dobę
  pisać obelżywe komentarze na forach.
  Maja dzielić Polskę i osłabiać Unię Europejską.
  Z PiS ściśle współpracują trolle kacapskie

 • tyfus.wolski

  Oceniono 6 razy -4

  Solidarność walczy z Narodem
  Kościół stoi po stronie dyktatora
  Maszerujący naziści są uważani za patriotów
  Na forach pełno kacapów udających Polaków

 • hegemon123

  Oceniono 4 razy 2

  Dobry krok w stronę zniesienia przywilejów dla tych bezkarnych "nadludzi".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX