Sejm poparł program "Za życiem". Kobiety dostaną pieniądze za urodzenie chorego dziecka

• Większość posłów zagłosowała za rządowym programem "Za życiem"
• Było to trzecie czytanie projektu, trafi on teraz pod obrady Senatu

Za ustawą opowiedziało się 267 posłów, 140 parlamentarzystów zagłosowało przeciwko, a 21 posłów się wstrzymało. Za projektem opowiedziały się niemal całe kluby PiS i PSL, część klubu Kukiz'15, a także jeden poseł PO Stanisław Lamczyk. Przeciwko była niemal cała Platforma Obywatelska i Nowoczesna, a także jeden poseł PiS Michał Cieślak.

Głosowanie SejmuGłosowanie Sejmu sejm.gov.pl

Dowiedz się więcej:

Co zakłada projekt "Za życiem"?

Program, który ma wprowadzić rządowa ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin, dotyczyć ma m.in.: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, opieki (w tym paliatywnej) lub rehabilitacji dzieci posiadających odpowiednie zaświadczenie, wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej oraz pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych. Przewiduje także jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł dla kobiety, która urodzi dziecko ciężko i nieodwracalnie upośledzone albo cierpiące na nieuleczalną chorobę.

Kto zajmie się przygotowaniem programu wsparcia?

Według zapowiedzi rządu, przyjęty projekt jest "pierwszym krokiem" do przygotowania kompleksowego "programu wsparcia" dla kobiet w trudnych ciążach. Pracuje nad nimi specjalny międzyresortowy zespół, powołany przez Beatę Szydło na początku października. Zespół składa się z 8 osób, w tym z jednej kobiety. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Jakie jeszcze propozycje przedstawiano?

Podczas posiedzenia sejmowej komisji, poseł PiS Piotr Uściński zaproponował, by 4 tys. zł zapomogi dostawały także kobiety, które urodzą dziecko z gwałtu. Propozycja Piotra Uścińskiego wywołała skrajne reakcje. "Wyścig o tytuł rzeźnika kobiet trwa" - skomentowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Partii Razem. "A za niepełnosprawne z gwałtu to ile będzie? A ze zbiorowego? Tak chcemy załatwiać ludzkie tragedie?" - oburzała się dziennikarka Agnieszka Gozdyra.

Chcesz opowiedzieć nam swoją historię albo podzielić się komentarzem? Napisz do nas! Na Wasze listy czekamy pod adresem listydoredakcji@gazeta.pl.

Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania wszystkich listów.

Rząd PiS zgłasza projekt ustawy "Za życiem". Opozycja: "4 tys. na niepełnosprawne dziecko to jak zasiłek pogrzebowy"

Więcej o:
Komentarze (557)
Sejm poparł program "Za życiem". Kobiety dostaną pieniądze za urodzenie chorego dziecka
Zaloguj się
 • junkamm

  Oceniono 6 razy 2

  a kiedy wreszcie dostaną ci niepełnosprawni dorosli pieniądze . bo do tej pory dostają po 153 zl . kpina . za to nie da sie rachbilitowac . za jedną godz tyle kosztuje a gdzie reszta . wiec niepelnosprawni nie rechabilitują sie i umierają co bardzo cieszy szydło dude i kaczora . i całe pisostwo bandytów i złodzieji . niedoż że mordują głodem emerytów rencistów ci co zadłuzają sie w aptekach i sklepach na zeszyt ratują sie jak mogą przed nieuchroną szybką smiercią jakie zgotowało im prawo i sprawiedliwosc szczegolnie prezydent duda premier szydło i kaczor i wogole wszystkie rzady od 89 roku . co prawda na prawo i sprawiedliwosc jeszcze liczy narod chory i głodny ale nadzieja jest . dlaczego tak morduje sie głodem emerytów rencistow? dlaczego unia europejska wogole tam w belgi nie podnosi tego tematu albo europosłowie . za nic emerytów rencistów panstwo polskie nie ma . to nie jest kraj dla tych ludzi . to nasi ojcowie matki bracia siostry ktorych rząd beaty szydło z prezydentem polski andrzejem dudą i solidarnoscią postanowili wykonczyc tych ludzi . oto cała prawda o polsce i tej demokracji na niby . a niech to wszystko w koncu szlak trafi i niech sie rozpocznie rewolucjia i wojna domowa w polsce albo w całej uni europejskiej . tak dalej byc nie może . lepiej wojna niż głodować i umierać z głodu .

 • nici.s

  Oceniono 8 razy -2

  Pis bedzie miał jeszcze więcej upośledzonych wyznawców. Brawo

 • erst14

  Oceniono 7 razy -1

  Myślę, że niektórzy politycy byli bardzo zniekształtowanymi psychicznie płodami - i to im zostało !

 • yuo7leo9

  Oceniono 15 razy -7

  Teraz następna ustawa (już przygotowana): bezkarność dla damskich bokserów. Kobiety wolno gwałcić, molestować, nie wolno im oskarżać gwałcicieli i oprawców, ani korzystać ze zdobyczy medycyny. Na otarcie łez: 4 patyki

 • poslizg74

  Oceniono 13 razy -1

  Sobie niech od razu wypłacą ,bo przecież gołym okiem widać że są niedorozwinięci.

 • archieil

  Oceniono 4 razy -2

  Z tego co widzę grzebanie martwych płodów za poprzedniego rządu miało za cel wyłudzania pieniędzy z odszkodowania pośmierntego ubezpieczyciela/ZUS.

  To tak gdyby ktoś myślał, że obecna formułka to jakieś nowum.

  Wcześniej też tak było, ze na śmierć dziecka jak ktoś był cwany/katol to wyłudził lub czasem legalnie dostał jeśli to był wypadek, a nie "moralność' go do tego skusiła.

  Te pieniądze dla nieśmiertelnie uszkodzonych płodów i tak będą znikomym kosztem w całości odebranym przez służbę zdrowia z naddatkiem.

 • czarny_ticket

  Oceniono 10 razy -4

  Ta ustawa jest niemoralna. 4 tys żeby urodzić dziecko bez połowy głowy które umrze po 4 minutach życia? A ludzie którzy wychowują niepełnosprawne dzieci dostają ochlapy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX