Karczewski wyjawia szczegóły ustawy antyaborcyjnej PiS. Ma ją "głęboko w szufladzie"

Stanisław Karczewski w wywiadzie dla Radia ZET mówił o projekcie ustawy antyaborcyjnej, która m.in. zakazywałaby usuwania płodu z zespołem Downa.

Marszałek Senatu w rozmowie z Radiem ZET mówił między innymi o ustawie antyaborcyjnej, której projekt został już przygotowany przez PiS. Zastrzegł jednak, że partia nie chce go jeszcze składać. Projekt miałby m.in. ograniczać możliwość przerywania ciąży po zdiagnozowaniu u płodu zespołu Downa. 

"Szczycą się, że wyleczyli problem Downa"

Karczewski stwierdził, że niektórzy szczycą się, że aborcją "wyleczyli problem Downa". - Nie chciałbym dopuścić do tego, do czego dopuszczono w innych krajach- mówił. Podkreślał też, że rodziny, w których urodziły się dzieci z zespołem Downa są "radosne i zadowolone":

To jest szok. Wiem [...] jak te kobiety to przeżywają [...]. Później jest [...] nadzieja, że to pomyłka, jakieś niedopatrzenie lekarza, który wykonywał badanie ultrasonograficzne. Później dziecko się rodzi, [...] widać, że jest chore. A później jest wielka miłość w tych rodzinach. Znam te rodziny, wiem ile tam jest radości, ile tam jest miłości, ile tam jest zadowolenia

"Jedna i druga strona powinna się doedukować" 

Zdaniem Karczewskiego Polacy mają szczątkową wiedzę na temat aborcji. Dlatego trzeba ich "edukować". Na pytanie Konrada Piaseckiego, czy uważa, że uczestniczki czarnych protestów nie wiedziały przeciwko czemu protestują, odparł: Nie, nie, myślę, że nie, myślę, że wiele. Ja myślę, i też zwrócono mi uwagę, że jedna i druga strona powinna się doedukować. 

A TERAZ ZOBACZ: Jak PiS zmieniał zdanie w sprawie aborcji

Więcej o:
Komentarze (134)
Karczewski wyjawia szczegóły ustawy antyaborcyjnej PiS. Ma ją "głęboko w szufladzie"
Zaloguj się
 • vasanthi

  Oceniono 3 razy -1

  Że też oni się nie wstydzą takie farmazony wypowiadać publicznie i dlaczego o sprawach kobiet wypowiadają sie mężczyźni, którzy przeważnie mają marginalny udział w powstawaniu człowieka.

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 5 razy -1

  Kolejny lekarz ściemniajacy ludzi. Zastanawiam się co się stało i p. Chazanowi i p. Karczewskiemu, że wypowiadają się w kwestiach, na których się nie znają. Czy to amnezja, ściema czy aż takie niedouczenie medyków?
  Dlaczego w tematach niepełnosprawności dzieci, a potem doroslych nie wypowiadają się specjaliści - neonatolodzy, pediatrzy, neurolodzy, pedagodzy specjalni czy psycholodzy mający kontakt z takimi rodzinami? Tylko filozofowie z KULu, ginekolodzy, prawnicy - to nie ich działka a wypowiadają się jakby w tej kwestii wiedzieli najlepiej. Prawdziwe hardcorowe życie dla rodziców dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością zaczyna się od momentu przecięcia pępowiny. W tym momencie rola ginekologa się kończy!
  Pytanie brzmi: co mówią statystyki: ile samotnych matek opiekuje się dziećmi i dorosłymi specjalnej troski? Ile matek w rodzinach z takim dzieckiem pracuje a ile nie pracuje w pełnym wymiarze godzin? Jaki jest procent w miarę samodzielnych dorosłych z zespołem Downa? Jaki procent dorosłych z zespołem Downa żyje w DPS ach (tu statystyki nie oddadzą problemu, bo jest za mało miejsc w stosunku do chętnych), jak się czuje pozostałe rodzeństwo dzieci specjalnej troski? I podstawowe pytanie: Na jakich badaniach i statystykach oparł się senator mówiąc o szczęściu rodzinnym członków rodzin z zespołem Downa? Bo obserwacja kilku wybranych rodzin nie jest wiarygodna przesłanką do rozpowszechniania tezy, że te rodziny są radosne i zadowolone :(

 • zyks

  Oceniono 3 razy -1

  Głąb

 • stas_3151

  Oceniono 11 razy -1

  Nawiasem, to wszystko jest tematem zasępczym (ale ważnym) - PiS chodzi o zmianę konstytycji, odsunięcia Polski od Europy - Bardzo to pasuje Kościołowi Katolockiemu i Rosji bo obydwu zależy na kontroli Polski (moze się dogadali, może jeden szanteżuje drugiego - kto wie, a idiotów na polityków tylko wybierać, oni i tak nie rozumieją prawdziwych intencji!)

 • korcia2000

  Oceniono 21 razy -7

  PiS broni płodów z zespołem Downa, bo widzi w nich przyszłych wyborców....

 • coikto12

  Oceniono 23 razy -5

  Przecież w tej ustawie nie chodzi o jakieś dzieci,chore,zdrowe,czy jakie tam jeszcze.chodzi o kontrolę nad społeczeństwem.Jak się wlezie w walonkach komuś w prywatne życie,to można już z nim zrobić praktycznie wszystko.Stara bolszewicka szkoła.

 • stas_3151

  Oceniono 25 razy -3

  Rodzice powinni dokonać wyboru czy chcą urodzić i opiekować się upośledzonym dzieckiem! Jest to sprawa moralna i personalna. Państwo nie ma nic do tego. Kościół (i ci chcą narzucić własne poglądy innym) niech się zajmie wzmacnianiem przekonań własnych poddanych- Polska jest cała katolicka to uratuje się dużo dusz (chyba że tę iluzję trzeba podtrzymać nakazami. Reszta- według własnej moralniści, sumienia i możliwości. Nikt normalny nie PALI się do aborcji, jak to się przedstawia!, jest to trudna decyzja dla każdej matki, wychowanie upośledzonego dziecka (jeśli się już narodziło) jest wielkim wyzwaniem moralnym i ekonomicznym, decyzja na następne, zdrowe dziecko zablokowana!

 • Ryszard Wojna

  Oceniono 27 razy -7

  >>Podkreślał też, że rodziny, w których urodziły się dzieci z zespołem Downa są "radosne i zadowolone":<<

  Życzę wszystkim PiSzystom, żeby mogli być radośni i zadowoleni...

 • dyskootantka

  Oceniono 22 razy 0

  "Ile jest radości w tych rodzinach" - ale radość mają te matki szczególnie, bo ojców tam mało zostaje. Dzieci z zespołem Downa są dziećmi do starości. Największe marzenie tych matek, to żyć dłużej niż dziecko, tak wygląda pomoc państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX