To im PiS powierzył los matek. Jedyna kobieta w zespole? Chciała kar więzienia za in vitro

Na osiem osób wchodzących w skład międzyresortowego zespołu, który będzie pracował nad programem wsparcia dla kobiet w trudnych ciążach, znalazła się tylko jedna kobieta - Teresa Wargocka.

Rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i ich rodzin "Za życiem". Według zapowiedzi, jest to "pierwszy krok" do przygotowania kompleksowego "programu wsparcia" dla kobiet w trudnych ciążach. Jednocześnie zapowiada się dalsze ograniczenie kobietom możliwości legalnego przerywania ciąży. Pracuje nad nimi specjalny międzyresortowy zespół, powołany przez Beatę Szydło na początku października. Jego skład znaleźliśmy w zarządzeniu premier.

Przewodniczącym zespołu został Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Minister w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Z wykształcenia jest socjologiem. 

Wiceprzewodniczącym został Grzegorz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To nowy nabytek w kancelarii Beaty Szydło. Został powołany pod koniec września, przy okazji odwołania ministra finansów Pawła Szałamachy. Z wykształcenia polonista.

Zespół będzie się składał jeszcze z 6 członków bez funkcji. Oto oni:

Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Był prezesem Czerwonego Krzyża w latach 2005-2007. W 2008 roku został zatrzymany przez ABW pod zarzutem korupcji w kontaktach z jedną z firm farmaceutycznych. W marcu 2015 został prawomocnie uniewinniony ze wszystkich zarzucanych mu czynów.
Z zawodu jest lekarzem ginekologiem.

Wiesław Janczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Członek komitetu politycznego PiS. Z wykształcenia polonista.

Patryk Jaki, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W resorcie odpowiada m.in. za Służbę Więzienną i nadzoruje organizację Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Z wykształcenia politolog.

Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. W Sejmie po raz trzeci - za pierwszym razem objął mandat po śmierci Macieja Płażyńskiego, drugi raz po wyborze Anny Fotygi do Parlamentu Europejskiego i trzeci raz już samodzielnie. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jedyna kobieta w zespole. W 2010 roku stworzyła projekt ustawy o zakazie zapłodnienia pozaustrojowego i manipulacji ludzką informacją genetyczną. W rozumieniu tego projektu tworzenie zarodków in vitro miałoby być przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat więzienia. Tłumaczyła wówczas, że głos Kościoła przyjmuje jako "naturalny, bo w wielu dziedzinach życia moralnego, etycznego Kościół daje wskazówki". Ukończyła studia z zakresu filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Więcej o: