Macierewicz szykuje defiladę Wojsk Obrony Terytorialnej. "Przyrzekłem panu prezydentowi..."

• Wojska Obrony Terytorialnej będą gotowe na przełomie grudnia i stycznia• Macierewicz: Jeszcze w grudniu ma odbyć się defilada z udziałem WOT • Minister w TVP Info mówił też o ruchach Rosji, które nazwał "serią prowokacji"

Z punktu widzenia struktury dowódczej Wojska Obrony Terytorialnej już istnieją. Gotowość bojową osiągną natomiast na przełomie grudnia i stycznia - poinformował szef MON Antoni Macierewicz w "Minęła 20" w TVP Info. - Mam nadzieję, że w grudniu będzie mogli już je pokazać. Przyrzekłem panu prezydentowi, że pierwsza taka defilada się odbędzie - miejmy nadzieję - jeszcze w grudniu - powiedział minister.

Dowiedz się więcej:

Co jeszcze mówił Macierewicz w TVP Info?

Szef MON mówił także o rosyjskich okrętach na Bałtyku. Ich ruchy to "oczywisty powód do zaniepokojenia". - Mamy do czynienia z całą serią prowokacji i działań potęgujących napięcie ze strony Rosji - mówił Macierewicz. - Oni już chyba przekroczyli linię wyłącznie szantażu i presji, ich działania przekraczają poziom propagandowej presji - dodał minister.

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Zakłada on powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych. WOT mają uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, a także zdolności do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

Zobacz także WIDEO: Macierewicz "Patriotą Roku". Giertych: To brutalny atak na Kaczyńskiego. Tytuł powinien przypadać jemu co roku 

Więcej o: