RMF FM: Jest data ekshumacji ciał pary prezydenckiej. Ponowne pogrzebanie po kilkudziesięciu godzinach

• Ekshumacja ciał pary prezydenckiej odbędzie się 14 listopada nad ranem• Szczątki zostaną przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej UJ• Na czas ekshumacji dostęp na Wawel będzie całkowicie zablokowany

Jak podaje radio RMF FM, 14 listopada nad ranem rozpocznie się ekshumacja ciał prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Szczątki mają zostać przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego. Tam zostaną przeprowadzone szczegółowe badania, m.in. "zobrazowanie radiologiczne zwłok, a także o pobranie różnego rodzaju próbek". Wyniki badań DNA mają być znane po kilkudziesięciu godzinach i wówczas szczątki pary prezydenckiej zostaną ponownie pochowane. Na czas ekshumacji dostęp na wawelskie wzgórze będzie całkowicie zablokowany.

Dowiedz się więcej:

Po co mają zostać przeprowadzone ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej?

Konieczność zbadania wszystkich niespopielonych ciał ofiar katastrofy ogłosiła w czerwcu Prokuratura Krajowa, która w tym roku przejęła śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Wskazała wówczas, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy.

Jak zareagowały rodziny ofiar?

Ponad 200 krewnych części ofiar sprzeciwia się ekshumacjom. Zwrócili się w tej sprawie do Konferencji Episkopatu Polski. "Apelujemy do hierarchów Kościołów, których kapłani odprowadzali naszych Ukochanych na cmentarze: brońcie Ich grobów przed zbezczeszczeniem!" - pisali.

Co w tej sprawie mówi Kościół?

Władze Episkopatu na razie nie zabrały głosu. - Nie spodziewałbym się oficjalnej wypowiedzi kościoła w tej sprawie. Nigdy nie komentowaliśmy działań prokuratury i pewnie nie będziemy tego robić - tak kard. Kazimierz Nycz odniósł się do ekshumacji w poranku RMF FM. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Więcej o: