Wybory w USA. Kraśko komentuje dla Gazeta.pl: "Trump podważył istotę amerykańskiej demokracji"

Trump pozostawił wątpliwość, czy zaakceptuje wynik wyborów. To było 5 sekund, które mogło przesądzić o tym, kto zostanie przywódcą najpotężniejszego państwa świata - komentuje debatę prezydencką w USA Piotr Kraśko.

- Prowadzący zadał Trumpowi najprostsze pytanie świata: o to, czy zaakceptuje wynik wyborów. Donald Trump odpowiadający "potrzymam was w niepokoju" moim zdaniem właśnie zakończył swoją kampanię wyborczą - komentuje dla Gazeta.pl Piotr Kraśko, prowadzący "Fakty z zagranicy" TVN24 BiS.

- Dla grupy Amerykanów, o których on musi dzisiaj walczyć, którzy nie przepadają za żadnym z kandydatów, umiarkowanych wyborców w stanach swingujacych, to wywołało taki szok, że trudno sobie wyobrazić, iż Trump mógłby tam wygrać. Podważył istotę amerykańskiej demokracji, czegoś, z czego są tak dumni - uważa dziennikarz.

Ostateczne starcie Trump-Clinton. Kto wygrał trzecią debatę? Jest sondaż CNN >>>

Jego zdaniem debata rozstrzygnęła się podczas "5 sekund, które mogły przesądzić o tym, kto zostanie przywódcą najpotężniejszego państwa świata". - Człowiek, który nie jest w stanie powiedzieć, że uzna wynik wyborów, właściwie skreśla się z wyścigu - dodaje Kraśko. 

Największe niebezpieczeństwo od czasów Lincolna

- Jest ogromna grupa republikanów, które wielbi Trumpa, a nienawidzi Clinton. Trump będzie miał za sobą kilkadziesiąt milionów Amerykanów, bo nie powiedział nic, co odsunęło by od niego najbardziej zagorzałych zwolenników. Przy czym to nie wyborcy, ale wyznawcy, bo do tego doprowadziła jego kampania. Jeżeli wyborca widzi, że przegrywa jego kandydat, rozumie, że tak działa system. Ale jeżeli wyznawca widzi, że jego kandydat wygrywa, to jest to sytuacja, z którą nie mieliśmy do czynienia za naszego życia. Czym to się może skończyć nikt nie może przewidzieć - tłumaczy dziennikarz.

- Stany Zjednoczone nie były w tak niebezpiecznym momencie swojej historii od dawna, szczególnie, że część wyborców Trumpa już wcześniej mówiła, że nie uzna jego przegranej. USA nie miały takich problemów od czasów Lincolna - dodaje.

Skupiony na sobie Trump i zarzuty o molestowanie

Kraśko zauważa również, że Trump nie wykorzystał szansy na przechylenie szali na swoją stronę, gdy Clinton odpowiadała na najtrudniejsze pytanie w czasie debaty. Kandydatkę Demokratów zapytano o to, jak może krytykować Trumpa za jego słowa o kobietach i w związku z doniesieniami o molestowaniu, jeżeli jej mąż również był o molestowanie oskarżany.

- Mógł wykorzystać moment i wygłosić tyradę na ten temat. Ale skupił się na tym, by mówić, że kobiety, które go oskarżają, kłamią. Jest tak skupiony na sobie, że nie zauważał szans w debacie na zdobycie punktów - mówi. 

Brak kontroli nad emocjami czy sztuczny uśmiech?

Od momentu sporu o Putina i pytania, czy Trump jest jego marionetką, nagle posypał się kompletnie emocjonalnie. - Przyznaję, że mnie irytował sztuczny uśmiech Hillary Clinton, która w najtrudniejszych momentach uśmiechała się, choć nie było ku temu powodów. Ale lepszy jest przywódca, który powściąga emocji, o którym wiemy, że nie wybuchnie, niż człowiek, który wyraźnie nie panuje nad emocjami - podkreśla Kraśko.

Trump taki sam w ostatniej debacie, jak w pierwszej

Dziennikarz zauważa, że kandydat republikański wciąż mówi o tym, że nie popierał wojny w Iraku, choć znane są nagrania, w których o swoim poparciu mówi otwarcie. -  Clinton też nie odpowiedziała dobrze na pytanie o to, jak zniszczyć IS. Opowiadała o negocjacjach, że to skomplikowany proces. Ale mówienie o tym, że IS powstało przez Obamę to dyskusja, którą można prowadzić w metrze. My możemy sobie tak dywagować, ale ten człowiek miałby być zwierzchnikiem sił zbrojnych - oburza się Kraśko. 

- Często jest tak, że w czasie debat kandydaci czegoś się uczą. Ale u Trumpa widać, że nie posuwa się do przodu. Podczas ostatniej debaty mówi to, co podczas pierwszej - podsumowuje.

Zobacz też: książki Piotra Kraśki w formie ebooków >>

Więcej o: