Górnicy w Mjanmie wykopali gigantyczny minerał. 175-tonowa skała jest warta co najmniej 700 milionów zł

175-tonowy głaz wydobyty przez górników okazał się być rzadkim minerałem wartym co najmniej około 700 milionów złotych. To druga co do wielkości bryła jadeitu na świecie.

Górnicy w regionie Kaczin w Majnmie (dawna Birma) wydobyli najcenniejszy na świecie kawałek jadeitu, rzadkiego minerału z grupy piroksenów - podaje "Daily Mail".

Ogromna skała waży 175 ton, ma 3 metry wysokości, ponad 5 metrów szerokości i 5 metrów długości. Kamień z Mjanmy po wyczyszczeniu odzyska charakterystyczny zielony odcień. To drugi, co do wielkości jadeit na świecie. Większy od niego jest tylko posąg Buddy znajdujący się w Świątynia Nefrytowego Buddy w Chinach. Statua ta waży 260 ton.

- Pomyśleliśmy, że wygraliśmy na loterii. Ale skała jest własnością kraju - powiedział mediom górnik Sao Min. Mjanma jest największym producentem jadeitu na świecie. 50 miliardów dolarów, które rocznie zapewnia państwu ta gałąź przemysłu, to połowa PKB kraju. Cena hurtowa jadeitu to równowartość około 4 tysięcy zł za kilogram, ale może dochodzić do nawet 5,5 tysięcy zł.

Szacuje się, że wartość znalezionej skały wynosi równowartość około 700 milionów złotych. Co więcej - po wypolerowaniu i nadaniu kształtu jadeit może być wart nawet 30 razy więcej. Wielki głaz zostanie teraz wysłany do Chin, gdzie tworzona będzie z niego droga biżuteria i rzeźby.