Polska "zakończyła współpracę" z Komisją Wenecką. Waszczykowski tłumaczy, dlaczego: Obrażają polski rząd

Rząd zakończył współpracę z Komisją Wenecką w kwestii Trybunału Konstytucyjnego - informują "Wiadomości". Szef MSZ wyjaśnił, że dzieje się tak, ponieważ Komisja "obraża polski rząd i polskie społeczeństwo".

Rząd Beaty Szydło przesłał do Wenecji dokument, w którym zarzuca Komisji stronniczość i nierzetelność. W ten sposób Polska - jak mówią "Wiadomości" - "kończy współpracę" z Komisją w kwestii Trybunału Konstytucyjnego. "To efekt przyjęcia przez Komisję Wenecją opinii na temat nowelizacji ustawy o TK" - podała TVP. 

Godzenie w suwerenność Polski

"Wiadomości" dotarły do przesłanego dokumentu i przedstawiły trzy fragmenty. Pierwszy, w którym stwierdzono, że Komisja nie jest uprawniona do wyznaczania standardów konstytucyjnych i ingerowania w sprawy Polski:

Pomijając niewiążący charakter opinii należy zastanowić się na ile Komisja Wenecka jest uprawniona do wyznaczania standardów konstytucyjnych i ingerowania w wewnętrzne sprawy państwa oraz wymagania by wyznaczone przez nią zalecenia były realizowane

Drugi, w którym rząd nie zgadza się z zaproponowanym przez Komisję sposobem trybem wyboru Prezesa Trybunału:

Argumentem pozaprawnym i nie znajdującym podstaw w Konstytucji RP jest teza, że kandydatami na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego maja być osoby cieszące się największym poparciem pozostałych sędziów. Komisja pomija przy tym znaczenie Prezydenta RP w procesie powoływania Prezesa TK

 I trzeci, w którym uznano stanowisko Komisji za godzące w suwerenność Polski:

Stanowisko przedstawione przez Komisję w sprawie sędziów TK jest niedopuszczalne, godzi w suwerenność państwa i przeczy apolitycznemu charakterowi tego gremium

W ramach podsumowania, "Wiadomości" zacytowały słowa Jarosława Kaczyńskiego, według którego konflikt wokół Trybunału będzie trwał do zakończenia kadencji Andrzeja Rzeplińskiego jako prezesa TK. "Póki Rzepliński będzie prezesem nie da się nic zrobić. Ostentacyjnie i bezczelnie łamie prawo. To świadczy o jego osobowości. Brak mu wyraźnie zasobów kulturowych potrzebnych do tej funkcji" - uważa prezes PiS.

Komisja obraża Polskę

O zrywaniu współpracy z Komisją Wenecką mówił również Witold Waszczykowski na antenie TVN24. Zarzucił Komisji "jednostronną narrację" i pomijanie tego, co mówią przedstawiciele rządu. 

- To Komisja w tej chwili obraża polski rząd i polskie społeczeństwo, ponieważ przedstawia kłamliwe, fałszywe, jednostronne raporty na temat Polski - orzekł szef MSZ i dodał, że rząd nie musiał jechać do Wenecji ponieważ wcześniej przesłał swoje stanowisko. - Wykazaliśmy błędy. Komisja Wenecka w swoich raportach myli instytucje polskie, myli odpowiednie paragrafy. Przedstawia jednostronną narrację, przyjmuje argumenty jednej stronie - dodał Waszczykowski.  

Zaproszenie dla Komisji

Przypomnijmy, że to właśnie Witold Waszczykowski poprosił Komisję Wenecką o opinię na temat uchwalonej w grudniu ub. roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Komisja wydała bardzo krytyczną opinię. Najważniejszy wniosek był następujący: "Osłabianie wydajności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce". Jak stwierdzili członkowie Komisji, "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja skrytykowała też rząd Beaty Szydło za odmowę publikacji wyroku TK.

Więcej o:
Komentarze (626)
Polska "zakończyła współpracę" z Komisją Wenecką. Waszczykowski tłumaczy, dlaczego: Obrażają polski rząd
Zaloguj się
 • Jarosław Richter

  0

  a przecież sam ją zaprosił - to co jak by wydała opinię po stronie rządu to byłoby cacy??

 • msobriety

  Oceniono 1 raz -1

  To jest gremium, do którego należymy i do którego aspirowaliśmy a nie obce czy zagraniczne jak raczył zauważyć pewien przedmówca. Z prokuratorem Piotrowiczem nie kończy pan współpracy panie ministrze? Popatrz pan na sędziów trybunału, sądu najwyższego i inne osoby wspierające Trybunał- i postaw pan przy nich Piotrowicza. Żadnego dyskomfortu, wątpliwości? Może warto być przyzwoitym- pis z prezesem nie są wieczni, przyjdą czasy po nich a ludziom trzeba spojrzeć w oczy będzie..

 • Irek Schnitzer

  Oceniono 1 raz -1

  wywalic Polske - zawiesic w strukturach, ciekawe czy pisiory bedą takie mądre potem !????

 • Mirek Kaiser

  Oceniono 1 raz -1

  Społeczeństwa komisja nie obraża i proszę nie wypowiadać się w jego imieniu.Krytykują poczynania tej chorej,psychopatycznej i podporządkowanej kościołowi władzy i rządzących tym krajem kretynów.

 • Mariusz Pokora

  Oceniono 2 razy -2

  Bełkoczecie Moi Drodzy Prawdziwi Polacy jak zwykle. To właśnie działania obecnego rządu czynią Nas popychadłem Europy. A Wasze trollowanie nic tutaj nie da, ponieważ ten bełkot który produkujecie nikt nie czyta

 • iryska2604

  Oceniono 4 razy 0

  mireczekb Panie Boze,daj temu człowiekowi odrobinkę zdrowia bo na rozum to chyba za późno...

 • qazokm

  Oceniono 2 razy 0

  Gdzie są wpisy ergosumka?
  Już je wycięliście?
  Były za dobre?

 • vidi12

  Oceniono 4 razy -2

  A zwolnienia grupowe w judeobanderowskiej Gazecie Wyborczej już od jutra ??? :) Szkoda :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX