Wiceszef MON o cofnięciu polskiej delegacji: Kompromitacja. Francuzi uczyli się od nas jeść widelcem

• Wiceszef MON skomentował sprawę polskiej delegacji na targach w Paryżu• To są ludzie, którzy uczyli się jeść od nas widelcem parę wieków temu - mówił• Zdaniem Kownackiego brak delegacji na Euronaval 2016 to "niewielka strata"

- To raczej kompromitacja i pokaz "klasy" Francuzów. Strona francuska dawno temu zapraszała nas oficjalnie. Teraz nas wyprasza - mówił Bartosz Kownacki. Wiceszef MON komentował w TVN24 cofnięcie polskiej delegacji na targi militarne Euronaval 2016 w Paryżu. - Ale to są ludzie, którzy uczyli się jeść od nas widelcem parę wieków temu. Więc być może w taki sposób się teraz zachowują - stwierdził Kownacki, który przed trzema laty wzbudził kontrowersje pisząc o "pedalskiej tęczy". Wiceszef MON przekonywał, że cofnięcie delegacji, to dla strony polskiej to "niewielka strata".

Dowiedz się więcej:

Dlaczego wycofano polską delegację?

Polscy delegaci podczas targów zbrojeniowych Euronaval 2016 w Paryżu nie będą traktowani jako oficjalna delegacja. Nie dostaną m.in. bezpłatnego zakwaterowania i samochodu z oficerem towarzyszącym. Pismo z Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON, w którym resort informuje o decyzji Francuzów opublikował portal wPolityce.pl.

Dlaczego Polska zrezygnowała ze śmigłowców Caracal?

Polska zakończyła negocjacje z Airbus Helicopters ze względu na "rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron", które miały uniemożliwiać osiągnięcie kompromisu - podkreślało Ministerstwo Rozwoju w swoim oświadczeniu. MR przekonywało też, że "strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony".

Jak Airbus komentuje zakończenie negocjacji przez rząd PiS?

Koncern będzie domagał się odszkodowania za zerwanie przez polski rząd negocjacji ws. zakupu śmigłowców Caracal. - Nigdy nie zostaliśmy tak potraktowani przez rząd klienta, jak zostaliśmy potraktowani przez ten rząd - ocenił dyrektor generalny Airbus Group Tom Enders. - Airbus naprawdę chciał inwestować w Polsce i chcieliśmy przyczynić się do stworzenia konkurencyjnego przemysłu lotniczego i kosmicznego w tym kraju. Jednak rząd polski zatrzasnął nam drzwi przed nosem - dodał Enders. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Zobacz również VIDEO: "Sprzęt dla polskiej armii będziemy produkować w Polsce." Premier w PZL-Świdnik

Więcej o: