Niby "marginalny" protest, a piszą o nim wszystkie światowe media. "Independent" z mocną okładką

Światowe media szeroko opisały czarny protest w Polsce. Dziennikarze podkreślają, że polskie prawo aborcyjne już dziś jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

Strajk Kobiet wzbudził zainteresowanie nie tylko polskich, ale również światowych mediów. Relacjom dziennikarzy towarzyszą zdjęcia i materiały wideo z czarnego protestu, a także demonstracji wspierających z innych krajów.

"The Independent" strajkowi kobiet poświęca znaczną część okładki, a materiał dotyczący protestu jest jednym z najpopularniejszych na stronie portalu.

Podczas akcji nazwanej czarnym poniedziałkiem kobiety założyły czarne ubrania jako symbol żałoby po spodziewanej utracie praw reprodukcyjnych

"New York Times" zauważa, że polskie prawo aborcyjne już dziś jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Przytacza też relację uczestniczek protestu:

Katarzyna Plutkowska i Małgorzata Zyra wzięły dziś wolne od pracy w księgowości, by przyłączyć się do demonstracji odbywającej się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. - Ze względu na protest nasze biuro jest dziś zamknięte. Nie zmienisz świata siedząc na kanapie - mówi Plutkowska

ABC News opisuje główną demonstrację na Rynku Starego Miasta:

Tysiące osób pomimo deszczu tworzyły szczelnie wypełnione morze czerni. Jedynym kolorowym akcentem były parasole.

Financial Times przytacza kpiące słowa Witolda Waszczykowskiego o czarnym proteście i pisze o problemie PiS z debatą o aborcji.

Partia polega na wsparciu kleru, ale widzi sondaże opinii publicznej, które wskazują, że większość osób nie popiera zaostrzenia ustawy.

BBC zauważa, że protest nie mógł sparaliżować kraju, ale poparcie dla idei było widoczne na ulicach miast.

Zauważalny jest poziom poparcia dla protestu. Na ulicach i w komunikacji miejskiej w polskich miastach widać było kobiety ubrane na czarne, solidaryzujące się ze strajkiem

"The Guardian" z kolei pyta Polki o ich doświadczenia i zachęca:

Jak to jest być kobietą w Polsce? Co się zmieniło? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami

 

Komentarze (385)
Niby "marginalny" protest, a piszą o nim wszystkie światowe media. "Independent" z mocną okładką
Zaloguj się
 • rewersik38

  Oceniono 1 raz 1

  Dziecko znajomego, urodziło się z ciężką wadą genetyczną. Żyło coś około 10 lat, 10 lat ciągłego cierpienia jego i rodziców patrzących na męki dziecka, bez szansy na jakąkolwiek pomoc i ulgę w cierpieniach. Patrzyłem jak oboje gaśli w oczach. Śmierć synka przyjęli jak wybawienie. Mamy XXI w. medycyna zrobiła ogromne postępy, można diagnozować stan zarodków we wczesnym stadium. Nie mówcie mi że dziecko może się rodzić z mózgiem na wierzchu lub bez ważnych narządów i żyć parę minut, że słuchać można płaczu matek chcących zobaczyć narodzone dziecko, w imię jakich ideałów, w imię czego? Słucham... Jestem wierzący ale gdzie jest ta granica? Jak dużo można oddać z życia doczesnego za przyszłe? Co poświęcić, kogo i za co? Żyj i pozwól żyć innym, ich wolna wola, ich sumienie, ich wybory. Skoro inicjatywa obywatelska, to może referendum, przed zatwierdzeniem nowego prawa!

 • Marta Majewska

  Oceniono 2 razy 0

  Czas poznac nazwiska tych zaprzańców -szczególnie dziennikarzy , którzy judzą zagraniczne media przeciwko Polsce

 • iduszka

  0

  Aborcja - zło podane w dobrym. Diabeł ma doktorat z psychologii.

 • jkpo1

  Oceniono 8 razy -2

  Katobolszwia poczuła siłę gorszego sortu. Brawo kobiety nie można odpuszczać tym katotalibom !!

 • tenotkay

  Oceniono 8 razy -2

  kaczor mordy nie wychyli ze swojego "kaczego szanca":TYLKO Hitler,Stalin i Caucesu zakazywal calkowicie aborcji..

 • cucurucu

  Oceniono 3 razy 3

  W irlandzkiej prasie ani slowa o tym protescie. Znaczy sie katabasy sie zmowili zeby sprawy nie rozdmuchiwac zbytnio.

 • cronny

  Oceniono 16 razy -2

  No i co tam u pana, panie Kaczyński? Coś pan tak przycichł? Tyle pań na ulicach i pod PiS-owskimi komitetami głośno protestuje przeciwko kaczystowskiej dyktaturze ciemniaków, a pan co? Dyspepsja przykula do sedesu? Epitetów zabrakło? Czy tylko w niemej wściekłości przygryzłeś pan niewyparzony jęzor, bo uświadomiłeś pan sobie, że się nie kalkuluje obrażać polskich kobiet, które - jakby nie było - stanowią 51.5% wyborców?

 • gabrielr

  Oceniono 44 razy 42

  Jednym z zatrzymanych przez policję zadymiarzy, którzy wczoraj zaatakowali policjantów w trakcie poznańskiego „czarnego protestu”, to dobrze znany śledczym Maciej Hojak, ps. „Metys” - ustalił portal wPolityce.pl. Mężczyzna jest aktywnym członkiem Federacji Anarchistycznej, która wspólnie z innymi organizacjami lewicowymi chce zablokowania Marszu Niepodległości 11 listopada. Jego poznańskie wyczyny są też często opisywane w poznańskim dodatku „Gazety Wyborczej”

 • sprzeciw21

  Oceniono 20 razy 2

  Zachodnie media widziały nawet 6 mln osób strajkujących i protestujących, Dariusz Joński SLD mówił o kilkuset tysiącach, w rzeczywistości było kilkakrotnie mniej. Ja też byłem wczoraj na czarno, bo tak się ubieram na co dzień. Ale prawda liczyliście policjantów, księży w sutannach, zakonnice, ludzi na cmentarzach, sędziów i adwokatów w czarnych tradycyjnych togach itd. W ten sposób rzeczywiście można doliczyć się pół miliona osób, a nawet więcej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX