Niby "marginalny" protest, a piszą o nim wszystkie światowe media. "Independent" z mocną okładką

Światowe media szeroko opisały czarny protest w Polsce. Dziennikarze podkreślają, że polskie prawo aborcyjne już dziś jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

Strajk Kobiet wzbudził zainteresowanie nie tylko polskich, ale również światowych mediów. Relacjom dziennikarzy towarzyszą zdjęcia i materiały wideo z czarnego protestu, a także demonstracji wspierających z innych krajów.

"The Independent" strajkowi kobiet poświęca znaczną część okładki, a materiał dotyczący protestu jest jednym z najpopularniejszych na stronie portalu.

Podczas akcji nazwanej czarnym poniedziałkiem kobiety założyły czarne ubrania jako symbol żałoby po spodziewanej utracie praw reprodukcyjnych

"New York Times" zauważa, że polskie prawo aborcyjne już dziś jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Przytacza też relację uczestniczek protestu:

Katarzyna Plutkowska i Małgorzata Zyra wzięły dziś wolne od pracy w księgowości, by przyłączyć się do demonstracji odbywającej się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. - Ze względu na protest nasze biuro jest dziś zamknięte. Nie zmienisz świata siedząc na kanapie - mówi Plutkowska

ABC News opisuje główną demonstrację na Rynku Starego Miasta:

Tysiące osób pomimo deszczu tworzyły szczelnie wypełnione morze czerni. Jedynym kolorowym akcentem były parasole.

Financial Times przytacza kpiące słowa Witolda Waszczykowskiego o czarnym proteście i pisze o problemie PiS z debatą o aborcji.

Partia polega na wsparciu kleru, ale widzi sondaże opinii publicznej, które wskazują, że większość osób nie popiera zaostrzenia ustawy.

BBC zauważa, że protest nie mógł sparaliżować kraju, ale poparcie dla idei było widoczne na ulicach miast.

Zauważalny jest poziom poparcia dla protestu. Na ulicach i w komunikacji miejskiej w polskich miastach widać było kobiety ubrane na czarne, solidaryzujące się ze strajkiem

"The Guardian" z kolei pyta Polki o ich doświadczenia i zachęca:

Jak to jest być kobietą w Polsce? Co się zmieniło? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami