W siedmiu państwach na świecie aborcja jest całkowicie zabroniona. Polska będzie ósmym?

Lista państw całkowicie zakazujących aborcji jest krótka, a światowy trend zmierza ku rozluźnianiu prawa aborcyjnego. Środowiska pro-life i władze PiS chcą, by Polska była wyjątkiem.

Całkowity zakaz przerywania ciąży i groźba kary - nawet więzienia - za aborcję obowiązuje w Salwadorze, Nikaragui, Gwatemali, Chile, Watykanie, Dominikanie oraz na Malcie. Bardzo ostre prawo, dopuszczające aborcje tylko dla ratowania życia matki, obowiązuje w ponad 30 krajach, z których jedynym państwem europejskim jest Irlandia.

Tymczasem PiS zagłosował za dalszym procedowaniem projektu ustawy, przygotowanej przez środowiska antyaborcyjne, która ma wprowadzić całkowity zakaz przerywania ciąży. Jeśli ustawa zostanie wprowadzona w takim kształcie, jak została napisana, prawo aborcyjne będzie w Polsce bardziej restrykcyjne, niż w Iranie, Pakistanie czy Afganistanie.

Żółta wyspa w Europie

Obecnie aborcja w Polsce jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest wynikiem przestępstwa lub gdy badania wykażą ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu.

embed
embed

To czyni z nas "żółtą wyspę" na mapie państw Europy, gdzie (z wyjątkiem Irlandii i niewielkich państw, jak Watykan i Malta) aborcja jest legalna na życzenie lub możliwa z powodów zdrowotnych, wad płodu lub trudnej sytuacji kobiety. Przerwanie ciąży jest też legalne np. w Indiach, Kirgistanie czy Wietnamie.

Zakaz aborcji nieskuteczny

Eksperci zwracają uwagę, że zaostrzanie prawa aborcyjnego jest bardzo szkodliwe, ponieważ wcale nie obniża liczby przeprowadzanych zabiegów, a jedynie zmusza kobiety do wykonywania ich nielegalnie, co jest niebezpieczne dla ich zdrowia, a nawet życia. Badanie, przeprowadzone przez Światowa Organizację Zdrowia (WHO) w 2012 roku pokazały, że ograniczenie prawa do aborcji nie miało prawie żadnego wpływu na liczbę przerwanych ciąż.

Więcej o:
Komentarze (96)
W siedmiu państwach na świecie aborcja jest całkowicie zabroniona. Polska będzie ósmym?
Zaloguj się
 • 0

  Co to durna mapa? Przeciez prawo aborcyjne w UK jest rownie liberalne co w innych krajach Europy (aborcja na zyczenie w pierwszym trymestrze, pozniej w celu szeroko pojetej ochrony zycia matki - jednym slowem, wymaga sie pewnej odpowiedzialnosci, ale nikt nikogo do rodzenia nie zmusza).

 • jan.w2

  0

  Czarny watykański okupant tak chce i PiS-dzielcowate zastępy kolaborantów spełnia życzenie watykańskiej zarazy co do joty. Możecie sobie protestować do usranej śmierci, skoro wcześniej pozwoliliście na okupację Polandii przez watykańskich pasożytów.

 • Waldemar Kujawa

  Oceniono 1 raz 1

  Jadrem sporu o aborcję jest ustalenie momentu od kiedy zaczyna się nasze człowieczeństwo. Wierzącym zwracam uwagę ,że właściwie dopiero od końca 19 wieku Kosciół Katolicki przyjął że dusza wstępuje w człowieka w momencie zapłodnienia. Do tego czasu uznawanao / bodaj za Świętym Tomaszem / ,że człowiek zaczyna się w momencie kiedy matka zaczyna czuć ruchy. Wtedy Bóg zsyła mu duszę. To bardziej odpowiada współczesnej wiedzy biologicznej.

 • jagopa

  Oceniono 2 razy 2

  " groźba kary - nawet więzienia - za aborcję obowiązuje w Salwadorze, Nikaragui, Gwatemali, Chile, Watykanie, Dominikanie oraz na Malcie"- Bedziemy w wyborowym gronie.

 • sunzi15

  Oceniono 2 razy 2

  To co probuje narzucac Kosciol
  oraz manipulowani i sewilistyczni aktywisci
  i politycy z Bogiem nie ma nic wspolnego.

  Ci co na Boga sie powoluja
  GRZESZA PYCHA !!!
  Ani z nim nigdy kontaktu nie mieli,
  ani go nie rozumieja.

  Jego gniewu unikaja jakis czas,
  bo Bog ma o wiele wazniejsze
  sprawy na glowie.
  Jednak:
  "Pan Bog nierychliwy, ale sprawiedliwy"
  Nie chcecie wyjsc na kretynow,
  to zwazcie, ze
  "Religia powstała, gdy pierwszy oszust
  spotkał pierwszego głupca" (Mark Twain)

 • cleryka

  Oceniono 3 razy 3

  Przyczyna takiego obrotu sprawy leży w kościele. Ciemnogród boi się grzechu i żeby zaistnieć w Polandii muszą co kilka lat zbierać podpisy za ubezwłasnowolnieniem kobiet.

 • kazek1948

  Oceniono 4 razy 4

  Kosmiczna ciemnota i zacofanie , zgadnijcie gdzie leży przyczyna ?

 • jakub13579

  Oceniono 4 razy 4

  Nie jest to miejsce medalowe, ale w pierwszej dziesiątce też się liczy.

 • ergosumek

  Oceniono 5 razy -1

  Dlaczego antyaborcyjne aktywistki są w większości brzydkie?
  Brzydkie, ale chyba wyuzdane, skoro tak chcę się skrobać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX