Kurski zdradza, jak sterował TVP Info w dniu zamachu w Nicei. "Nie dali rady (...) To była kompromitacja"

Prezes TVP ujawnił swoją korespondencję z kierownictwem TVP Info z nocy, kiedy doszło do zamachu w Nicei. "To była kompromitacja, bo studio z Francji wystartowało dopiero o godz. 1.20" - przyznał Kurski.

W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Jacek Kurski zdradził kulisy działania TVP Info w dniu zamachu w Nicei. Gdy doszło do ataku, telewizje natychmiast zaczęły nadawać wydawania specjalne, a w TVP Info odtwarzano powtórkę "Teleexpressu".
Kurski z tego powodu postanowił zmienić kierownictwo Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, pod którą podlega stacja. Na dowód tego, że próbował wpłynąć na program, Kurski pokazał treść SMS-ów, które wysyłał w nocy do kierownictwa TAI.

Kurski: W Nicei zamach terrorystyczny, co najmniej 30 ofiar, TVN24 ma wydanie specjalne, a u nas na Info leci powtórka „Teleexpressu”.

Odpowiedź: Nie odpalimy anteny do 6 rano. 10 minut przed atakiem koniec emisji, ludzie poszli do domów, zostaje pasek.

Kurski: To niech wracają. Nie masz procedury awaryjnej?

Odpowiedź: Próbuję wbić obrazek z emisji. Powinniśmy nadawać od pierwszej, ale oglądać będzie niewielu. Traktujmy to jako ćwiczenia.

Kurski: Wydanie specjalne. Sam pasek to straszna wiocha, wszystkie zachodnie telewizje informacyjne dają sygnał z Francji, a u nas ogródki działkowe. To jest masakra! Przecież to się zaczęło koło 23. Jak to możliwe, że doszło do takiej sytuacji. Daj obrazek z Francji!

Odpowiedź: Obrazek za 5 minut. No niestety pierwsze info po zamknięciu anteny. Najgorszy czas dla Info.

Kurski: Weźcie Tadeusiak [Magdalenę, szefową TVP Polonia i wieloletnią korespondentkę z Paryża i Brukseli - red.], niech komentuje na żywo, tłumaczy tego laifa z Francji.

Odpowiedź: Do tego trzeba wejść do reżyserki. To potrwa 15–20 minut.

"Krótko mówiąc, zarządzałem anteną do godz. 2 w nocy. Nie dali rady, to fakt. Nie mieli procedury awaryjnej ani alertu newsowego. To była kompromitacja, bo studio z Francji wystartowało dopiero o godz. 1.20. Całkiem niezłe, ale było już za późno. A następnego razu, gdy doszło do zamachu w Turcji, zrobili odwrotnie. Mieli bardzo dobre studio, ale o godz. 1 w nocy zeszli z transmisją – w kulminacyjnym momencie. Zażądałem zmian, spotkałem się z odmową. W konsekwencji nie ma już tych ludzi z nami. Potrafię się przyznać do błędu, ale wyciągam wnioski" - tłumaczył prezes Telewizji Polskiej.

Komentarze (106)
Kurski zdradza, jak sterował TVP Info w dniu zamachu w Nicei. "Nie dali rady (...) To była kompromitacja"
Zaloguj się
 • moimskromnym

  Oceniono 3 razy 1

  W Warszawie i całej Polsce w samych nieruchomościach rozkradano miliardy, a tutaj usiłują wystrugać aferę ze zwykłej korespondencji. Pocieszne.

 • belzebog

  Oceniono 1 raz -1

  Fachowców za dużo teraz w telewizji dlatego taki profesjonalizm.

 • michu-najlepszy

  0

  Najbardziej lubię Jarka i Jacka. Jacek zrób program dokumentalny o zakupie nieruchomości i opisz koligacje przechrztów z Żydami będą jaja jak berety.

 • j7f3

  Oceniono 3 razy -1

  Bać się go każdy będzie, ale szacunku do niego nikt nie może mieć z takimi bolszewickimi metodami.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 5 razy -1

  - „Dlaczego ty trzymasz tego sku.....syna Kurskiego?”
  - „Może i jest sku.....synem, ale wolę go mieć po swojej stronie.”

  Rozmowa między kandydatami na urząd prezydenta RP Donaldem Tuskiem a Lechem Kaczyńskim po debacie w telewizji Polsat (przed II turą wyborów); będąc członkiem sztabu Kaczyńskiego Kurski informował, że dziadek Tuska ochotniczo wstąpił do Wehrmachtu.

 • pijanista69

  Oceniono 2 razy -2

  Jak admini w naszej firmie... :( Tylko, że tych naszych buców to nawet Prezes nie jest w stanie ruszyć.
  Nie przepadam za Kurskim ale tu mi się podoba.

 • mathyy

  Oceniono 5 razy 5

  Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki! To mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!

 • zacisze16

  Oceniono 9 razy -1

  Superwiocha 2016... Wystarczy przeanalizować co wieczorne wiadomości... I tak zostanie do końca...

 • delfinadupa

  Oceniono 13 razy 1

  Kurski, sam ich tak wytresowaleś.
  Masz miernoty...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX