Zamknięte sklepy 15 sierpnia. Zobacz, gdzie zrobisz zakupy

W poniedziałek 15 sierpnia większość sklepów będzie zamknięta. Powinni o tym pamiętać ci, którzy mają w planach biesiadować w wolny dzień.

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Z tego powodu większość sklepów i punktów usługowych będzie zamknięta.

Gdzie zrobimy zakupy?

Sklepy sieciowe - takie jak Żabka, Małpka, Fresh Market czy Carrefour Express - będą czynne w zależności od decyzji ajenta. Właściciel zdecyduje też o ewentualnych godzinach otwarcia. 

Otwarte mogą być też sklepy, w których za kasą staną ich właściciele lub pracownicy zatrudnieni na innej podstawie niż na umowę o prace. Państwowa Inspekcja Pracy zamierza tego dnia przeprowadzać intensywne i szczegółowe kontrole. Inspektorzy sprawdzą m.in., kto wykonuje prace, czy jest zatrudniony legalnie i czy ma odpowiednie badania lekarskie.

Nieczynne będą supermarkety i galerie handlowe. W większości galerii otwarte będą natomiast kina i restauracje - ich nie obowiązuje zakaz handlu. Otwarte będą także apteki i stacje benzynowe.

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego. Główną uroczystością państwową będzie przegląd wojsk i defilada wojskowa na blisko 1,5 tys. żołnierzy, ponad 50 samolotów i śmigłowców i ponad 150 pojazdów wojskowych.

W weekend upamiętniana jest także Bitwa Warszawska, której rocznica została ogłoszona świętem Wojska Polskiego w 1923 r. Już w niedzielę Antoni Macierewicz weźmie udział w Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku.

Tysiące pielgrzymów na Jasnej Górze

15 sierpnia to także święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także świętem Matki Boskiej Zielnej. Od soboty na Jasnej Górze zbierają się tysiące pielgrzymów z całej Polski.

Tegoroczne uroczystości będą dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży - zorganizowane w Częstochowie w 1991 r. z udziałem Jana Pawła II, a także zakończone przed dwoma tygodniami w Krakowie, z udziałem Franciszka.