Jacek Kurski został odwołany ze stanowiska prezesa TVP

Decyzję o odwołaniu Jacka Kurskiego podjęła Rada Mediów Narodowych. Na dzisiejszym posiedzeniu 4 z 5 członków zagłosowało za odwołaniem dotychczasowego prezesa Telewizji Publicznej.

Jacek Kurski, choć powołany po wygraniu wyborów przez PiS, przestał być już prezesem Telewizji Polskiej. Rada Mediów Narodowych miała uznać, że był "złym szefem", ale oficjalnego uzasadnienia decyzji o jego odwołaniu nie przedstawiono - podaje "Gazeta Wyborcza" .

Przewodniczący rady, Krzysztof Czabański, zapowiada, że nowy prezes zostanie wyłoniony w konkursie. - Zostanie ogłoszony i rozstrzygnięty nie później niż do połowy października tego roku. W tej chwili po przerwie Rada będzie obradować nad powołaniem prezesa Telewizji na okres tymczasowy - powiedział szef RMN i dodał: - Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych 2-3 godzin.

Kto chciał odwołania Kurskiego?

Juliusz Braun zdradził, że Jacka Kurskiego odwołano na wniosek Joanny Lichockiej. Dodał, że nastąpiło to po wysłuchaniu informacji Jacka Kurskiego o sytuacji w TVP. - Wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja w Telewizji - stwierdził Braun.

Były już prezes TVP i tak rozstałby się ze swoją funkcją w październiku, bo to zakładała nowa ustawa o mediach narodowych. Dlaczego zdecydowano, by odwołać go wcześniej, tego jeszcze nie wiadomo.

Za odwołaniem Kurskiego głosowało czterech członków Rady (Juliusz Braun, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka oraz Krzysztof Czabański), a od głosu wstrzymał się Grzegorz Podżorny (członek RMN zgłoszony przez Kukiz'15).

Pełniący obowiązki prezesa TVP zostanie wybrany jeszcze dziś. Zdaniem Agnieszki Burzyńskiej tymczasowo Kurskiego zastąpi kobieta.

Spadek oglądalności "Wiadomości" w lipcu

Liderem oglądalności programów informacyjnych w lipcu były "Fakty" TVN - informuje portal Wirtualnemedia.pl na podstawie danych Nielsen Audience Measurement. Oglądało je średnio 2,38 miliona widzów. W porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej ubyło 36 tys. osób. Na drugie miejsce spadły "Wiadomości" TVP, które oglądało 2,36 mln widzów (o 216 tys. osób mniej w porównaniu do lipca 2015 r.). Na trzecim miejscu "Teleexpress" TVP1. Jego oglądalność zmniejszyła się najbardziej - wyniosła 2,18 mln widzów (o 761 tys. mniej). CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jak wyglądają zmiany w Telewizji Polskiej?

Czystki w TVP zaczęły się po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych. Prezesem został Jacek Kurski. Pracę straciły znane osoby: Tomasz Lis, Beata Tadla, Piotr Kraśko, Jarosław Kret, reporterzy, a także pracownicy, którzy nie byli znani szerszej publiczności, np. wydawcy. Odeszła też Grażyna Torbicka, a szefową "Wiadomości" została popierająca PiS Marzena Paczuska. Zatrudniono prawicowych dziennikarzy: Dawida Wildsteina, Samuela Pereirę, Michała Rachonia. PiS szykuje się do przekształcenia mediów publicznych w tzw. media narodowe.

Zobacz wideo
Więcej o: