Wandale pomazali grób Bieruta. Ziobro zażądał natychmiastowego zwolnienia ich z komisariatu

• W rocznicę wybuchu powstania dwoje ludzi pomazało grób Bieruta
• Sprawcy zostali zatrzymani przez policję i przewiezieni na komisariat
• Minister Sprawiedliwości zażądał natychmiastowego zwolnienia zatrzymanych

Komunikat w sprawie zajścia na warszawskim cmentarzu powązkowskim pojawił się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. W dniu 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, policja - jak podkreślono w piśmie - bez wiedzy i udziału prokuratury, zatrzymała dwoje ludzi, którzy na nagrobku Bolesława Bieruta namalowali czerwoną gwiazdę i napisali „kat” i "bandyta". Zatrzymanych przewieziono na komisariat.

"Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zażądał od prokuratora regionalnego doprowadzenia do natychmiastowego zwolnienia zatrzymanych. Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej udali się na komisariat, aby doprowadzić do ich niezwłocznego wypuszczenia na wolność" - czytamy w komunikacie. 

Młody 49-letni

W komunikacie ministerstwa wandale są określeni jako "młodzi ludzie". Jednak jak podaje reporter Radia Zet, jedno z nich ma 49, a drugie 24 lata. Dziennikarz poinformował również, że Monika S. i Janusz W. zostali przesłuchani w charakterze świadków i puszczeni do domów

"Napisali całą prawdę"

Wcześniej swoje oburzenie wyraziła posłanka Małgorzata Gosiewska. - Napisali całą prawdę - mówiła w TVP Info. Posłanka wstawiała się za młodymi ludźmi na komisariacie. - Kiedy słyszę z ust komendanta „pan Bierut”, wypowiadane z szacunkiem w stosunku do ewidentnie zbrodniarza komunistycznego, to robi mi się przykro. Mam wrażenie, że żyjemy w dwóch różnych światach, a przynajmniej inaczej oceniamy minioną historię – zaznaczyła posłanka. Podkreśliła też, że "trzeba zmienić system myślenia" policjantów. 

Z relacji Gosiewskiej wynika, że na innych grobach zatrzymani umieścili naklejki. - One nie zostały zbezczeszczone. Poza pomnikiem Bieruta, który został obmalowany, pozostałe pomniki uzyskały nalepkę, nieszkodzącą pomnikowi, informującą, komu została poświęcona ta mogiła, że to są zbrodniarze komunistyczni - wyjaśniała.

"Informacje o zbrodniarzach komunistycznych"

Sprawa zatrzymania wywołała wiele emocji w mediach społecznościowych. "Dwójka moich znajomych została zatrzymana wczoraj przez policję na Powązkach Wojskowych za umieszczenie informacji o zbrodniarzach komunistycznych na ich grobach. Zostali zatrzymani na 48h.Trwają czynności sprawdzające, potem prokurator ma zdecydować czy postawić im zarzuty i jakie" - pisała Beata Sławińska, jedna z założycielek fundacji Łączka i członkini zarządu stowarzyszenia Solidarni 2010 w latach 2010-2012. 

Z kolei dziennikarz TVP Info Michał Rachoń umieścił na Twitterze zdjęcia pomazanego nagrobka z podpisem "siedzą za to". 

 

 

Komentarze (573)
Wandale pomazali grób Bieruta. Ziobro zażądał natychmiastowego zwolnienia ich z komisariatu
Zaloguj się
 • grzegorz49

  Oceniono 2 razy 0

  ciekawe czy jeśliby pomalowali kurduplowi Gosiewskiemu nagrobek,czy ta tępa dzida też by ich broniła.Zmarłych zostawmy w spokoju,tak czy owak nie żyją a szacunek dla nagrobka jak najbardziej się należy.Ciekawe że niektórzy gotowi są tąpać nawet po trupach.Wstrętne

 • siwysss

  Oceniono 1 raz -1

  Czy Minister Sprawiedliwości nie ma niczego innego do roboty? Jakoś nie mogę zrozumieć dlaczego ZZ marnuje czas na takie pierdoły ...

 • friestovv

  Oceniono 2 razy 0

  Do tej pory dziwiłem się dlaczego p. Gosiewska tak szarga nazwisko swojego męża. Teraz zrozumiałem, Pan Przemysław wziął sobie za żonę durną babę.

 • anonim_ka

  Oceniono 3 razy 1

  Skoro będą dopłaty z Urzędu Skarbowego na zakup sprayu ?? to czy należy założyć działalność gospodarczą ? _ ? _? Bo tak amatorsko to szkoda szmalu.

 • pinkus61

  Oceniono 4 razy 2

  Będzie ustawa regulująca czyje nagrobki można bezcześcić.

 • Ela Bobrowski

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe,czy Jak pobabrza pomnik Kaczynskiego,tez Bedzie interweniowal,Zeby zwolnionym,huliganow.Zaiste,komiczny Minister,komiczny Rzad.

 • abigorre666

  Oceniono 5 razy -3

  Nie jestem za wandalizmem i nieszczeniem nagrobkow, ale juz sama obecnosc tego sqrwysynskiego truchła na Powązkach to plucie Polakom w twarz . Nawet rosjanie potrafili wywalic stalina spod muru kremlowskiego po odwilzy jaka u nich nastala po jego smierci. A my pozwalamy by grob zbrodniarza ,agenta nkwd znajdowal sie na polskiej ziemi !!! To jest skandal i granda.

 • Oceniono 6 razy 2

  Ciekawie jak się zachował minister, kiedy takie rzeczy były zrobione na grobie P. Kaczyńskiego?

 • Jakub Piotrowski

  Oceniono 5 razy 3

  Ciekaw jestem co zrobi obecny Minister Sprawiedliwości, gdy ktoś zbeszcześci grób jego świętej pamięci ojca...Podejrzewam że sprawców będzie tropił do swoich ostatnich dni. Wandalizm to wandalizm, niezależnie czyj grób zosta łsprofanowany - czyn powinien być tak samo potępiany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX