Po próbie puczu w Turcji już ponad 18 tys. zatrzymanych. Tysiące są w aresztach

• Po nieudanym zamachu stanu w Turcji zatrzymano ponad 18 tys. osób
• Władze aresztowały ponad połowę z nich - przekazało MSW

Po próbie puczu zatrzymano już ponad 18 tys. osób; 9 677 spośród nich zostało aresztowanych. Szef tureckiego MSW przekazał też, że prawie 50 tysiącom osób unieważniono paszporty, a policja zostanie wyposażona w broń ciężką. Wcześniej prezydent Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że liczba zatrzymanych wzrośnie, jeśli okaże się, że więcej osób popierało wojskowy zamach.

Dowiedz się więcej:

Co wydarzyło się w Turcji?

15 lipca wieczorem tureckie wojsko dokonało próby zamachu stanu i na kilka godzin przejęło władzę w kraju. Na ulicach pojawiły się czołgi, zamknięto wszystkie lotniska, a wojskowi przejęli państwową TV. Armia twierdziła, że działa w obronie demokracji i świeckości państwa i zapowiedziała wprowadzenie nowej konstytucji. Zamach został udaremniony przez stronę rządową wspieraną przez obywateli, którzy wyszli na ulice i zaczęli zatrzymywać wojskowych. Wg oficjalnych szacunków zginęło ok. 300 osób. Blisko 1500 zostało rannych.

Kto stoi za puczem w Turcji?

Odpowiedzialnością za próbę puczu tureckie władze obciążają mieszkającego w USA opozycyjnego kaznodzieję muzułmańskiego Fethullaha Gülena. Gülen zaprzecza. Jest on zdania, że bunt mogła wywołać opozycja, a nawet zwolennicy Erdogana. Prezydent wyszedł z całej sytuacji wzmocniony. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Jakie są skutki puczu w Turcji?

Po udaremnieniu zamachu stanu władze rozpoczęły czystki - do tej pory zawieszono w obowiązkach, zwolniono, zatrzymano, poddano przesłuchaniom lub oskarżono ok. 60 tys. osób - głównie wojskowych, policjantów, sędziów, urzędników i nauczycieli. Prezydent zapowiedział też dalsze zatrzymania.

Komentarze (27)
Po próbie puczu w Turcji już ponad 18 tys. zatrzymanych. Tysiące są w aresztach
Zaloguj się
 • amerikandream

  Oceniono 1 raz 1

  Gazeta nie apeluje do swiata o sankcje? W koncu demokracja w Turcji zagrozona duzo bardziej niz w Polsce czy Rosji

 • han-ss

  0

  oj marzy mi się taki scenariusz w Polsce,
  tych wszystkich złodzieji, donosicieli, współpracowników tajnych służb, jak i samych oficerów tajnych służb, np. byłych WSIoków, tych co brali udział w "prywatyzacji", tych co tworzyli komsje majątkową, tych wszystkich squ...eli z PO, PSL, PISu i SLD, i nie do aresztu,
  ale na stryczek,

 • scierplaminoga

  Oceniono 1 raz 1

  powinna sobie Merkelowa wymienić Polskę na Turcję w UE. Są tacy praworządni do bólu.

 • smiki48

  Oceniono 13 razy 11

  jakoś ani UE ani NATO nie przeszkadzają masowe represje wobec niewygodnych osób. Gdyby te kilkadziesiąt tysięcy osób rzeczywiście było zaangażowanych w zamach, a są to osoby na wpływowych stanowiskach, to nie trzeba byłoby organizować pucz, tylko w pokojowy sposób Erdogan zostałby odsunięty od władzy.
  Ale UE popiera Erdogana, bo ten obiecał, że jeśli dostanie kolejne miliardy euro, to zatrzyma uchodźców u siebie.
  Naiwność niektórych polityków nie ma granic.

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 7 razy 5

  Jesteśmy świadkami śmierci marzenia Ataturka - o nowoczesnym i cywilizowanym państwie islamskim.
  Islam albo nowoczesność. Wybór należy do ciebie.

 • djenn

  Oceniono 7 razy 3

  Niemcy popierają wartości i demokratyczne działania Erdogana. W niedzielę w Kolonii ma przejść ponad 30.000 marsz poparcia dla sułtana. Policja już przygotowuje się do demonstracji i wybuchów przemocy :)

 • antypopisowiec

  Oceniono 4 razy 2

  Byłem w trakcie puczu na Riwierze Tureckiej. Gdyby nie TVP Info i internet nie miałbym pojęcia co się dzieje kilkaset kilometrów od nas w Ankarze czy Stambule. W kurortach cisza, spokój, brak spanikowanych doniesień o których nas informują polski MSZ czy nasze media, które informowały o rzekomym zamknięciu lotnisk w całej Turcji. Dowiaduję się tylko od znajomych, że w dniu zamachu spokojnie odlecieli z Antalyi . Ludzie nie dajcie się zwariować (nie namawiam do wczasów w Turcij bo Polska jest piękniejsza tylko pogoda kapryśna)), ale tam jest bezpiecznie. Nikt z MSZ
  " kategorycznie nie odradza" podróży do Francji czy Niemiec ( gdzie zginęli nasi obywatele) jak to robił w przypadku Turcji. Ludzie jeśli chcecie jeździjcie do Turcji nie słuchajcie tego co się u nas mówi, jest tam bezpiecznie chociaż uważam, że nasz kraj jest piękniejszy gdyby nie kapryśna pogoda i PiS.

 • r1234_76

  Oceniono 18 razy 14

  Unia Europejska nie będzie dłużej tego tolerować. Już w przyszłym tygodniu być może zostanie podjęta procedura w sprawie łamania procedur demokratycznych przez reżim Kaczyńskiego.

 • tomasz62

  Oceniono 2 razy -2

  dziwne po próbie puczu okazuje się że nie ma na granicach emigrantów w mediach na granicach.Są zamachy tych co weszli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX