"Powstańcy są psychicznie torturowani przez Macierewicza". Dawny kolega prosi: Jarku...

Prof. Sadurski: "Powstańcy są psychicznie torturowani przez szefa MON" Tak skomentował apel smoleński na rocznicy Powstania Warszawskiego "Jarku, zrób coś!" - zaapelował do Kaczyńskiego, którego zna osobiście

- Dzieło życia Lecha Kaczyńskiego to Muzeum Powstania Warszawskiego. Teraz ci powstańcy są psychicznie torturowani przez szefa MON Antoniego Macierewicza - mówił prof. Wojciech Sadurski, prawnik i politolog z Uniwersytetu w Sydney w "Faktach po Faktach" TVN24. Odniósł się w ten sposób do pomysłu, by na 72. rocznicy Powstania Warszawskiego odczytać apel smoleński. Ocenił, że "jedno słowo Jarosława Kaczyńskiego ukróciłoby te działania". - Jarku, zrób coś z tym i nie pozwól, żeby pamięć o twoim bracie była w ten sposób szargana przez tego politycznego szaleńca - zaapelował dodając, że prezes PiS to jego dawny kolega.

Dowiedz się więcej:

Czym jest "apel smoleński"?

Decyzją Antoniego Macierewicza apel smoleński będzie odczytywany w czasie uroczystości z udziałem wojska. To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń - w jego treści wspominane są osoby związane z wydarzeniem historycznym, które poległy w boju.

Czy apel smoleński będzie odczytany w czasie rocznicy Powstania Warszawskiego?

Nie jest to przesądzone. Na godz. 10 w poniedziałek MON i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zaprosiły powstańców na spotkanie ws. apelu poległych na uroczystościach z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Powstańcy nie chcą apelu smoleńskiego na tych uroczystościach.

ZOBACZ TEŻ: Kraśko mocno o apelu smoleńskim

 

Więcej o: