Władze Turcji zaciskają kleszcze. Część praw człowieka właśnie przestaje tam obowiązywać

• Turcja częściowo zawiesza Europejską Konwencję Praw Człowieka
• Agencja AFP: to wybieg, by uniknąć potępienia Rady Europy za czystki
• W Turcji trwają zatrzymania po nieudanym puczu przeciw prezydentowi

Turcja częściowo zawiesza Europejską Konwencję Praw Człowieka. Według pierwszych informacji - na ok. 40 dni. Władze tłumaczą to wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Dodają, że nadal będzie respektowane międzynarodowe prawo. Nie podano, jakie zapisy mają być uchylone. Jak podaje agencja AFP, taki krok miałby uchronić władze w Ankarze przed potępieniem ze strony Rady Europy w czasie, gdy trwają głębokie czystki w wojsku, sądownictwie, mediach i szkolnictwie po nieudanym puczu z 15 lipca wymierzonym w prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Dowiedz się więcej:

Co to jest Europejska Konwencja Praw Człowieka?

To umowa międzynarodowa zawarta przez państwa - członków Rady Europy, do której należy także Turcja. Jej podpisanie jest warunkiem członkostwa. Konwencja zawiera katalog praw i wolności, które muszą być respektowane. Są w niej zapisane m.in. zakaz tortur, zakaz niewolnictwa, prawo do rzetelnego procesu, wolność słowa, zakaz kary śmierci czy prawo do wolnych wyborów. Treść konwencji można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości - CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Czy zawieszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest zgodne z prawem?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Artykuł 15 konwencji głosi, że "w przypadku wojny lub innego niebezpieczeństwa publicznego zagrażającego życiu narodu" rządy mogą "podjąć środki uchylające stosowanie zobowiązań wynikających z niniejszej konwencji (...), pod warunkiem, że środki te nie są sprzeczne z innymi zobowiązaniami wynikającymi z prawa międzynarodowego".

Czy taka praktyka była już stosowana?

Francja częściowo zawiesiła Europejską Konwencję Praw Człowieka po serii zamachów terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób i po ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Podobnie postąpił rząd w Kijowie z powodu konfliktu na wschodzie Ukrainy - pisze agencja dpa. Z kolei AFP zauważa, że z tej możliwości skorzystało Zjednoczone Królestwo w Irlandii Północnej od końca 1988 roku do początku 2001 roku.

Co wydarzyło się w Turcji?

15 lipca wieczorem tureckie wojsko dokonało próby zamachu stanu i na kilka godzin przejęło władzę w kraju. Na ulicach pojawiły się czołgi, zamknięto wszystkie lotniska, a wojskowi przejęli państwową TV. Armia twierdziła, że działa w obronie demokracji i świeckości państwa i zapowiedziała wprowadzenie nowej konstytucji. Zamach został udaremniony przez stronę rządową wspieraną przez obywateli, którzy wyszli na ulice i zaczęli zatrzymywać wojskowych. Wg oficjalnych szacunków zginęło co najmniej 230 osób. Blisko 1500 zostało rannych. 

Kto stoi za puczem w Turcji?

Odpowiedzialnością za próbę puczu tureckie władze obciążają mieszkającego w USA opozycyjnego kaznodzieję muzułmańskiego Fethullaha Gülena. Gülen zaprzecza. Jest on zdania, że bunt mogła wywołać opozycja, a nawet zwolennicy Erdogana. Prezydent wyszedł z całej sytuacji wzmocniony. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Jakie są skutki puczu w Turcji?

Po udaremnieniu zamachu stanu władze rozpoczęły czystki - do tej pory zawieszono w obowiązkach, zwolniono, zatrzymano, poddano przesłuchaniom lub oskarżono ok. 60 tys. osób - głównie wojskowych, policjantów, sędziów, urzędników i nauczycieli. Prezydent zapowiedział też dalsze zatrzymania. Na 3 miesiące wprowadzono stan wyjątkowy. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Więcej o:
Komentarze (82)
Władze Turcji zaciskają kleszcze. Część praw człowieka właśnie przestaje tam obowiązywać
Zaloguj się
 • abigorre666

  Oceniono 1 raz 1

  Turcja jest demokratycznym panstwem przestrzegajacym prawa człowieka a w Polsce mamy totalitarny-faszystowski rezim a'la pinochet??? Gratulacje dla brukselskich qrw,tuskomatołka ,junkersa i innych czerwonych sqrwionych szmat lewacko-kodowskich.

 • O tchi

  Oceniono 1 raz 1

  Najpewniej rząd Polski jak kania dżdżu pragnie zamachu terrorystycznego lub wielu. Dzięki niemu będzie mógł zawiesić prawa człowieka i wprowadzić stan wyjątkowy.

 • vidi12

  Oceniono 1 raz -1

  Myślę, że jednak główny problem Rady Europy to fakt, iż Beata nie drukuje a Duda nie przyjmuje przysięgi...

 • trybunaluda

  0

  "Część praw człowieka właśnie przestaje tam obowiązywać"
  co na to przodownik praw człowieka jak Arabia Saudyjska, albo mistrz pokojowej nagrody Nobla za demokracje pan Obama?

 • villiers

  Oceniono 1 raz 1

  >>>Wydaje się, że główną przyczyną kolejnej próby obalenia władzy R.T.Erdogana jest jego niedostateczna identyfikacja z interesami USA, Wlk.Brytanii i Izraela, a mówiąc wprost z interesami Międzynarodowego Żyda (MŻ). R.T.Erdogan niepomny niedawnych doświadczeń (rebelia przeciw jego władzy z 2013r.) usiłuje ponownie prowadzić niezależną od MŻ, własną politykę zagraniczną.

  W czerwcu 2016r. prezydent Turcji wysłał do prezydenta Rosji list z przeprosinami za zestrzelenie w listopadzie 2015r. nad Syrią rosyjskiego samolotu Nigdy nie mieliśmy ani chęci, ani świadomego zamiaru, aby zestrzelić samolot należący do Federacji Rosyjskiej. Chcę raz jeszcze wyrazić swoje szczere współczucie i przekazać kondolencje rodzinie poległego pilota . Ale w liście znalazło się jeszcze istotniejsze oświadczenie R.T.Erdogana:

  Rosja jest przyjacielem Turcji i strategicznym partnerem.

  Ponowne ocieplenie stosunków turecko-rosyjskich, gdy żydowska propaganda staje na głowie, żeby indoktrynowane przez nią społeczeństwa widziały w Rosji jedyne i największe zagrożenie (niedawny sabat NATO w Warszawie), jest sprzeczne z polityką MŻ. Niesubordynacja R.T.Erdogana, prezydenta państwa – członka NATO od 1952r. -, przekroczyła zatem punkt krytyczny i jak można przypuszczać MŻ wykorzystał skorumpowanych oficerów do przeprowadzenia pucz<<<

 • qnqn

  Oceniono 2 razy 0

  Zastanawiam się kiedy jadosław przeprowadzi pucz na nierząd broszki w stylu Erdogana. Bo, że to jest ściema, to chyba już każdy widzi.

 • mazbip

  Oceniono 2 razy -2

  Zawieszenie Europejskiej Konwencji Praw Czlowieka to jedyna pozyteczna rzecz jak wydarzyla sie w Turcji w ostatnich dniach. Bardzo bym sie cieszyl gdyby inne panstwa europejskie tez ja zawiesily i w koncu zlikwidowaly. Konwencja praw mordercow, bandytow, terrorystow (do czasu) i gwalcicieli. Poza tym ona ma gwarantowac wolne i demokratyczne wybory. To sie wlasnie w Turcji wydarzylo i wiekszosc wybrala islamistyczny rzad. W Iranie ponad 90% bylo za "Republika Islamska". Nasze pojecie demokracji i ich to dwie zupelnie rozne sprawy. Atatürk przeprowadzil zamach wojskowy, obalil sultana i zaprowadzil w Turcji panstwo bezwyznaniowe. (tak nawiasem to Chrzescijanstwo stracilo wladze juz ok. 200 lat temu, zaden krol nie rzadzi z laski bozej i papiez nie koronuje cesarza) Dzis ludnosc Turcji dokonala rewolucji islamskiej. Wiekszosc nie chce zachodniej demokracji tylko ich wlasnego systemu Islamu z Szariatem. Jak to stosowac EKPC?

 • szeptun919

  Oceniono 12 razy 8

  Forumowych PiSmenów ogarnął jakiś niewytłumaczalny szał w związku z sytuacją w Turcji. Wszystkie swoje siły skoncentrowali na opluwaniu UE i Komisji Weneckiej za to, że instytucje te ośmielają się krytykować łamiące zasady demokracji zapędy kwakwarakwy i jego sitwy, a nie czynią tego (póki co) w stosunku do Erdogana.

  Otóż, "szanowni " PiSmeni - Turcja nie została przyjęta do UE pomimo kilkudziesięcioletnich starań właśnie dlatego, że standardy tureckiej pseudodemokracji na to nie pozwalają. Turcja była, jest i pewnie zawsze będzie Azją. Natomiast Polska została przyjęta, ponieważ uznano, że nasze standardy są już na tyle europejskie, że można nas przyjąć, i że można wierzyć, iż państwo polskie przyjętych na siebie w związku z tym zasad i pryncypiów łamać nie będzie. Niestety - pomylono się i Polska nagle zaczęła spełzać w stronę standardów azjatyckich. I to wywołało zaniepokojenie UE i reakcję jej instytucji. Natomiast Turcja pewnie będzie potępiona, jeżeli sytuacja nadal będzie tam szła w kierunku zupełnego już bandytyzmu władz, ale fakt, że nie została ona jeszcze oficjalnie potępiona, wcale nie oznacza, że w związku z tym wasz guru może sobie robić, co tylko zechce. A jeżeli i on, i wy uważacie inaczej, to miejcie chociaż tyle jaj i tyle przyzwoitości, żeby przynajmniej podjąć starania o wyjście z Unii. Wyprowadzicie Polskę z Unii - to pewnie ta znienawidzona przez was niemal jak KOD Komisja Wenecka da wam wreszcie spokój.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX