"FAZ" kpi ze słów Kaczyńskiego. "Polska - wyspa wolności i wolnego przekładu"

Krytyka polskiego rządu, jaką wyraził prezydent Obama, w tłumaczeniu TVP zamieniła się w pochwałę - pisze "FAZ". I parafrazuje prezesa PiS: "Polska - wyspa wolności i wolnego przekładu".

"Prezydent Barack Obama nie ogląda regularnie wieczornego wydania wiadomości w polskiej telewizji państwowej. Ale gdyby włączył je w weekend, po warszawskim szczycie NATO, jego własne słowa musiałyby wydać mu się obce" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Warszawski korespondent "FAZ", Konrad Schuller, przypomina wypowiedź Obamy na piątkowej, wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent USA skomentował wtedy kryzys konstytucyjny w Polsce - w dyplomatycznych, ale jasnych słowach wezwał rząd PiS do przestrzegania zasad konstytucji i państwa prawa, czyli uznania kompetencji Trybunału Konstytucyjnego.

- W tym właśnie duchu wyraziłem w rozmowie z prezydentem Dudą naszą troskę w związku z pewnymi działaniami oraz impasem wokół TK. Podkreśliłem przy tym, że odnosimy się z pełnym poszanowaniem do suwerenności Polski, odnotowałem też, że parlament pracuje nad ważnymi rozwiązaniami ustawodawczymi w tym zakresie, choć wymagać to będzie jeszcze więcej pracy - tak Obama podsumował swoją rozmowę z Dudą.

Bardzo wolny przekład

Dziennikarz "FAZ" opisał krótko, jak tę wypowiedź - którą odnotowały z uwagą nie tylko polskie, ale i zagraniczne media - zrelacjonowały w swoim głównym wydaniu "Wiadomości" TVP. Przytoczyły one co prawda dyplomatyczne pochwały, ale pominęły sedno wypowiedzi Obamy - o tym, że jest on "zatroskany" sytuacją wokół TK. To bardzo wolny przekład - ironicznie podsumowuje materiał "Wiadomości" Schuller.

W reakcji na to ambasada USA w Warszawie opublikowała na swojej stronie internetowej pełny tekst wypowiedzi Obamy.

Jak ocenia "FAZ", mimo grzecznościowych pochwał wypowiedź Obamy jest dla PiS-u sporym ciosem: "Jego krytyka potwierdziła najgorsze obawy rządu: mianowicie, że na warszawskim szczycie, który miał być demonstracją międzynarodowego prestiżu narodowych konserwatystów, także Ameryka - po Radzie Europy i Komisji Europejskiej - może ich zbesztać za pozbawienie władzy TK i upartyjnienie mediów".

Kaczyński: Faktycznie, jesteśmy wyspą wolności

A sposób, w jaki TVP zrelacjonowała wypowiedź Obamy, potwierdza tylko, "jak słuszna jest ta krytyka" - dodaje niemiecka gazeta.

Ale - jak podkreśla - wersję "Wiadomości" promuje samo kierownictwo PiS: "Prezydent Duda po spotkaniu z Obamą powiedział w każdym razie, że ten zapewnił go 'iż nie widzi żadnego niebezpieczeństwa dla demokracji w Polsce'. A jego mentor Jarosław Kaczyński, szef partii PiS, w opublikowanym w poniedziałek w dzienniku 'Rzeczpospolita' wywiadzie powiedział, że najbardziej z wystąpienia Obamy zapadły mu w pamięć jego słowa o Polsce - przykładzie demokracji dla świata'. 'Rzeczywiście jesteśmy wyspą wolności w świecie, w którym jest jej coraz mniej' - dodał."

embed
Zobacz wideo