Burze z gradem w całej Polsce. 10 tys. odbiorców bez prądu, wiatr przewrócił dwie stodoły [OSTRZEŻENIA]

• IMGW ostrzega przed burzami z gradem w niemal całej Polsce• Alerty pierwszego stopnia wydano dla 12 województw• 10 tys. odbiorców zostało bez prądu po nawałnicach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla niemal całego terytorium Polski. W 12 województwach mogą wystąpić burze z gradem. Ostrzeżeń nie wydano jedynie dla województw: zachodnio-pomorskiego, śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Dowiedz się więcej:

Jakie są skutki nawałnic?

Po burzach, jakie przeszły nad Warmią i Mazurach blisko 10 tysięcy odbiorców jest bez prądu. Straż pożarna interweniuje głównie przy usuwaniu połamanych gałęzi z dróg. W Bogaczewie wiatr uszkodził dachy na dwóch domach, przewrócił dwie stodoły, a w miejscowości Stanowo zerwał dach z budynku mieszkalnego. W Ełku zalany jest ponad kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 65 wzdłuż. Zamknięto go dla ruchu.

Widzisz skutki nawałnic? Przyślij nam zdjęcia lub nagranie. Pisz na alert24@gazeta.pl albo skontaktuj się z nami przez >>> TEN formularz <<<.

Wasze miejscowości po przejściu burz

W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia burz z różnych miejscowości.

 
 
 
 

Jak zachować się w czasie burzy?

Straż pożarna radzi, by nawałnicę najlepiej przeczekaj w budynku. Trzymaj się z dala od otwartych okien, drzwi, kominków, pieców, umywalek i urządzeń podłączonych do prądu. Jeśli jedziesz autem, nie wychodź z niego. Jeżeli jesteś na dworze, unikaj wysokich miejsc i otwartych przestrzeni - wykorzystaj zagłębienie terenu, by w nim kucnąć. Nie kładź się na ziemi! Nie szukaj schronienia pod wiatami przystankowymi, nie podchodź też do obiektów metalowych, np. siatek, słupów.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Jak podaje IMGW, taki komunikat przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia". Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne, dlatego zaleca się ostrożność i śledzenie komunikatów pogodowych.