Tuż po północy na warszawskim lotnisku wylądował Air Force One z prezydentem USA Barackiem Obamą na pokładzie. W konwoju z lotniska do hotelu Marriott jechały ze względów bezpieczeństwa dwie identyczne limuzyny prezydenckie. Na miejscu Obama wygłosił oświadczenie ws. zastrzelenia przez amerykańskich policjantów dwóch Afroamerykanów w Baton Rouge w Luizjanie i w Falcon Heights w Minnesocie.
Dowiedz się więcej:
Co to jest szczyt NATO?
Formalnie szczyt NATO to spotkanie Rady Północnoatlantyckiej – najważniejszego organu decyzyjnego tego paktu. W jej skład wchodzą reprezentanci wszystkich państw członkowskich NATO na najwyższym szczeblu – szefowie państw lub rządów. Przewodniczy jej sekretarz generalny NATO – od 1 października 2014 roku jest nim norweski polityk, ekonomista Jens Stoltenberg. Od powstania NATO w 1949 roku, odbyły się 24 zaplanowane szczyty NATO i 3 szczyty specjalne.
Czemu będzie poświęcony warszawski szczyt NATO?
Przewidywane tematy szczytu to odpowiedź na zagrożenia ze Wschodu i Południa, w tym decyzje dotyczące zwiększenia obecności wojskowej na wschodnich obrzeżach sojuszu, a także dalsze rozszerzanie NATO.
Kto jest organizatorem szczytu NATO w Warszawie?
Organizatorem szczytu jest Kwatera Główna NATO, Polska pełni funkcję państwa-gospodarza. Ze strony polskiej gospodarzem i osobą odpowiedzialną za całość przygotowań jest minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz . Na organizację szczytu przeznaczono ok. 160 mln zł, środki zapisano w większości w budżecie MON . O tym, że to Polska będzie gospodarzem tego spotkania, zdecydowano w 2014 roku, na poprzednim szczycie NATO w Newport w Walii.
Gdzie i kiedy odbędą się obrady warszawskiego szczytu NATO?
Szczyt odbędzie się w piątek i sobotę. Głównym miejscem będzie Stadion Narodowy. Spotkania będą się także odbywać w Pałacu Prezydenckim - w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski - w Teatrze Wielkim, gdzie spotkają się szefowie dyplomacji oraz w Pałacu Prymasowskim - tu zaplanowano spotkanie ministrów obrony i szefów sztabów generalnych.
O czym będą rozmawiać Barack Obama i Andrzej Duda?
Spotkanie prezydenta Obamy z prezydentem Andrzejem Dudą będzie poświęcone stosunkom dwustronnym między USA a Polską. Biały Dom potwierdził też, że prezydent USA będzie chciał również poruszyć temat sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.