Pogrom na maturze z WOS. Uczniowie polegli na pytaniach o konstytucję, Sejm i budżet

Dramatyczne wyniki matury z WOS podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Poszła najgorzej z przedmiotów rozszerzonych.

Wyniki tegorocznej matury z WOS są wstrząsające: w technikach średnia liczba punktów, które zdobyli uczniowie, to zaledwie 16 procent. W liceach było lepiej, bo 30 procent, ale to najniższy wynik ze wszystkich przedmiotów zdawanych w "ogólniakach".

Fragment arkusza maturalnegoFragment arkusza maturalnego CKE

Wiedzę o społeczeństwie jako dodatkowy przedmiot do zdawania na poziomie rozszerzonym wybrało 13% maturzystów w liceach i 6% w technikach. W sumie było to 28 240 absolwentów. Centralna Komisja Egzaminacyjna właśnie podała wyniki wstępne matur. Okazuje się, że średnia punktów zdobytych przez maturzystów z WOS to 27% - najniższa ze wszystkich przedmiotów (nawet z matematyki rozszerzonej było lepiej - 31%, angielski - 54%).

Fragment arkusza maturalnegoFragment arkusza maturalnego CKE

Na jakich pytaniach polegli maturzyści, którzy zdawali WOS? Na maturze były m.in. pytania o polskie konstytucje, kompetencje Sejmu RP, budżet państwa, mniejszości narodowe i etnicznej w Polsce, akty chroniące prawa człowieka. Trzeba było np. rozpoznać, z której polskiej konstytucji pochodzi dany fragment i uporządkować je chronologicznie. Było pytanie o sposób wyrażania wotum nieufności ministrowi przez Sejm. A także o instytucje międzynarodowe, do których można się odwoływać w przypadku przepisów naruszających prawa człowieka. Było również zadanie związane z odczytywaniem danych dotyczących budżetu.

Fragment arkusza maturalnegoFragment arkusza maturalnego CKE

Szczegółowe wyniki zostaną przedstawione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną prawdopodobnie we wrześniu.