Nie płacisz abonamentu? Grozi ci potężna kara. Poczta Polska wysyła kontrolerów i listonoszy

• Kto nie płaci za telewizor lub abonamentu, może zapłacić 681 zł kary• "Podejrzane" są głównie osoby, które wyrejestrowały telewizor• Kontrola może się odbyć także na podstawie donosu... listonosza

Kontrolerzy Poczty Polskiej w całej Polsce zaczęli sprawdzanie, czy mamy w domu zarejestrowany telewizor i czy płacimy abonament RTV. Ten, kto unika opłat, może zapłacić aż 681 zł kary! Sprawę opisały m.in. wirtualnemedia.pl.

Kto będzie kontrolował?

Upoważnieni do tego pracownicy Poczty. Podczas wizyty w naszym domu muszą oni posiadać identyfikator i legitymację służbową. Na życzenie osoby kontrolowanej muszą pokazać dowód osobisty.

Poczta Polska "typuje" do kontroli głównie te osoby, które wyrejestrowały telewizor lub zalegają z opłatami za abonament. Ale kontrole odbywają się także losowo, np. po przekazaniu Poczcie informacji przez... listonosza, że w czyimś mieszkaniu jest telewizor. To, czy jest on zarejestrowany, sprawdzi kontroler. 

Trzydzieści miesięcznych opłat

Jeśli kontroler stwierdzi, że używamy niezarejestrowany telewizor, wlepi nam karę w wysokości 681 złotych. Skąd taka właśnie kwota? To 30-krotność miesięcznej opłaty za radio i tv (30 x 22,70 zł = 681 zł). Jeżeli nie zapłacimy tej kary, ściągnięciem pieniędzy zajmie się urząd skarbowy. 

Od początku roku do urzędów skarbowych wpłynęło już prawie 27 tysięcy tzw. tytułów wykonawczych, czyli wniosków wystawionych przez Pocztę Polską o wyegzekwowanie zaległych opłat abonamentowych.