Staniszkis: Kaczyński nie ufa nikomu, także Szydło czy Dudzie. Wysoko wynosi lojalne miernoty

• Jadwiga Staniszkis w wywiadzie dla koduj24.pl ostro o Jarosławie Kaczyńskim• Wg socjolog prezes PiS stosuje "komunistyczne metody"

Socjolog prof. Jadwiga Staniszkis udzieliła Magdalenie Jethon wywiadu dla portalu koduj24.pl. Tematem jest Jarosław Kaczyński. O czym możemy przeczytać?

Staniszkis uważa, że problemem prezesa PiS jest brak zaufania, który sprawia, że "jego inteligencja jest niszczona". - Nie mogę powiedzieć, że ja o nim myślę źle. Uważam, że on jest w pułapce. Dostrzegam, że nie ufa nikomu, także w najbliższym otoczeniu Szydło czy Dudzie - mówi.

"Używa ludzi, ale równocześnie jest używany"

Później Staniszkis stwierdza, że komuś jednak prezes ufa. Komu? - On na pewno używa ludzi, ale też równocześnie jest używany, bo wysoko wynosi lojalne miernoty, które go otaczają - twierdzi. - To jest zaskakujące, że ma taki instynkt, że ufa tylko tym, którzy są od niego zależni albo tym, którzy zostali złamani przez niego, albo tym, którzy muszą się wkupić - dodaje socjolog.

Prezes, jak mówi Staniszkis, ma specjalny typ ludzi, którzy mu służą w realizacji celów.

Używa tych, którzy mają coś za uszami, np. byli członkami PZPR i muszą się specjalnie zasłużyć albo ludzi, którzy próbowali się buntować, tak jak Ziobro i żeby wrócić, muszą zrobić więcej

Zdaniem socjolog, Kaczyński zmienił się po katastrofie smoleńskiej, wtedy "coś w nim pękło". I trwa to, jak mówi Staniszkis, do dziś. - Rozpoznaję w nim pustkę emocjonalną, że nie ma po co żyć. Ten brak radości, animowanie się pozorami siły, agresją - podkreśla.

"To są oczywiście metody komunistyczne"

Tymczasem metody działania polityka przypominają socjolog czasy PRL. Co konkretnie? - Demoralizowanie ludzi, wykorzystywanie złych instynktów, tworzenie własnej elity, atak na elity, jako coś, co ma dać satysfakcję ludowi - twierdzi. Co jeszcze? - Wyrzucanie ludzi, co dzieje się w mediach, dyscyplinowanie prokuratury i sędziów. I do tego współpracujący prezydent Duda. To są oczywiście metody komunistyczne - zaznacza Staniszkis.

W wywiadzie padają również słowa o tym, co daje Kaczyńskiemu przyjemność:

Jak widzi strach, manipulowanie partią, manipulowanie ludźmi, przeforsowywanie swoich racji wbrew wszystkiemu, pokazanie, że może sobie na to pozwolić

- Tylko wolność pozwala rozwinąć się, myśleć i być uczciwym wobec siebie - uznaje Staniszkis. - Jeżeli ktoś jest zakłamany, to zaczyna się usprawiedliwiać i ulegać prostackim racjonalizacjom, których dziś dostarcza PiS, a tego może kiedyś żałować - ostrzega.

Na końcu rozmowy socjolog mówi o tym, jak partia rządząca konstruuje swoją wizję rzeczywistości. - PiS buduje świat oparty na fikcyjnej koncepcji Europy, świata, własnej partii - w ten sposób niszczy realnych ludzi, w tym również, a może przede wszystkim, swoich - podkreśla.

Cały wywiad można przeczytać na portalu koduj24.pl.

Jadwiga Staniszkis to polska socjolog, profesor nauk humanistycznych. Przez kilka lat publicznie popierała PiS, potem jednak stała się krytykiem ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego.

Zobacz też: książka o przywódcy PiS-u "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>