Papież przeniósł polskiego biskupa do stanu świeckiego. Powód? Związek z kobietą

1. Janusz Kaleta był biskupem w kazachstańskim mieście Karaganda2. Dwa lata temu duchowny poprosił o zwolnienie z tej funkcji3. Teraz papież przeniósł go do stanu świeckiego. Powód? Związek z kobietą

Oświadczenie o przeniesieniu go do stanu duchownego przekazał Katolickiej Agencji Informacyjnej sam Kaleta. Jego treść opublikował też portal deon.pl.

"Przepraszam wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zawiodłem i zgorszyłem. Podejmę w sposób odpowiedzialny zobowiązania wynikające z moich wcześniejszych decyzji. Dziękuję wszystkim, którzy starali się pomagać w tym bardzo trudnym czasie. Proszę Boga o miłosierdzie, a ludzi dobrej woli o modlitwę" - pisze duchowny.

 Kaleta przypomina, że już w lipcu 2014 roku został zwolniony z funkcji biskupa Karagandy na swoją prośbę. W rozmowie z KAI potwierdził też, że powodem jego rezygnacji z urzędu był długoletni, ukrywany dotąd związek z kobietą.

Janusz Kaleta wyjechał do Kazachstanu w 1998 roku. Był pierwszym przełożonym administratury apostolskiej Atyrau (założonej w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II). W 2006 roku przyjął święcenia biskupie z rąk papieża Benedykta XVI.